Test Corsair RS120 MAX oraz Corsair RS140 MAX. Czy to wentylatory dla NASA?

Test Corsair RS120 MAX oraz Corsair RS140 MAX. Czy to wentylatory dla NASA?

Corsair to potentat rynku podzespołów komputerowych, który co jakiś czas śmiało wprowadza innowacyjne rozwiązania, jak np. zasilacz z kablami na boku RMX Shift (test). Tym razem na testy otrzymałem dwa wentylatory, Corsair RX120 MAX oraz Corsair RS140 MAX. Wyróżniają się one grubszą 30 mm ramką, dzięki czemu ich wydajność jest większa niż standardowych wentylatorów Corsair z ramką 27 mm, przy zachowaniu tego samego lub nawet niższego poziomu hałasu. Ale to nie wszystko, bo aby zachować stabilność konstrukcji, Corsair wykorzystał mało popularny materiał LCP (ciekłokrystaliczny polimer) wzmocniony włóknem szklanym. Szczerze? Wentylatory wyglądają kosmicznie, jakby były zaprojektowane dla NASA. A jak spiszą się w rzeczywistości i czy są warte swojej ceny? Zapraszam na testy!

Spis treści:

  1. Specyfikacja
  2. Opakowanie
  3. Budowa
  4. Metodologia testów
  5. Prędkość obrotowa
  6. Przepływ powietrza
  7. Ciśnienie akustyczne (hałas)
  8. Pomiary przy 1000 RPM
  9. Pomiar temp. na elemencie grzejnym
  10. Podsumowanie i ocena

Wentylatory Corsair RX120 MAX oraz Corsair RS140 MAX wyglądają kosmicznie, jakby były zaprojektowane dla NASA. A jak spiszą się w rzeczywistości i czy warte są swojej ceny?

 Test Corsair 2500D Airflow. Przepływ powietrza i styl

Corsair RX120 MAX oraz Corsair RS140 MAX możemy kupić jako pojedynczą sztukę lub zestaw dwóch czy trzech egzemplarzy. Dzięki zastosowaniu łożyska magnetycznego mamy wydłużoną żywotność, a praca jest cicha i bezpieczna w każdej pozycji. Do tego dochodzi płynne sterowanie prędkością obrotową i sygnałem PWM. Na koniec wstępu dodam, że modele RS120 MAX oraz RS140 MAX cechuje wysokie ciśnienie statyczne powietrza, co oznacza, że są doskonałym wyborem dla posiadaczy grubych radiatorów chłodzenia cieczą czy takich o wysokim FPI.

Specyfikacja 

Corsair RS MAX to wentylatory o grubszej ramce, która wynosi 30 mm zamiast standardowych 27 mm. Cała konstrukcja wykonana jest z materiału LCP, czyli polimeru ciekłokrystalicznego, który cechuje się wysoką wytrzymałością mechaniczną oraz odpornością chemiczną i temperaturową. Oczywiście polimery ciekłokrystaliczne (LCP) są ogólnie droższe niż inne tworzywa sztuczne, jak polipropylen czy ABS, więc najnowsze wentylatory Corsair RS Max do tanich nie należą. 

Specyfikacja Corsair RS120 MAX oraz Corsair RS140 MAX

Model

Corsair RS120 MAX

Corsair RS140 MAX

Wymiary

120x120x30 mm

140x140x30 mm

Napięcie zasilania

12 V, sterowanie sygnałem PWM

12 V, sterowanie sygnałem PWM

Ilość łopatek

7

Obroty

425-2000 obr./min

400-1600 obr./min

Wtyczka zasilania

4-pin

4-pin

Podświetlanie

nie

nie

Przepływ powietrza

72 CFM

104 CFM

Ciśnienie statyczne

4,2 mmH2O

2,4 mmH2O

Rodzaj łożyska

magnetyczne

magnetyczne

Gwarancja

5 lat

5 lat

Corsair RS MAX to seria wentylatorów, które dzięki grubszej konstrukcji gwarantują bardzo wysoką wydajność pod kątem ciśnienia statycznego powietrza oraz przepływu  powietrza. Prędkość obrotowa sterowana jest sygnałem PWM i dla RS120 MAX wynosi 2000 RPM, natomiast dla modelu RS140 MAX 1600 RPM.  Zastosowane łożysko z kopułą magnetyczną zapewnia nam cichą, długą i bezawaryjną pracę w każdej pozycji.

Opakowanie 

Opakowanie jest typowe dla marki Corsair, dobre materiały utrzymane w żółto czarnej kolorystyce. Wielkość opakowania zależy od wybranego wariantu, tj. liczby egzemplarzy. Na środku opakowania zewnętrznego znajduje się zdjęcie produktu, z tyłu oraz na spodzie mamy opis zastosowanych technologii, informację o wykorzystaniu materiałów premium jak LCP, specyfikację i opis produktu, również w języku polskim.

Wyposażenie jak na produkt premium jest podstawowe i wraz z wentylatorami otrzymujemy standardowo instrukcję obsługi oraz trzy komplety śrubek. Mogą się przydać w przypadku montażu na radiatorze chłodzenia wodnego.

 

Budowa 

Wentylator, niezależnie od tego, czy jest to wersja 120 mm, czy też 140 mm, ma ramkę i wirnik w kolorze czarnym z LCP (polimery ciekłokrystaliczne), sama ramka jest grubsza niż standardowe 27 mm, bo została zwiększona do 30 mm. Grubsza ramka i grubszy wirnik, a co za tym idzie zwiększona powierzchnia łopatek, bezpośrednio przekładają się na wysoki przepływ powietrza oraz bardzo wysokie ciśnienie statyczne powietrza. Tym sposobem Corsair zwiększył wydajność, nie zwiększając prędkości obrotowej ani generowanego hałasu. Wentylatory wykorzystują 7-łopatkowy wirnik o charakterystyce wysokociśnieniowej, wykonany w całości tworzywa LCP z dodatkiem włókna szklanego. Z tyłu wentylatora znajdziemy kierownicę strumienia powietrza (technologia Air Guard), na którą składa się 9 elementów.

Ramka, jak i wirnik, są jak wspomniałem wykonane z dosyć nietypowego lub raczej mało popularnego tworzywa LCP, czyli z polimerów ciekłokrystalicznych z dodatkiem włókna szklanego, które nadaje testowanym wentylatorom bardzo wysoką sztywność - zarówno ramce, jak wirnikowi. Wszystkie krawędzie są wykonane jakby to miał być wentylator dla NASA, wręcz perfekcyjnie. Tutaj nie ma żadnych ostrych elementów, ubytków czy niedoskonałości. Wentylator jest perfekcyjnie wykonany i robi niesamowite wrażenie, bo wiele już widziałem, ale takiej precyzji i jakości w przypadku wentylatora jeszcze nie, klasa sama w sobie - brawo, Corsair.  

Wirnik ma średnicę ok. 115,6 mm w Corsair RS120 MAX i 133,14 mm w Corsair RS140 MAX, jest sztywny, idealnie wyważony i stabilnie się obraca w osi.

Wirnik osadzono na łożysku z kopułą magnetyczną, co zwiększa trwałość, a wentylator stosować możemy w każdej pozycji bez obaw o jego żywotność. Poza tym łożysko podczas pracy jest niesłyszalne.

Na krawędziach mamy otwory montażowe, na których osadzono gumowe podkładki antywibracyjne. 

Wentylatory łączymy ze źródłem zasilania kablem taśmowym o długości 60 cm, który zakończony jest złączem 4-pin, co mówi nam, że wentylator sterowany jest sygnałem PWM, zapewniając płynną regulację prędkości. Jedyne, czego mi brakuje, to rozgałęźnik na drugi wentylator.

Metodologia testów

Zanim wentylator został poddany szczegółowym badaniom, uprzednio pracował 120 minut i zasilany był napięciem 12 V, aby zapewnić odpowiednie wygrzanie elementów indukcyjnych silnika. Ma to oczywiście na celu uzyskanie optymalnych parametrów pracy testowanego wentylatora. Testy odbywają w pomieszczeniu o wymiarach wewnętrznych 3,5 x 4 x 2 m w temperaturze otoczenia 20-22 stopni Celsjusza. Urządzenie podczas pomiarów znajdowało się w pozycji pionowej, zamontowane na specjalnej tubie lub chłodzeniu wieżowym Thermaltake Frio Silent 14.

