Test karty graficznej KFA2 GeForce RTX 2070 SUPER EX Gamer Black Edition

Test karty graficznej KFA2 GeForce RTX 2070 SUPER EX Gamer Black Edition

Test KFA2 GeForce RTX 2070 SUPER EX Gamer: konkluzje

Wyniki przeprowadzonych testów nie pozostawiają złudzeń - recenzowana KFA2 GeForce RTX 2070 SUPER EX Gamer Black Edition wypada bardzo podobnie jak zwykła EX (1-Click OC), której poświęcony był wcześniejszy materiał. Zaczynając od wydajności, chociaż obie karty mogą się pochwalić takim samym papierowym zegarem Boost, w praktyce nieco wyższe osiągi zapewniła wersja z trzema wentylatorami, po uśrednieniu rezultatów wyprzedzając pobratymca o około 1,6%. Dysproporcja ta nie wynika jednak z różnicy w temperatur, lecz jest efektem zależności, o której już wiele razy wspominałem. Mianowicie nawet w obrębie tego samego modelu poszczególne jego egzemplarze będą się różnić, jeśli chodzi o rzeczywiste taktowanie pod obciążeniem, tj. zależnie od tego, na jak dobre jądro krzemowe trafimy, wartość tego parametru będzie nieco niższa lub wyższa. Ergo, przy innym "losowaniu" sampli testowych analogiczna rozbieżność równie dobrze mogłaby zachodzić w drugą stronę. W przypadku dzisiejszej bohaterki rdzeń był wysokiej jakości, co poskutkowało częstotliwością podczas rozgrywki oscylującą wokół magicznej granicy 2000 MHz, a to rzadko spotykany wyczyn. W ogólności rozsądnym będzie stwierdzenie, że możemy liczyć na wydajność wyższą niż dla referencyjnej Founders Edition, ale nie będzie to duża przewaga. Jeśli natomiast chodzi o podkręcanie, przebiegło ono całkiem pomyślnie. Rzeczywisty zegar pod obciążeniem na poziomie 2055 MHz, do spółki z pamięciami przetaktowanymi do 1950 MHz, zapewnia dodatkowy skok mocy, sięgający ~6,5% (w odniesieniu do ustawień domyślnych).

KFA2 GeForce RTX 2070 SUPER EX Gamer Black Edition to jedna z najtańszych kart graficznych w swojej klasie, a przy tym bardzo dobrze wypadająca w testach praktycznych. Niewątpliwie warto mieć ten model na oku.

 Test karty graficznej KFA2 GeForce RTX 2070 SUPER EX (1-Click OC)

Pozostałe aspekty użytkowe i ocena testowanej karty graficznej

Ciekawiej robi się w momencie, gdy spojrzymy na aspekty niezwiązane bezpośrednio z wydajnością. Zaczynając od wyglądu, osobiście bardziej przypadła mi do gustu wersja wyposażona w dwa wentylatory. Głównie dlatego, że to bardziej zwarta konstrukcja, z fajnie dopasowaną ramką systemu chłodzenia, podczas gdy w przypadku GeForce RTX 2070 SUPER EX Gamer Black Edition wspomniany element jest nieco zbyt dużych rozmiarów. W sumie brakowało mi też podświetlanych wentylatorów, które zapewniały naprawdę ciekawy efekt wizualny - tutaj mamy tylko iluminowany napis What's Your Game na szczycie osłony coolera. Ogólna jakość wykonania cały czas stoi jednak na dobrym poziomie i w tym temacie absolutnie nie mam się do czego przyczepić. Wracając do układu chłodzenia, zastosowane rozwiązanie było w stanie zapewnić takie same temperatury jak EX (1-Click OC), przy niemal identycznym poziomie hałasu. Zdaje się więc, że kolejny wentylator skutecznie kompensuje ubytek dwóch ciepłowodów, przez co ostatecznie pomiędzy pobratymcami spod znaku KFA2 można w omawianym temacie postawić znak równości. Reasumując, testowany akcelerator oceniam na cztery i pół gwiazdki, czyli tak samo jak wariant wyposażony w dwa wentylatory (mniej efektowna oprawa wizualna, z czym - jak mniemam - czytelnicy się zgodzą, po prostu nie ma wpływu na werdykt). Dodatkowo przyznaję wyróżnienie opłacalność, gdyż testowany model można nabyć już za nieco ponad 2350 zł, co sprawia, że jest jednym z najtańszych w swojej klasie, a przy tym wciąż naprawdę dobrym. Jeżeli nie przeszkadza Wam dwuletnia gwarancja (to cecha wspólna wszystkich produktów KFA2), jak najbardziej warto mieć go na uwadze podczas zakupów.

Test karty graficznej KFA2 GeForce RTX 2070 SUPER EX Gamer Black Edition

Uwaga: Przypominam o wspomnianym we wstępie konkursie, w którym do wygrania są dwie karty graficzne GeForce GTX 1650 EX (1-Click OC). Jeżeli przeoczyliście stosowną informację, to zapraszam do odwiedzenia tej strony, gdzie znajdziecie wszelkie niezbędne szczegóły.

Test karty graficznej KFA2 GeForce RTX 2070 SUPER EX Gamer Black Edition

 

KFA2 GeForce RTX 2070 SUPER EX Gamer Black Edition

Ocena karty graficznej KFA2 GeForce RTX 2070 SUPER EX Gamer Black EditionOcena karty graficznej KFA2 GeForce RTX 2070 SUPER EX Gamer Black Edition

Wysoka wydajność na ustawieniach fabrycznych (z włączonym 1-Click OC), bardzo dobry układ chłodzenia (niskie temperatury i rozsądna kultura pracy), efektywność energetyczna na wysokim poziomie, dobre możliwości podkręcania rdzenia oraz pamięci, podświetlenie LED z RGB, dobra jakość wykonania, sprzętowe wsparcie ray-tracingu, nowa technika wygładzania krawędzi DLSS, wsparcie VirtualLink, obsługa SLI, atrakcyjna cena

Nie jest tak elegancka jak model z dwoma wentylatorami, gwarancja mogłaby być dłuższa

Cena KFA2 GeForce RTX 2070 SUPER EX Gamer Black Edition (na dzień publikacji) : od 2365 zł

Gwarancja: 24 miesiące

 

Sprzęt do testów dostarczyło:

Test karty graficznej KFA2 GeForce RTX 2070 SUPER EX Gamer Black Edition

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test karty graficznej KFA2 GeForce RTX 2070 SUPER EX Gamer Black Edition

 0