Hałas, temperatury, termowizja
Za chłodzenie elektroniki odpowiada 120-milimetrowy wysokociśnieniowy wentylator ENDORFY Fluctus z łożyskiem z FDB, pracujący w trybie ciągłym. W zakresie obciążenia od 0% do około 50% mocy wentylator pracuje z prędkością 645–777 obr./min, generując hałas na poziomie 31,9-32,1 dBA, a więc praca bezgłośna. Przy pełnym obciążeniu jednostki decybelomierz wskazywał 34,9 dBA, a wentylator osiągał prędkość 1165 RPM.
W teście przy 110% obciążenia maksymalna zmierzona prędkość wyniosła 1306 RPM przy poziomie hałasu 37,9 dBA.
Temperatury - analiza termowizyjna kamerą FLIR
Kamera termowizyjna zainstalowana w uleFone Armor 9 pozwala na badanie wielu punktów jednocześnie, wykorzystując wiele różnych filtrów. Wykonałem kilka zdjęć od strony wentylatora oraz od spodu PSU w dwóch scenariuszach - na obciążeniu 100% oraz zaraz po wyłączeniu PSU, po teście w hot boxie. Taka analiza może uzewnętrznić wady konstrukcyjne, potencjalne miejsca oszczędności, jak na przykład zbyt słabe tranzystory, które się przegrzewają i osiągają bardzo wysokie temperatury czy zastosowanie niewystarczającego systemu chłodzenia elektroniki.
100% obciążenia
Hot box
Obudowa zasilacza odbiera ciepło z tranzystorów synchronicznego prostownika linii 12 V, do wsparcia mamy dodatkowe radiatory. Najwyższe temperatury zarejestrowałem w okolicach sekcji SR na stronie wtórnej (do 43,9 °C) na kratce wentylacyjnej i na spodzie PSU 60,8°C. W hot boxie notujemy wyższe temperatury od strony wentylatora 52,9 °C, natomiast na spodzie obudowy 67,7 °C.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test Endorfy Supremo FM6 850 W ATX 3.1. Endorfy wraca z modelami ATX 3.1