Przydatne linki:

Teoria, czyli najważniejsze parametry pracy, czym jest sygnał PWM, kryteria oceny oraz sterowanie wentylatorem

Wielki test chłodzeń CPU

Test wentylatorów LED RGB

Poniżej lista testów, jakie będą przeprowadzane:

  • Pomiar natężenia dźwięku (popularny hałas), dokonywany jest przy napięciach 5, 7 oraz 12 V. Wentylator celowo zamontowany został na układzie chłodzenia, spoczywającym na płacie mikrogumy o grubości 10 mm. Ma to na celu zbadanie realnych wartości głośności, nikt przecież nie będzie podłączał samego wentylatora, by sobie ot tak dmuchał. Decybelomierz ustawiono w odległości 10 cm od rotora.
  • Pomiar prędkości obrotowej tachometrem laserowym, przy napięciach 5, 7 oraz 12 V.
  • Pomiar minimalnego napięcia startu - tutaj sprawdzamy minimalne napięcie, przy jakim wentylator zacznie pracę w trybie ciągłym. Szarpanie wirnikiem nie jest zaliczane.
  • Pomiar minimalnego napięcia pracy - z reguły jest ono niższe od napięcia startu. Wentylator musi pracować przez minimum 120 sekund na danym napięciu.
  • Pomiar przepływu powietrza CFM, anemometrem na końcu 30 cm specjalnej tuby o średnicy 75 mm, dopasowanej do rozmiaru głowicy anemometru. Dokonuję pomiarów przepływu powietrza w CFM oraz m/s - czas pomiaru minimum 120 sekund. Zarejestrowane są największe wartości.
  • Pomiar przepływu powietrza CFM, anemometrem za 40 mm radiatorem chłodzenia CPU  - czas pomiaru minimum 120 sekund.
  • Pomiar temperatur w teście rzeczywistym z wykorzystaniem elementu grzejnego - load testera.

Test wentylatorów LED RGB

Test wentylatorów LED RGB

A co z pomiarem ciśnienia statycznego powietrza?

Pozostaje kwestia pomiaru wartości ciśnienia statycznego. Wentylatory o wysokiej wartości ciśnienia statycznego preferowane są do montażu na radiatorach chłodnic układów chłodzenia cieczą bądź coolerów powietrznych. Powodem jest większa siła tłoczenia powietrza przez użebrowany radiator, który stawia po swojej stronie spory opór. Stąd potrzebne jest powietrze o dużym ciśnieniu statycznym. Niestety, nie jestem w stanie wykonać takich pomiarów. Aby jednak zobrazować wydajność danego wentylatora, a zarazem jego podatność do użytku do chłodzenia chłodnicy LC lub coolera powietrznego, wykonałem dodatkowy test w warunkach rzeczywistych. Otóż testowany wentylator jest badany na wspomnianym wcześniej układzie chłodzenia Thermaltake Frio Silent 14, które zostało zamontowane na elemencie grzejnym (zwanym dalej load testerem). Zbudowano go w oparciu o dwa rezystory mocy, które przekazują ciepło do aluminiowej kostki. Dzięki zmodyfikowanej zapince, zamontowano cooler na testerze. Temperatura odczytywana jest z kostki load testera termometrem cyfrowym CHY700 i czujnikiem termopary typu K. Czujnik umiejscowiono w niewielkim otworze kostki testera, a odczyt temperatury wspomaga pasta termoprzewodząca Arctic Silver Ceramique 2. Test trwa 10 minut, w temperaturze otoczenia 21 stopni Celsjusza.

Test wentylatorów RGB

Użyty sprzęt pomiarowy:

  • Decybelomierz Voltcraft SL-20 - pomiar natężenia dźwięku.
  • Tachometr laserowy Voltcraft DT10L - pomiar prędkości obrotowej wentylatora.
  • Laboratoryjny zasilacz regulowany ZHAOXIN RXN-1505D - regulacja napięcia.
  • Anemometr Voltcraft PL-130 AN + specjalna tuba - pomiar przepływu powietrza.
  • Cooler CPU Thermaltake  Frio Silent 14 (test coolera).
  • Termometr cyfrowy CHY700 + termopara typu K.
  • Load tester - element grzejny, pobierający z sieci energetycznej 127 W.

