Wielki test chłodzeń CPU 2016: podsumowanie

Wielki test chłodzeń CPU 2016: podsumowanie

Thermalright Macho Rev. B

Thermalright Macho Rev.B to już wiekowa konstrukcja, bowiem pod różnymi nazwami istnieje na rynku od wielu lat. Oryginalnie cooler nazywał się HR-02 i był dostarczany w komplecie bez żadnego wentylatora - ale z upływem lat uległo to zmianie. HR-02 oryginalnie był projektowany do pracy pasywnej, ewentualnie półpasywnej - stąd też stosunkowo duży odstęp między finami radiatora. Był to prekursor asymetrycznych radiatorów, które znamy dziś - jako pierwsza tego typu konstrukcja nie stwarzał problemów z montażem modułów pamięci RAM z wysokim radiatorem. Opisywany tutaj Macho rev. B w zasadzie nie odbiega konstrukcyjnie od pierwowzoru - choć sposób montażu na platformie AMD nieco ewoluował, wierzchni fin radiatora pomalowany jest na czarno, a do zestawu dołączany jest wentylator 140 mm. Konstrukcja wciąż oparta jest o 6 rurek cieplnych, każda o średnicy 6 mm.

Jeśli chodzi o wydajność, to Thermalright Macho Rev. B nie zawodzi. Jak przystało na cooler projektowany do pracy praktycznie pasywnej z wentylatorem radzi sobie... zdecydowanie lepiej. I tym sposobem Thermalright Macho Rev. B uzyskał lepsze wyniki niż nieco droższe modele firmy Noctua czy Cryorig. Przy zachowaniu bardzo wysokiej kultury pracy - ponieważ wentylator TY-140 nawet przy pełnych obrotach jest bardzo cichy.

Jedyną wadą tego modelu jest moim zdaniem nieco skomplikowany system montażu. Elementów jest troszkę za dużo, a nieco chaotyczna instrukcja powodują że montaż może chwilkę zająć. Mam też wątpliwości, czy śrubki M3 z tak małymi główkami to dobry pomysł w przypadku radiatora tych rozmiarów (na szczęście nie jest ciężki, ale i tak śruby nie wyglądają zbyt solidnie). Ponieważ jedną śrubkę trzeba przykręcać celując przez dziury w finach radiatora producent dołącza do kompletu wystarczająco długi śrobkręt.

Podsumowując Macho Rev. B to bardzo dobry cooler, bardzo dobrze wyceniony w stosunku do możliwości które oferuje, o bardzo dobrej jakości wykonania. Wrażenie lekko psuje tylko dość złożony system montażu i wyjątkowo małe śrubki M3 o małych główkach - to można było lepiej dopracować.

bardzo dobra jakość wykonania, bardzo dobra wydajność za tą cenę, wysoka kultura pracy, nie utrudnia montażu pamięci RAM z wysokim radiatorem

  system montażu nieco zbyt skomplikowany

Cena (na dzień 12.7.2017): około 210 zł

Thermalright Macho Rev. B

Do testu dostarczył:

https://thermalright.com

 

Specyfikacja

Thermalright Macho Rev.B
Wymiary całkowite (długość x szerokość × wysokość) 128x140x162 mm
Waga coolera 880 g
Model zastosowanego wentylatora 140 mm oversized (otwory 120 mm)
Rozpiętość obrotów wentylatorów (nominalna) 300-1300
Kontrola obrotów wentylatora PWM
Kompatybilny z podstawkami Intel LGA 775/1150/1151/1155/1156/1366/2011/2011-3
AMD FM1/FM2/FM2+/AM2/AM2+/AM3/AM3+   

 

Galeria produktu

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wielki test chłodzeń CPU 2016: podsumowanie

 0