Wielki test chłodzeń CPU 2016: podsumowanie

Wielki test chłodzeń CPU 2016: podsumowanie

Alpenföhn Olymp

Alpenföhn Olymp to "okręt flagowy" firmy. Potężny dwu wieżowy radiator o fikuśnych kształtach od razu pozbawia nas wątpliwości do jakiej kategorii należy. Producent deklaruje, że Olymp poradziłby sobie nawet z procesorem wydzielającym 340 W energii cieplnej. Radiator składa się z dwóch wież w układzie U, a ciepło do nich odprowadza sześć rurek o średnicy 6 mm każda. Podobnie jak większość konstrukcji tego typu radiator ma budowę asymetryczną - i nie utrudnia montażu wysokich modułów pamięci RAM. Dwa 140-milimetrowe wentylatory, które są dostarczane w pudełku z Olympem mogą kręcić się z szybkością nawet 1400 obr.min, co powinno zapewnić bardzo dobrą wydajność...

I zapewnia, wydajność jest bardzo konkurencyjna i porównywalna do podobnych cenowo rywali - choć trzeba przyznać, że podobną lub niewiele gorszą jakość chłodzenia można uzyskać też na coolerach tańszych o około 100 zł. Kultura pracy także jest na dość zadowalającym poziomie, nawet przy maksymalnej prędkości obrotowej wentylatorów poziom generowanego przez komputer hałasu nie jest dokuczliwy.

System montażu na platformie AMD oceniam pozytywnie - jest bardzo solidny i nieprzesadnie skomplikowany. Można mieć jednak pewne uwagi co do metalowych drucików którymi przypina się wentylatory. Sprawiają one wrażenie za małych, i trzeba naprawdę się nagimnastykować żeby sobie z nimi poradzić i poprawnie założyć wentylatory nie wyginając przy okazji finów radiatora. Także obrazki w papierowej wersji instrukcji mogły by być większe i wyraźniejsze. Z pewnością byłoby prościej. 

bardzo dobra wydajność i jakość wykonania, wysoka kultura pracy, nie utrudnia montażu pamięci RAM z wysokim radiatorem

kłopotliwe zakładanie wentylatorów na radiator

Cena (na dzień 12.7.2017): około 260 zł

Alpenföhn Olymp

Do testu dostarczył:

https://www.alpenfoehn.de

https://www.alpenfoehn.de

 

Specyfikacja

Alpenföhn Olymp
Wymiary całkowite (długość x szerokość × wysokość) 150x151x165 mm
Waga coolera 1200 g
Model zastosowanego wentylatora 2 x 140 mm oversized (otwory 120 mm)
Rozpiętość obrotów wentylatorów (nominalna) 300-1400 obr./min
Kontrola obrotów wentylatora PWM
Kompatybilny z podstawkami Intel LGA 775/1150/1151/1155/1156/1366/2011/2011-3
AMD FM1/FM2/FM2+/AM2/AM2+/AM3/AM3+   

 

Galeria produktu

Alpenföhn Olymp

Alpenföhn Olymp

Alpenföhn Olymp

Alpenföhn Olymp

Alpenföhn Olymp

Alpenföhn Olymp

Krzysztof Opacki
Krzysztof Opacki Redaktor

Magister fizyki, jeden z najdłużej aktywnych dziennikarzy technologicznych w Polsce. Wieloletni współpracownik PCLab.pl, w przeszłości także egielda.com.pl. Prywatnie fan Realu Madryt oraz Jose Mourinho.

Zgłoś autorowi błąd na stronie

Komentarze


Ładuję...