Pomiar prędkości obrotowej

Wentylator został podłączony do laboratoryjnego zasilacza regulowanego ZHAOXIN RXN-1505D. Testy polegały na sprawdzeniu prędkości obrotów łopatek wentylatora przy trzech wartościach napięć - 12 V, 7 V oraz 5 V. Do wykonania pomiaru posłużył tachometr laserowy Voltcraft DT10L. Jeżeli przy danym napięciu wentylator nie pracował (najczęściej 5 V), nie jest umieszczany na wykresach.

Pomiar przepływu powietrza

Wentylator został podłączony do laboratoryjnego zasilacza regulowanego ZHAOXIN RXN-1505D. Napięcie zasilania miało wartość 12 V, temperatura otoczenia 21 st. Celsjusza. Testy odbywały z wykorzystaniem specjalnej tuby, na końcu której znajdowała się sonda pomiarowa anemometru Voltcraft PL-130 AN. Drugi test wykonałem na układzie chłodzenia Thermaltake Frio Silent 14. Sonda anemometru umieszczona została bezpośrednio za radiatorem. Zapisywane były najwyższe wartości przy czasie pomiaru minimum 120 sekund lub do momentu ustabilizowania się wyniku. Jeżeli przy danym napięciu wentylator nie pracował (najczęściej 5 V), nie jest umieszczany na wykresach.

Prędkość powietrza w m/s

Przepływ powietrza w CFM

Pomiar ciśnienia akustycznego

Pomiar ciśnienia akustycznego (popularny hałas), wykonany był przy napięciach 5, 7 oraz 12 V, które były ustawiane za pomocą laboratoryjnego zasilacza regulowanego ZHAOXIN RXN-1505. Wentylator celowo zamontowany został na układzie chłodzenia Thermaltake Frio Silent 14, spoczywającym na płacie mikrogumy o grubości 10 mm. Ma to na celu zbadanie realnych wartości głośności, nikt przecież nie będzie podłączał samego wentylatora, by sobie ot tak dmuchał. Decybelomierz ustawiono prostopadle do rotora, w odległości 10 cm. Jako urządzenie pomiarowe posłużył decybelomierz Voltcraft SL-200. Pomiarów dokonywano w porach nocnych, celem wykluczenia czynników zewnętrznych (ruch uliczny, dzieci, itp.). Tło pomiaru w pomieszczeniu testowym wynosiło 31,9 dBA, natomiast temperatura otoczenia 21 stopni Celsjusza. Zapisywane były najwyższe wartości, przy czasie pomiaru minimum 120 sekund lub do momentu ustabilizowania się wyniku. Jeżeli przy danym napięciu wentylator nie pracował (najczęściej 5 V), nie jest umieszczany na wykresach. Zanim przejdę do testów, zapoznajcie się z poniższym zestawianiem:

  • 10 dBA - normalne oddychanie / szelest liści,
  • 20 dBA - szept,
  • 30 dBA - ciche pomieszczenie w domu,
  • 40 dBA - lodówka,
  • 50 dBA - normalna rozmowa,
  • 60 dBA - śmiech,
  • 70 dBA - odkurzacz lub suszarka do włosów,
  • 80 dBA- głośna muzyka/duży ruch miejski.

Testy przy stałej prędkości obrotowej 1000 RPM

W tym wypadku na sztywno ustawiono 1000 obr./min. Jak wiadomo, każda konstrukcja różni się budową, zastosowanym łożyskiem, kształtem łopatek, ramki czy nawet silnika. Każdy element składowy ma w większym lub mniejszym stopniu wpływ na wydajność. Oczywiście optymalna jest na nominalnych obrotach, ale co się stanie po obniżeniu ich do 1000 obr./min? Wydaje się, że najmniejsze straty mogą mieć wentylatory o nominalnej prędkości 1200 obrotów na minutę.

Link do metodologii testowej 1000 RPM

Pomiar temperatury na elemencie grzejnym

Temperatura jest odczytywana z kostki load testera, termometrem cyfrowym CHY700 i czujnikiem termopary typu K. Czujnik umiejscowiono w niewielkim otworze kostki testera. Odczyt temperatury wspomaga pasta termoprzewodząca Arctic Silver Ceramique 2. Test trwa 10 minut, w temperaturze otoczenia 21 stopni Celsjusza.

Ocena i opinia

Corsair RS120 MAX oraz Corsair RS140 MAX to wentylatory o grubości 30 mm i jak się okazuje zwiększenie grubości było strzałem w dziesiątkę. Wydajność testowych wentylatorów jest większa nawet od konkurencyjnych modeli pracujących z prędkością o 400-500 RPM większą i nieco ciszej przy tym pracują (porównując Corsair RS120 MAX do be quiet! Silent Wings 4 120 mm HS 2500 RPM). Jak na 2000 RPM w przypadku Corsair RS120 MAX czy 1600 RPM dla Corsair RS140 MAX, wydajność jest rewelacyjna. Od strony technicznej ogromne wrażenie robi kosmicznej jakości wykonanie, nietypowy materiał z ciekłokrystalicznych polimerów z dodatkiem włókna szklanego to nie tylko unikalny wygląd, ale i ogromna wytrzymałość, a precyzja wykonania jest tak wysoka, jakby wentylatory były produkowane dla NASA. Jakość potwierdza też 5-letni okres gwarancyjny.

Corsair RS120 MAX oraz Corsair RS140 MAX to wentylatory o grubości 30 mm, ich wydajność jest większa nawet od konkurencyjnych modeli pracujących z większą prędkością. A precyzja wykonania jest tak wysoka, jakby wentylatory były produkowane dla NASA.

Niestety nawet taki świetnie wykonany produkt jak Corsair RS120 MAX i Corsair RS140 MAX, ma ją wady. Poza wysoką ceną, o której będzie za chwilę, brakuje mi rozgałęźnika na kablu do podłączenia kolejnego wentylatora lub choćby dodatkowego adaptera do podłączenia kilku wentylatorów jednym kablem (producent sprzedaje je przecież także w dwu- i trzypakach). Większa grubość to też możliwe problemy z kompatybilnością, więc wcześniej musimy sprawdzić, czy jest możliwość ich montażu. 

Za jeden wentylator Corsair RS120 MAX zapłacimy 149 zł, za RS140 MAX 179 zł, natomiast zestaw potrójny RS 120 MAX kosztuje 429 zł a dwupak RS 140 MAX aż 329 zł. Jest bardzo drogo, ale to Wy musicie sobie odpowiedzieć, czy jesteście w stanie wydać tyle pieniędzy na wentylatory, które de facto deklasują konkurencyjne rozwiązania pod kątem wydajności przy zachowaniu poziomu natężenia ciśnienia akustycznego. Reasumując, testowane wentylatory to świetna propozycja na radiator chłodzenia wodnego czy też chłodnicy AiO, wysokie ciśnienie statyczne przepchnie gorące powietrze nawet z grubych radiatorów i takich o wysokim FPI. Corsair RS120 MAX i Corsair RS140 MAX zapracowały na najwyższą możliwą ocenę 10/10 oraz wyróżnienia wydajność i innowacyjność. Kto wie, może jednak jest coś z tym kosmosem? Napiszcie, co sądzicie.

Ocena Corsair RS120 MAX

Corsair RS120 MAX - opinia

 Corsair RS120 MAX - zalety

  • Bezkompromisowa wydajność
  • Gruba na 30 mm ramka
  • Wysokie ciśnienie statyczne powietrza
  • Jakość wykonania
  • Innowacyjne materiały (LCP)
  • Atrakcyjny wygląd
  • Łożysko z kopułą magnetyczną
  • Sterowanie sygnałem PWM
  • Długi kabel
  • 5 lat gwarancji

 Corsair RS120 MAX - wady

  • Cena
  • Brak rozgałęźnika

 

Cena na dzień publikacji: ok. 149 zł 

Gwarancja: 5 lat

Ocena Corsair RS140 MAX

Corsair RS140 MAX - opinia

 Corsair RS140 MAX - zalety

  • Bezkompromisowa wydajność
  • Gruba na 30 mm ramka
  • Wysokie ciśnienie statyczne powietrza
  • Jakość wykonania
  • Innowacyjne materiały (LCP)
  • Atrakcyjny wygląd
  • Łożysko z kopułą magnetyczną
  • Sterowanie sygnałem PWM
  • Długi kabel
  • 5 lat gwarancji

 Corsair RS140 MAX - wady

  • Cena
  • Brak rozgałęźnika

 

Cena na dzień publikacji: ok. 179 zł 

Gwarancja: 5 lat

 

 

Sprzęt do testów dostarczył:

Endorfy

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test Corsair RS120 MAX oraz Corsair RS140 MAX. Czy to wentylatory dla NASA?

 0