Wielki test chłodzeń CPU 2016: podsumowanie

Wielki test chłodzeń CPU 2016: podsumowanie

Phanteks PH-TC14PE

Phanteks PH-TC14PE to najwyższy model chłodzenia powietrznego w ofercie tego producenta. Występuje w kilku wersjach kolorystycznych: czarnej, białej, pomarańczowej, niebieskiej oraz czerwonej. My akurat wybraliśmy pomarańczową wersję i trzeba przyznać, że po bliższych oględzinach wygląda ona bardzo atrakcyjnie. Radiator powstał we ścisłej współpracy z firmą Noctua, co jest podkreślane na pudełku dumnym hasłem "Designed in Europe". Widać to na każdym kroku - szczególnie, że elementy montażowe są dokładnie takie same jak w starszych modelach Noctua i nawet zapakowano je w identyczne woreczki. Identyczna jest także tubka z pastą termoprzewodzącą - jedynie naklejka na niej została zmieniona. Czy to jednak wada? Oczywiście, że nie. Jeśli się inspirować, to najlepszymi w branży.

Dwuwieżowy radiator ma miedzianą i niklowaną podstawę, ciepło z niej jest odprowadzane do finów radiatora przez pięć rurek cieplnych o średnicy 8 mm. Oba dołączone do kompletu wentylatory to modele 140 mm, lecz z otworami montażowymi 120 mm. Ich wadą jest to brak regulacji PWM, rekompensowany częściowo przejściówką umożliwiającą regulację obrotów w zakresie 700-1200 obr./min. Gdy podłączymy wentylatory bez rzeczonego reduktora, cały czas będą kręciły się z prędkością 1260-1290 obr./min - ale to mimo wszystko umiarkowanie ciche ustawienie. Wyniki wydajności... każdy widzi. Phanteks PH-TC14PE to nowy lider zestawienia. Niemniej przewaga nad dotychczasowym hegemonem, Noctua NH-D15, nie jest duża. Trzeba zatem przyznać, że oba te modele są coolerami z samego topu. Kultura pracy jest bardzo dobra, Phanteks pracuje nawet nieco ciszej.

Nie mam zastrzeżeń co do systemu montażu - wszystkie woreczki są dobrze opisane, a sam montaż nieskomplikowany. Można by troszkę ponarzekać, że części nie są ładnie popakowane do osobnych pudełek jak w przypadku najnowszych modeli Noctua, ale starszy sposób pakowania części przez tą firmę też nie był zły. Niestety montaż pamięci RAM z wysokim radiatorem jest bardzo utrudniony. Nawet jeśli zamontujemy pierwszy wentylator w najwyższym położeniu wysokie moduły mogą zahaczyć o sam radiator. To jedna z bardziej znaczących wad coolerów tego typu - i można było to rozwiązać jedynie stosując asymetryczną bryłę konstrukcji. Model PH-TC14PE jest jednak symetryczny.

  NAJWYDAJNIEJSZY cooler powietrzny w całym teście, bardzo wysoka ku rewelacyjna jakość wykonania, oryginalny wygląd i wiele opcji kolorystycznych, prosty i solidny system montażu

  mocno utrudnia montaż modułów pamięci z wysokim radiatorem, wentylatory mogły by mieć jednak wtyczkę 4-pin

Cena (na dzień 12.7.2017): około 300 zł

Phanteks PH-TC14PE

Do testu dostarczył:

Phanteks logo

https://www.phanteks.com

 

Specyfikacja

Phanteks PH-TC14PE
Wymiary całkowite (długość x szerokość × wysokość) 159x140x171 mm
Waga coolera 1250 g
Model zastosowanego wentylatora 2 x 140 mm oversized (otwory 120 mm)
Rozpiętość obrotów wentylatorów (nominalna) 700-1200 obr./min
Kontrola obrotów wentylatora PWM
Kompatybilny z podstawkami Intel LGA 775/1150/1151/1155/1156/1366/2011/2011-3
AMD FM1/FM2/FM2+/AM2/AM2+/AM3/AM3+   

 

Galeria produktu

Phanteks_PH-TC14PE

Phanteks_PH-TC14PE

Phanteks_PH-TC14PE

Phanteks_PH-TC14PE

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wielki test chłodzeń CPU 2016: podsumowanie

 0