Wielki test chłodzeń CPU 2016: podsumowanie

Wielki test chłodzeń CPU 2016: podsumowanie

NZXT Kraken X61

NZXT Kraken X61 to wciąż topowy model AIO chłodzenia cieczą od NZXT. W odróżnieniu od modelu X31 opisanego na poprzedniej stronie, tym razem mamy do czynienia z chłodnicą 280 mm i dwoma wentylatorami 140 mm. W stosunku do modeli z chłodnicą 240 mm mamy więc o 36% większą powierzchnię rozpraszania ciepła - co pozwoli na nieco wolniejszą pracę wentylatorów. Pompka schowana jest jak w większości AIO, w samym bloku wodnym. Pompkę podłączamy do złącza wentylatora (ważne żeby wyłączyć regulację obrotów dla tego złącza w UEFI płyty głównej). Wentylatory podłącza się do samego Krakena, i można nimi sterować z poziomu znanej już aplikacji CAM. Aby móc to zrobić, należy jeszcze samego Krakena podłączyć do headera USB 2.0 na płycie głównej.

Jeśli chodzi o maksymalną wydajność, to jest ona rewelacyjna. Przy maksymalnych obrotach wentylatorów Kraken X61 z łatwością kasuje całą konkurencję. Niestety poziom generowanego hałasu nie jest akceptowalny. Nawet jeśli siedzimy przy komputerze w słuchawkach "półotwartych" potężny szum wentylatorów z pewnością zagłuszy to czego słuchamy. Wydajność jest bardzo dobra także w predefiniowanym trybie "Performance" - niestety on także jest głośny, i to nawet nim ciecz w układzie się rozgrzeje. Dopiero tryb "Silent" jest naprawdę mocnym atutem Krakena X61, choć wydajność w nim już tak nie powala - i nie jest najlepsza w całym teście. Biorąc pod uwagę, że zestaw kosztuje aktualnie ponad 700 zł, wypada to średnio dobrze. Można uzyskać świetną wydajnosć, ale trzeba iść na naprawdę mocny kompromis - albo efektywność albo kultura pracy.

Nie mam zastrzeżeń co do systemu montażu - jest dość prosty, a ilość elementów w opakowaniu jest bardzo rozsądna. Szkoda tylko, że nie wydrukowano instrukcji instalacji na procesorach AMD. Podręcznik montażu dostępny jest tylko na oficjalnej stronie internetowej produktu.

NAJWYDAJNIEJSZA pętla chłodzenia cieczą AIO w całym teście, dobra jakość wykonania, wygodny i solidny system montażu, nie blokuje możliwości instalacji modułów pamięci z wysokim radiatorem w slocie blisko procesora

w trybie najwyższej wydajności oraz predefiniowanym "Performance" jest bardzo głośny, bardzo wysoka cena, aplikacja CAM mogła by być lepiej zoptymalizowana

Cena (na dzień 12.7.2017): około 560 zł

NZXT Kraken X61

Do testu dostarczył:

https://nzxt.com

 

Specyfikacja

NZXT Kraken X61
Wymiary całkowite (długość × szerokość × wysokość) 280x27x140 mm
Waga coolera (chłodnicy z wentylatorem) 940 g
Model zastosowanego wentylatora 2 x 140 mm
Rozpiętość obrotów wentylatora (nominalna) i pompki

800-2000

pompka 2400-3600

Kontrola obrotów wentylatora PWM, wbudowany regulator obrotów (można kontrolować programowo w Windows)
Kompatybilny z podstawkami Intel LGA 1150/1151/1155/1156/2011/2011-3
AMD FM1/FM2/FM2+/AM2/AM2+/AM3/AM3+   

 

Galeria produktu

Krzysztof Opacki
Krzysztof Opacki Redaktor

Magister fizyki, jeden z najdłużej aktywnych dziennikarzy technologicznych w Polsce. Wieloletni współpracownik PCLab.pl, w przeszłości także egielda.com.pl. Prywatnie fan Realu Madryt oraz Jose Mourinho.

Zgłoś autorowi błąd na stronie

Komentarze


Ładuję...