Wielki test chłodzeń CPU 2016: podsumowanie

Wielki test chłodzeń CPU 2016: podsumowanie

Cryorig R1 Ultimate

Cryorig R1 Ultimate to jeden z najlepszych i jednocześnie najdroższych modeli w ofercie - a na pewno najdroższy jeśli mówimy o chłodzeniu bez użycia cieczy. Jak przystało na model z tego segmentu cenowego, jest to cooler dwuwieżowy, z dwoma wentylatorami 140 mm - o odpowiedniej wadze i rozmiarach. Konstrukcja bazuje na siedmiu rurkach cieplnych, a obie wieże mają "dwuczęściowy radiator". Rozwiązanie to producent określa mianem "Jet Fin Acceleration system" i w założeniu ma ono przyspieszać przepływ powietrza przez finy radiatora. Połowa radiatora każdej wieży ma finy rozstawione co 2,4 mm, natomiast druga połowa (w kolorze czarnym) co 1,8 mm. Oczywiście z miejsca wątpliwości musi budzić połączenie obu radiatorów z rurkami cieplnymi - i jego skuteczność. Ale to problem producenta. Nas interesuje tylko wynik tych działań.

Jak widać na wykresach ten wynik jest bardzo poprawny - wydajność jest bardzo dobra, zwłaszcza jeśli zestawimy ją z podobnie wycenionymi produktami konkurencji (np. firmy Noctua). Jednak wydajność wydajnością, a kultura pracy troszkę kuleje. Po pierwsze cooler bez włączonej regulacji obrotów jest zwyczajnie głośny, a po drugie nawet z włączoną regulacją... wciąż taki jest. W tym trybie na platformie testowej wentylatory Cryoriga R1 Ultimate kręcą się zdecydowanie za szybko - z prędkością niższą o tylko 100 obr./min od maksymalnej. Skutkuje to naprawdę głośną pracą i... rewelacyjną wydajnością w trybie z włączoną regulacją obrotów. Coś za coś - ale wentylatory tego modelu podobnie jak H5 Universal są nieco źle wyskalowane przez producenta. 

Podobnie jak w przypadku modelu H5 Universal, nieco komentarza wymaga system montażu. Nie mam uwag co do ramki - jej mocowanie jest proste i pewne. Mam za to uwagi co do śrub ze sprężynami, które trzeba do tej ramki przykręcić. Aby tego dokonać, trzeba celować śrubokrętem o długości około 18 cm w dziurze przebiegającej przez wszystkie finy radiatora. Trafienie śrubką w nakrętkę wbudowaną w ramkę łatwe nie jest, a nawet jeśli z jednej strony trafimy, to z drugiej jest to zadanie dla wyjątkowo cierpliwych... Producent twierdzi że montaż nie powinien zająć więcej niż 5 minut i obawiam się że to zbyt optymistyczne szacunki. O wiele lepiej było by gdyby śrubki ze sprężynami były poza obrysem radiatora - wtedy było by znacznie łatwiej. A w tym stanie jest bardzo średnio.

bardzo dobra (a momentami rewelacyjna wydajność), dobra jakość wykonania, nie utrudnia montażu pamięci RAM z wysokim radiatorem

  bardzo przeciętna kultura pracy, upierdliwy system montażu (śrubki ze sprężynami których nie widać, bo są schowane pod radiatorem)

Cena (na dzień 12.7.2017): około 300 zł

Cryorig R1 Ultimate

Do testu dostarczył:

https://cryorig.com

Ten produkt zakupisz w:   https://proline.pl/?p=YD170XBCAEWOF

 

Specyfikacja

Cryorig R1 Ultimate
Wymiary całkowite (długość x szerokość × wysokość) 142x140x168 mm
Waga coolera 1282 g
Model zastosowanego wentylatora 2 x 140 mm oversized (otwory 120 mm)
Rozpiętość obrotów wentylatorów (nominalna) 700-1300
Kontrola obrotów wentylatora PWM
Kompatybilny z podstawkami Intel LGA 775/1150/1151/1155/1156/1366/2011/2011-3
AMD FM1/FM2/FM2+/AM2/AM2+/AM3/AM3+   

 

Galeria produktu

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wielki test chłodzeń CPU 2016: podsumowanie

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł