Wielki test chłodzeń CPU 2016: podsumowanie

Wielki test chłodzeń CPU 2016: podsumowanie

Raijintek Tisis

Raijintek Tisis (wcześniej znany jako Nemezis) to topowy produkt w ofercie firmy. Jak na takowy przystało, radiator jest konstrukcją dwuwieżową, z pięcioma grubymi rurkami cieplnymi o przekroju 8 mm i solidną miedzianą podstawą. Oprócz dużych gabarytów istotną cechą radiatora jest także to, że finy są wykonane ze stopu aluminium który może być przylutowany do rurek cielnych - i jest. Można zatem oczekiwać wyników na poziomie takich firm jak Noctua czy Phanteks. Tisis jest fabrycznie dostarczany z dwoma wentylatorami, niestety tylko jeden z nich ma regulację obrotów i wtyczkę 4-pin. Drugi obraza się ze stałą prędkością obrotową - chyba, że zdecydujemy się na użycie zewnętrznej przejściówki spowalniającej jego pracę lub regulatora obrotów.

A jak prezentuje się wydajność? Delikatnie mówiąc - wybornie. Jest to absolutna czołówka testu, a uwzględniając tylko zestawy chłodzenia powietrzem i kulturę pracy śmiało można postawić Tisis w jednym rzędzie z Noctuą NH-D15 czy Phanteksem PH-TC14PE. Wentylatory Tisisa są naprawdę ciche, bo są wolnoobrotowe - tym bardziej wyniki wydajności budzą uznanie. A zwłaszcza w tej cenie, która obecnie wynosi zaledwie około 280 zł. Za cooler o takiej wydajności to niewiele. Można się jedynie przyczepić o ten drugi wentylator. Dlaczego akurat 3-pin? Po co w takim razie regulacja obrotów tego pierwszego, skoro drugi i tak będzie pracował na pełnych obrotach jeśli nie dokupimy regulatora? Na szczęście nawet na pełnych obrotach jest bardzo cicho, i będzie to wada jedynie dla bardzo wybrednych wielbicieli ciszy.

Jeśli chodzi o system montażu, jest taki sam jak w przypadku modelu Ereboss, z tą zasadniczą różnicą że tym razem przepływ powietrza ma standardowy kierunek: przód -> tył obudowy. Niestety, pomimo że Tisis ma budowę asymetryczną i teoretycznie nie powinien utrudniać montażu modułów pamięci z wysokimi radiatorami - w praktyce robi problemy. Nawet w przypadku modułów pamięci bez podwyższonego radiatora wentylator opierał się o nie. Montaż modułów z wysokim radiatorem jest w zasadzie niemożliwa bez rezygnacji z jednego wentylatora.

Kolejna sprawa, podobnie jak w przypadku Erebossa i coolerów Thermalright, Tisis trzyma się jedynie na dwóch śrubkach M3 z niewielkimi główkami. Cooler waży znacznie ponad kilogram. Jeśli samodzielnie składamy sobie komputer nie będzie to problemem, ale jeśli w jakimś sklepie i chcemy go wysłać firmą kurierską - to trzeba się bardzo poważnie zastanowić czy dotrze w całości.  

rewelacyjna jakość wykonania, rewelacyjna wydajność i kultura pracy, wysoka opłacalność zakupu (patrząc na wydajność)

  niemożliwa instalacja pamięci RAM z wysokim radiatorem, drugi wentylator fabrycznie nie ma możliwości regulacji obrotów (choć trzeba przyznać - i tak jest bardzo cichy, nawet na pełnych obrotach)

Cena (na dzień 12.7.2017): około 270 zł

Raijintek Tisis

Do testu dostarczył:

Caseking_logo

https://caseking.de

Ten produkt zakupisz w:   https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-raijintek-tisis-0r100001-636799/

 

Specyfikacja

Raijintek Tisis
Wymiary całkowite (długość x szerokość × wysokość) 140x130x166 mm
Waga coolera 1300 g
Model zastosowanego wentylatora Niesymetryczny 140 x 150 mm oversized (otwory 120 mm)
Rozpiętość obrotów wentylatorów (nominalna)

600-1000 (wentylator PWM)

1000 (wentylator 3-pin)

Kontrola obrotów wentylatora PWM (tylko jeden wentylator)
Kompatybilny z podstawkami Intel LGA 775/1150/1151/1155/1156/1366/2011/2011-3
AMD FM1/FM2/FM2+/AM2/AM2+/AM3/AM3+   

 

Galeria produktu

Raijintek Tisis

Raijintek Tisis

Raijintek Tisis

Raijintek Tisis

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wielki test chłodzeń CPU 2016: podsumowanie

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł