Podsumowując wyniki przeprowadzonych testów, na usta ciśnie się tak naprawdę jedno zdanie. Czapki z głów, panowie, na scenę wkracza nowy król wydajności. Dysk Optane 900P jest wręcz nieprzyzwoicie szybki, i to w każdym możliwym scenariuszu, od najbardziej oczywistych pomiarów odczytu i zapisu sekwencyjnego, przez próbki 4K QD64, aż po testy wielozadaniowości. Prawdę powiedziawszy, produkt Intela nie zostawia reszty stawki daleko w tyle jedynie tam, gdzie ograniczeniem przestaje być wydajność nośnika danych, co jest znamienne. Wprawdzie na wykresach z niezależnych od nas przyczyn technicznych zabrakło dysku postrzeganego za dotychczasowego lidera, mianowicie Samsunga 960 Pro, ale już na tle Patriota Hellfire można wskazać istotne zalety technologii 3D XPoint, w odniesieniu do MLC NAND. Chodzi o, powtórzmy, zauważalnie lepszą zdolność do prowadzenia operacji losowych oraz działań symultanicznych. Jako iż wszystko to podano w bardzo estetycznej, wykonanej z dbałością o detale formie, do samego produktu ciężko mieć zastrzeżenia - to zdecydowanie udany kawałek sprzętu. Odrębną kwestię stanowią niestety względy praktyczne (i ekonomiczne).
Optane 900P rzeczywiście jest dyskiem niezwykle szybkim, a na dodatek świetnie radzi sobie w testach wielozadaniowości. Pytanie: ile z jego zalet jesteśmy w stanie wykorzystać przy ledwie 280 GB udostępnianej pojemności?
No właśnie, w krajowych sklepach za Optane 900P 280 GB zapłacimy co najmniej 1,7 - 1,8 tys. złotych. Najtańszy Samsung 960 Pro kosztuje niespełna 1,4 tys. złotych. Wydawałoby się, że to niewiele mniej, ale mowa o wersji 512 GB. Patriot Hellfire 480 GB kosztuje z kolei niecałe 900 złotych. Produkt Intela jest, bez dwóch zdań, wydajniejszy. Niemniej wykorzystanie jego potencjału, w warunkach codziennego użytkowania, może być trudne. Dlaczego, zapytacie? Ano, 280 GB pojemności to w dzisiejszych czasach niewiele, kiedy rozmiar pojedynczej gry potrafi dobić do 100 GB. Ostatecznie na testowanym dysku zainstalujemy system operacyjny, niezbędne programy i maksymalnie dwa, może trzy tytuły AAA. Przy zapełnieniu bliskim maksymalnego, Optane 900P utrzyma wyjściową wydajność, co jest niewątpliwym atutem, ale już z jego wielozadaniowością może być różnie. Na ewentualne nagrywanie rozgrywki czy przechowywanie plików, najzwyczajniej w świecie, zabraknie miejsca. Stosując motoryzacyjną terminologię, może okazać się, że Optane 900P jest takim dragsterem, który fenomenalnie pędzi na krótkich dystansach, ale do codziennego użytku jest zbyt drogi i nieprzystosowany.
Intel Optane 900P 280 GB, PCI-E
Topowa wydajność niezależnie od zastosowania (zapis i odczyt sekwencyjny, kolejki, wiele operacji na raz, itd.), wciąż innowacyjne pamięci 3D XPoint, możliwość zakupu w dwóch wersjach - PCI-E oraz U.2, fenomenalna jakość wykonania i równie atrakcyjny wygląd zewnętrzny
Cena w odniesieniu do oferowanej pojemności
Cena (na dzień 20.01.2018): 1699 zł
Gwarancja: 60 miesięcy
Sprzęt do testów dostarczył:
Pokaż / Dodaj komentarze do: Test Intel Optane 900P 280 GB – Najszybszy konsumencki SSD na świecie?