Konkluzja niniejszego artykułu w zasadzie mogłaby być wierną kopią podsumowania premierowego testu Kaby Lake. Intel Core i7-7700T to procesor bliźniaczo podobny do swojego poprzednika, czyli modelu 6700T. Różnice można zliczyć na palcach jednej ręki i to nawet nie wszystkich, gdyż ograniczają się do podniesienia o jedno "oczko" częstotliwości bazowej oraz binów Turbo, a także delikatnym przyspieszeniu zintegrowanego GPU. W związku z powyższym, w testach i7-7700T wypadł dokładnie tak, jak można było się spodziewać. Kaby Lake nie przynoszą bowiem żadnych usprawnień architektury, a jedyną istotną nowością są dekodery wideo HEVC i VP9. Testy temperatur oraz zużycia energii to niewątpliwie mocne punkty niskonapięciowego i7-7700T, dzięki którym model ten będzie doskonale nadawał się do składania niewielkich komputerów salonowych o wciąż wysokiej mocy obliczeniowej. Warto tutaj jednak podkreślić, że podobne rezultaty można osiągnąć we własnym zakresie, dokonując undervoltingu normalnego procesora, najlepiej w połączeniu ze zmniejszeniem taktowania rdzeni. Nie każdy jednak ma ochotę na opisane zabawy i właśnie dla tej grupy przeznaczone są układy z fabrycznie obniżonymi parametrami.
Intel Core i7-7700T to procesor podobny do większości modeli Kaby Lake. Względem poprzednika, wyróżniają go przede wszystkim delikatnie podbite zegary.
Jeśli chodzi o cenę, to należy wręcz podkreślić, że na chwilę obecną model ten jest bardzo słabo dostępny, co niewątpliwie ma swoje odzwierciedlenie w cennikach sklepów. Za poprzednika, czyli Core i7-6700T, trzeba zapłacić nieco poniżej 1500 złotych, podczas gdy 7700T będzie Was kosztował niemalże 1800 złotych. Wartość ta może wydawać się kosmiczna i tak jest w istocie, biorąc pod uwagę czysto kosmetyczne różnice między omawianymi procesorami. Testowany CPU jest od 6700T taktowany zaledwie około 3% szybciej, co przekłada się na niemalże niezauważalną różnicę w osiągach. Skąd więc bierze się aż 300 złotych dopłaty? Wystarczy popatrzeć na cenę w dolarach, aby uzyskać natychmiastową odpowiedź. Zarówno i7-6700T, jaki i 7700T zostały przez firmę Intel wycenione na 303 dolary, tak więc szalona cena bierze się przede wszystkim ze specyfiki rodzimego rynku. Wszyscy już chyba zdążyliśmy przyzwyczaić się do "podatku od nowości", przed którym nie ma ucieczki. Trzeba więc po prostu czekać na ustabilizowanie się sytuacji. Wracając do testowanego procesora, wydaje mi się, że uczciwą oceną będą po prostu cztery gwiazdki. Core i7-7700T to produkt dobry, ale - podobnie jak większość modeli Kaby Lake - po prostu niespecjalnie innowacyjny.
Intel Core i7-7700T
Wysoka wydajność w programach użytkowych, wysoka wydajność w grach, bardzo niski pobór prądu, akceptowalne temperatury
Wydajność na takt bez zmian, brak większych innowacji, wątpliwy aspekt ekonomiczny
Cena (na dzień 15.02.2017) : około 1790 złotych
Gwarancja: 36 miesięcy
Pokaż / Dodaj komentarze do: Test Intel Core i7-7700T. Król platform energooszczędnych