Wielki test chłodzeń CPU 2016: podsumowanie

Wielki test chłodzeń CPU 2016: podsumowanie

Cryorig A40 Ultimate

A40 Ultimate to debiutancki zestaw AIO firmy Cryorig - z chłodnicą 240 mm o grubości 38,5 mm, czyli znacznie większej niż standardowa. Pompka jest oczywiście umieszczona w bloku wodnym, a żeby działała należy podłączyć do niej wiązkę zasilającą Serial-ATA. Wentylatory zasilane są z samego bloku wodnego, ale kontrolą ich obrotów w dalszym ciągu zajmuje się płyta główna. Jak to w przypadku każdego zestawu chłodzenia cieczą AIO, tak i w tym przypadku największą zaletą jest duża ilość miejsca wokół gniazda procesora i możliwość instalacji modułów pamięci RAM z wysokimi radiatorami. Producent dołączył też coś ciekawego - czego próżno szukać w innych zestawach AIO. Jest to niewielki wentylator, który może dmuchać w kierunku układów zasilających procesor na płycie głównej. Nie jest głośny, w większości przypadków warto z niego skorzystać.

Jeśli chodzi o wydajność, to Cryorig A40 Ultimate jest absolutną czołówką tego testu. Co więcej, kultura pracy jest na tyle dobra, że urządzenie potrafi uzyskać bardzo dobrą wydajność nawet przy akceptowalnym jeszcze poziomie hałasu (39 dBA). Biorąc pod uwagę cenę produktu - absolutna bomba. Konkurencyjne systemy AIO Corsaira czy NZXT są znacznie droższe, a ich przewaga ledwo widoczna, bądź żadna.

Nie mam większych uwag co do systemu montażu, wszystko jest ładnie pokazane w instrukcji - i montaż nie zajmuje dużo czasu. Pewna rzecz się jednak nie zgadza: podkładek do śrubek w komplecie jest osiem. Tymczasem instrukcja sugeruje, że powinniśmy ich użyć zarówno do przykręcenia wentylatorów do chłodnicy, jak i samej chłodnicy do obudowy. Tym samym powinno być ich 16... Najpewniej wystąpił błąd na rysunku w instrukcji.

Nie zmienia to jednak faktu, że A40 Ultimate to jeden z najlepszych zestawów AIO w tym teście, i na dodatek jest dość rozsądnie wyceniony. Można tylko polecać.

  bardzo dobra jakość wykonania, nie utrudnia montażu pamięci RAM z wysokim radiatorem, wydajność i kultura pracy idą tutaj w parze, dodatkowy wentylator do chłodzenia sekcji zasilania procesora, cena nie jest niska - ale dalej rozsądna

  błąd w instrukcji dotyczący podkładek pod śrubki

Cena (na dzień 12.7.2017): około 360 zł

Cryorig A40 Ultimate

Do testu dostarczył:

https://cryorig.com

 

Specyfikacja

Cryorig A40 Ultimate
Wymiary całkowite (długość x szerokość × wysokość) 272x120x38,5 mm
Waga coolera 890 g
Model zastosowanego wentylatora 2 x 120 mm
Rozpiętość obrotów wentylatorów (nominalna) 600-2200
Kontrola obrotów wentylatora PWM
Kompatybilny z podstawkami Intel LGA 1150/1151/1155/1156/1366/2011/2011-3
AMD FM1/FM2/FM2+/AM2/AM2+/AM3/AM3+

 

Galeria produktu

Cryorig A40 Ultimate

Cryorig A40 Ultimate

Cryorig A40 Ultimate

Cryorig A40 Ultimate

Cryorig A40 Ultimate

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wielki test chłodzeń CPU 2016: podsumowanie

 0