Wielki test chłodzeń CPU 2016: podsumowanie

Wielki test chłodzeń CPU 2016: podsumowanie

Noctua NH-D15

Noctua NH-D15 to bezpośredni następca dwuwieżowego modelu NH-D14. Nie jest to już produkt nowy, na rynku jest od ponad dwóch lat - co oczywiście nic mu nie ujmuje. Jak wiadomo, sukcesor legendy może tylko... tworzyć nową legendę. I tak oto NH-D15 ma nieco większą powierzchnię rozpraszania ciepła i jeden ciepłowód ekstra. Troszkę pozmieniało się też w temacie wentylatorów - w poprzednim modelu był jeden 120 mm oraz jeden 140 mm. Teraz obydwa są 140 mm (typu oversized - z otworami 120 mm). Co dla niektórych może być istotne, są także szybsze i kręcą się z deklarowaną szybkością 1500 obr./min (realnie troszkę szybciej), mając przy tym 4-pinową wtyczkę PWM. Nie musimy więc stosować żadnych przejściówek spowalniających - płyta główna sama w sobie może zapewnić bardzo cichą pracę komputera. Mimo to producent, w myśl tradycji, takie przejściówki dołącza. Spowalniają one wentylatory do 1200 obr./min. Rozwijając kwestię wentylatorów, mogą one osiągać nawet nieco więcej niż 1500 obr./min - odbywa się to oczywiście kosztem kultury pracy na maksymalnych obrotach. A jaka jest wydajność? Jak widac na wykresach - rewelacyjna. Już teraz można powiedzieć, że to jedna z najwydajniejszych konstrukcji w całym teście. Nawet przy włączonej regulacji obrotów NH-D15 pokazuje pazurki. Skąd tak dobra wydajność? Jest ona związana przede wszystkim z jakością rurek cielnych, użytych materiałów, a także z tym, że finy są przylutowane do rurek cieplnych. Pewnym problemem tej konstrukcji jest to, że jeden z wentylatorów w znacznym stopniu utrudnia zainstalowanie modułów pamięci RAM z wysokim radiatorem. Mimo podcięcia dolnych finów to właśnie wentylator staje się problemem. Problem zneutralizowano w modelu z dopiskiem S, który dołączy do zestawienia niebawem.

Trzeba też podkreślić bardzo wysoką jakość wykonania, co u firmy Noctua jest standardem od lat. Jakosć ta niestety musi kosztować - nie jest to cooler dla każdego, nie każdy doceni jego zalety. I nie każdemu spodoba się kolorystyka wentylatorów, aczkolwiek to kwestia gustu. Bez wątpienia jest to cooler godny polecenia, o ile nie brak Wam gotówki.

Na koniec trzeba pochwalić producenta za porządek w pudełku z coolerem. Zapinki znajdują się w osobnych pudełkach, a zawartość jest wzorowo opisana. Nie trzeba się domyślać, która śrubka służy do montażu na procesorze Intela, a która na AMD. 

rewelacyjna jakość wykonania, rewelacyjna wydajność, wygodny i solidny system montażu, porządek w pudełku z produktem

duży, ciężki, mimo wszystko wysoka cena konstrukcji, jeden z wentylatorów bardzo utrudnia instalację większej ilości modułów pamięci z wysokim radiatorem

Cena (na dzień 12.7.2017): około 390 zł

Noctua NH-D15

Do testu dostarczył:

https://noctua.at

Ten produkt zakupisz w:   https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-noctua-nh-d15-646505/

 

Specyfikacja

Noctua NH-D15
Wymiary całkowite (długość × szerokość × wysokość) 161x150x165 mm
Waga coolera 1320 g
Model zastosowanego wentylatora 2 x 140 mm oversized (otwory 120 mm)
Rozpiętość obrotów wentylatora (nominalna) 300-1500
Kontrola obrotów wentylatora PWM
Kompatybilny z podstawkami Intel LGA 1150/1151/1155/1156/2011/2011-3
AMD FM1/FM2/FM2+/AM2/AM2+/AM3/AM3+   

 

Galeria produktu

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wielki test chłodzeń CPU 2016: podsumowanie

 0