Wielki test chłodzeń CPU 2016: podsumowanie

Wielki test chłodzeń CPU 2016: podsumowanie

Arctic Liquid Freezer 240

Arctic Liquid Freezer 240 to jedna z pętli chłodzenia cieczą firmy Arctic. Patrząc na blokompomkę i sposób mocowania nie sposób nie odnieść wrażenia że odpowiada za nią firma Asetek. Zestaw ma chłodnicę 240 mm wykonaną z aluminium, której grubość jest spora - bo wynosi aż 38 mm. Do zestawu dołączane są aż cztery wentylatory 120 mm Arctic o szybkości obrotowej do 1350 obr./min. Za kontrolę obrotów w trybie PWM odpowiada płyta główna - wszystkie podłączane są do gniazdka na płycie głównej przez rozdzielacz - co może budzić lekkie obawy o dość duże obciążenie prądowe. Jakość wykonania podobnie jak w przypadku innych pętli AIO wyprodukowanych przez Asetek jest bardzo dobra, a węże są wykonane z solidnej gumy. A co pokaże praktyka?

Z pewnością nie jest to najlepsza ze wszystkich pętli które testowaliśmy, ale dalej jest "jedną z najlepszych" - w testach wydajności najbardziej wymagającego testu OC2 zajmuje czwarte miejsce. Tym co ją jednak odróżnia od wyjących układów AIO jest kultura pracy - i tutaj biorąc pod uwagę także wydajność jest to absolutna czołówka - Liquid Freezer 240 rywalizuje z najlepszymi modelami takimi jak Cryorig A40 Ultimate czy Enermax Liqumax 240 II. Nie mam zastrzeżeń do pracy pompki - była niesłyszalna. Zdarzyło się jednak kilka razy że przy pewnych wartościach obrotowych wentylatory wchodziły w rezonans z obudową - może to być jednak zależne już od naszej konkretnej obudowy z platformy testowej, i to się czasem zdarza. Nie można mieć większych pretensji.

Nie mam zastrzeżeń co do systemu montażu - jest dość prosty, a ilość elementów w opakowaniu jest bardzo rozsądna.

  bardzo dobra jakość wykonania, bardzo konkurencyjna wydajność, subiektywnie - białe wentylatory w dużej ilości, solidny system montażu, nie utrudnia instalacji modułów pamięci RAM z wysokim radiatorem

  sumaryczne szczytowe obciążenie prądowe czterech wentylatorów na poziomie 1A to jednak dość sporo dla gniazdek na płytach głównych

Cena (na dzień 12.7.2017): około 360 zł

Arctic Liquid Freezer 240

Do testu dostarczył:

bq

 

 

https://arctic.ac

Ten produkt zakupisz w:   https://proline.pl/?p=YD170XBCAEWOF

 

 

Specyfikacja

Arctic Liquid Freezer 240
Wymiary całkowite (długość x szerokość × wysokość) 272x120x78 mm
Waga coolera 1190 g
Model zastosowanego wentylatora 4 x 120 mm
Rozpiętość obrotów wentylatorów (nominalna) 500-1350
Kontrola obrotów wentylatora PWM
Kompatybilny z podstawkami

Intel LGA 775/1150/1151/1155/1156/1366/2011/2011-3

AMD FM1/FM2/FM2+/AM2/AM2+/AM3/AM3+

 

Galeria produktu

 

 

 

Krzysztof Opacki
Krzysztof Opacki Redaktor

Magister fizyki, jeden z najdłużej aktywnych dziennikarzy technologicznych w Polsce. Wieloletni współpracownik PCLab.pl, w przeszłości także egielda.com.pl. Prywatnie fan Realu Madryt oraz Jose Mourinho.

Zgłoś autorowi błąd na stronie

Komentarze


Ładuję...