Wielki test chłodzeń CPU 2016: podsumowanie

Wielki test chłodzeń CPU 2016: podsumowanie

Polecane pętle chłodzenia cieczą (AIO)

Gotowe pętle chłodzenia cieczą All In One (AIO) to specyficzna kategoria. Na tego typu rozwiązania użytkownicy decydują się z różnych powodów. Najczęściej jest to po prostu szykowna obudowa komputera z oknem lub nawet przeszklonym bokiem - trzeba przyznać że wtedy blokompompka zainstalowana na procesorze zajmuje niewiele miejsca i można świetnie wyeksponować wnętrze komputera i komponenty - w szczególności jeśli płyta główna lub/i pamięci RAM oferują podświetlenie RGB. W przypadku procesorów Intela z zablokowanym mnożnikiem najczęściej wybiera się wtedy zestaw AIO z pojedynczą chłodnicą (120) - i wtedy wydajność nie ma praktycznie żadnego znaczenia, zaś w przypadku procesorów K przygotowanych na podkręcanie raczej taki z chłodnicą podwójną (240 mm). Modele z chłodnicami większymi (280 i 360) wybierane są głównie przez właścicieli platform LGA 2011/2011-3 a teraz także LGA 2066 oraz AM3+ i procesorów AMD FX serii 8000 i 9000. Celem uzyskania jak najlepszej wydajności po podkręceniu procesora lub po prostu - wysokiej kultury pracy. To ostatnie jest jednak bardzo często podważane w dyskusjach entuzjastów - jak się naocznie (i nausznie) przekonaliśmy słusznie. Zdecydowaliśmy się wyróżnić kilka pętli AIO wg. następujących kryteriów (zaostrzonych względem tradycyjnych coolerów powietrznych, bo w końcu po to powstały pętle AIO - by pracować wydajniej):

  • Wyróżnienie "REKOMENDACJA" otrzymują pętle chłodzenia cieczą które w teście OC2 z wentylatorem pracującym z pełną szybkością uzyskały temperaturę niższą niż 53,1 stopnia i mają dołączone w pudełku mocowanie dla LGA 2011/2011-3/2066. Cena w tym przypadku nie gra roli, także kultura pracy nie jest w tym momencie uwzględniana - dlatego też należy zwracać uwagę na wyróżnienie "KULTURA PRACY" (patrz poniżej), bo niektóre pętle potrafią być naprawdę głośne przy maksymalnych obrotach (choć trzeba przyznać, są wtedy zabójczo wydajne).
  • Jeśli pętla spełnia kryteria do wyróżnienia "REKOMENDACJA" może dodatkowo uzyskać wyróżnienie "KULTURA PRACY" jeśli w teście OC2 z włączoną regulacją obrotów PWM uzyskała temperaturę poniżej 56,1 stopnia i pracowała z głośnością nie wyższą niż 39,1 dBA.
  • Jeśli pętla spełnia kryteria do wyróżnienia "REKOMENDACJA" i dodatkowo nie kosztuje więcej niż 400 zł przyznajemy wyróżnienie "OPŁACALNOŚĆ"
  • Wyróżnienie "JAKOŚĆ" otrzymają pętle z podstawą wyszlifowaną na lustro i/lub z miedzianą chłodnicą (jeden spełniony warunek wystarczy), ale tylko te które spełniają kryteria wyróżnienia "REKOMENDACJA"

Nagrody przyznajemy w formie nieformalnego "rankingu" - miejsce na liście bezpośrednio determinuje wynik testu wydajności w teście OC2 przy maksymalnych obrotach wentylatorów. Inaczej mówiąc - pętla na szczycie listy uzyskała najlepszą temperaturę pracy procesora (najniższą).

NZXT Kraken X61

 

Corsair H115i

Cryorig A40 Ultimate

 

 Alphacool Eisbaer 240

 

 

Arctic Liquid Freezer 240

 

Enermax Liqmax II 240

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wielki test chłodzeń CPU 2016: podsumowanie

 0