Polecane coolery dla procesorów na podstawkę LGA 2011, 2011-3, 2066 oraz AM3+ które będą podkręcane
Kategoria polecanych coolerów w kategorii LGA 2011 (także 2011-3 oraz 2066) i AM3+ jest bez wątpienia najcięższa, a to głównie dlatego, że procesory dla tych podstawek w średnich i najszybszych odmianach pobierają wręcz ogromne ilości energii elektrycznej. Niezależnie od tego czy jest to procesor Sandy Bridge-E czy AMD FX serii 8000, mimo lutowanego rozpraszacza ciepła potrafią pobierać po mocnym podkręceniu, ze zwiększonym napięciem zasilającym, nawet 160-180 W, a w granicznych przypadkach nawet 200 W. Co jednak ciekawe, najnowsza platforma z podkręconym procesorem Skylake-X Core i9 7900X potrafi po podkręceniu pobierać więcej energii niż taka z podkręconym procesorem AMD FX serii 8000. A na dodatek nie zastosowano połączenia lutowanego pomiędzy krzemowym rdzeniem a rozpraszaczem. Bez coolera z najwyższej półki ciężko myśleć o jakimś poważnym zwiększeniu napięcia zasilania procesora, throttling pojawi się szybciej niż moglibyśmy się tego spodziewać. Dlatego wyróżnimy w tym wypadku tylko najbardziej elitarne grono coolerów wg. następujących kryteriów:
- Wyróżnienie "REKOMENDACJA" otrzymują coolery które w teście OC2 z wentylatorem pracującym z pełną szybkością uzyskały temperaturę niższą niż 57,1 stopnia i mają dołączone w pudełku mocowanie dla LGA 2011/2011-3/2066. Cena w tym przypadku nie gra roli.
- Jeśli cooler spełnia kryteria do wyróżnienia "REKOMENDACJA" może dodatkowo uzyskać wyróżnienie "KULTURA PRACY" jeśli w teście OC2 z włączoną regulacją obrotów PWM uzyskał temperaturę poniżej 61,1 stopnia i pracował z głośnością nie wyższą niż 35,1 dBA.
- Jeśli układ chłodzenia spełnia kryteria do wyróżnienia "REKOMENDACJA" i dodatkowo nie kosztuje więcej niż 300 zł przyznajemy wyróżnienie "OPŁACALNOŚĆ"
- Wyróżnienie "JAKOŚĆ" otrzymają coolery z niklowaną podstawą oraz rurkami cieplnymi, ale tylko te które spełniają kryteria wyróżnienia "REKOMENDACJA"
UWAGA: Kolejność obowiązującą w tym przypadku bezpośrednio determinują wyniki wydajności w teście OC2. Można powiedzieć że jest to forma rankingu - im produkt znajduje się wyżej na liście tym lepszą wydajność zapewnia (przy wentylatorze pracującym z maksymalną prędkością, co nie zawsze przekłada się na wysoką kulturę pracy).
Pętle chłodzenia wodnego AIO nie wchodzą w skład tej kategorii - jest dla nich przewidziana całkiem osobna.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Wielki test chłodzeń CPU 2016: podsumowanie