Wielki test chłodzeń CPU 2016: podsumowanie

Wielki test chłodzeń CPU 2016: podsumowanie

Corsair H115i

Corsair H115i to najdroższy i najlepszy zestaw chłodzenia cieczą AIO w ofercie Corsair. Składa się on ze standardowej pompki wyprodukowanej przez Asetek oraz chłodnicy 280 mm z dwoma wentylatorami 140 mm. Trzeba jednak przyznać, że producent wyjątkowo się postarał, by zestaw chociaż troszkę odróżniał się od konkurencji - takiej jak np. NZXT Kraken X61. Przewody z cieczą są w grubych, estetycznych oplotach, a chłodnica ma z obydwu stron ozdobne paski z logiem Corsair. Także blok wodny z pompką wygląda dość oryginalnie, a kolor podświetlenia loga producenta możemy zmieniać do woli, z całej palety RGB w oprogramowaniu Corsair Link - z poziomu Windows. Aby uzyskać kontrolę, należy całość podłączyć do headera USB 2.0 na płycie głównej dedykowanym kabelkiem.

Niestety w moim przypadku oprogramowanie Corsair Link nie sprawdziło się zbyt dobrze. Corsair H115i nie posiada kontroli temperatury cieczy (w przeciwieństwie do zestawów AIO od NZXT), a szybkość wentylatorów bazuje na odczytach temperatury zintegrowanej w Corsair Link aplikacji HWINFO64. W przypadku platformy testowej, fabryczne profile pracy okazały się kompletnie nieprzydatne - nawet w trybie Quiet po obciążeniu procesora wentylatory działały z bardzo dużą szybością, i całość stawała się bardzo głośna. Dlatego też testy wykonano tylko we dwóch rozsądnych ustawieniach - przy pełnej szybkości wentylatorów (bardzo głośnym, 58 dBA!) oraz przy 45% szybkości wentylatorów (wymuszone na stałe 1150 obr./min) - przy głośności wynoszącej 38 dBA.

Z informacji jakie można znaleźć w internecie na zachodnich forach internetowych sporo użytkowników skarży się na głośną pracę zestaru Corsair H115i, i najczęstsza rada od użytkowników dla użytkowników to po prostu... wymiana wentylatorów na wolniejsze i cichsze. Prawdę mówiąc nie wiem jak to skomentować, ale kupno tak drogiego zestawu chłodzenia cieczą tylko po to, by dokładać do niego kolejne pieniądze to istna abstrakcja.

Wydajność chłodzenia zestawu jest bardzo zadowalająca przy maksymalnych obrotach wentylatora, ale głośność na poziomie 58 dBA nie pozwala siedzieć przy komputerze. Po spowolnieniu wentylatorów do 45% szybkości wydajność dalej jest bardzo dobra, a głośność na poziomie 38 dBA jest jeszcze do zaakceptowania. Niestety powyżej 45% obrotów wentylatory zaczynają być już nieznośne - i należy tego próbować jedynie do prób bardzo mocnego overclockingu.

Nie mam uwag co do systemu montażu - jest dość przejrzysty i solidny. Podobnie jak w przypadku modeli NZXT, do instalacji na procesorze AMD trzeba dysponować fabrycznym backplate od koszyka na wentylator.

  bardzo dobra jakość wykonania, nie utrudnia montażu pamięci RAM z wysokim radiatorem, bardzo dobrej wydajności odmówić nie można...

  ... tylko że fabryczne profile pracy w Corsair Link są praktycznie bezużyteczne, przy maksymalnych obrotach wentylatorów najgłośniejszy w całym teście , wysoka cena

Cena (na dzień 12.7.2017): około 530 zł

Corsair H115i

Do testu dostarczył:

Corsair

 https://corsair.com

Ten produkt zakupisz w:   https://www.morele.net/chlodzenie-wodne-corsair-extreme-cooler-h115i-cw-9060027-ww-846326/

 

Specyfikacja

Corsair H115i
Wymiary całkowite (długość x szerokość × wysokość) 312x140x26 mm
Waga coolera 960 g
Model zastosowanego wentylatora 2 x 140 mm
Rozpiętość obrotów wentylatorów (nominalna) 600-2000
Kontrola obrotów wentylatora PWM
Kompatybilny z podstawkami Intel LGA 1150/1151/1155/1156/1366/2011/2011-3
AMD FM1/FM2/FM2+/AM2/AM2+/AM3/AM3+   

 

Galeria produktu

Corsair H115i

Corsair H115i

Corsair H115i

Corsair H115i

Krzysztof Opacki
Krzysztof Opacki Redaktor

Magister fizyki, jeden z najdłużej aktywnych dziennikarzy technologicznych w Polsce. Wieloletni współpracownik PCLab.pl, w przeszłości także egielda.com.pl. Prywatnie fan Realu Madryt oraz Jose Mourinho.

Zgłoś autorowi błąd na stronie

Komentarze


Ładuję...