Test karty KFA2 GeForce RTX 2070 WHITE Mini (1-Click OC). Mały mocarz

Test karty KFA2 GeForce RTX 2070 WHITE Mini (1-Click OC). Mały mocarz

Warunki testu temperatur KFA2 GeForce RTX 2070 WHITE Mini (1-Click OC)

Wszystkie odczyty podczas testów KFA2 GeForce RTX 2070 WHITE Mini (1-Click OC) były dokonywane przy wykorzystaniu niezmienionej platformy testowej, obudowa była zamknięta i postawiona obok biurka, podobnie jak u większości użytkowników. Temperatura w pomieszczeniu wahała się w zakresie 23-24 °C. Do wykonania pomiarów posłużyło oprogramowanie MSI Afterburner w wersji 4.6.0 Beta 9. Test w spoczynku polegał na uruchomieniu wychłodzonego komputera i 10-minutowym okresie wyświetlania pulpitu, przy minimalnym zużyciu zasobów. Z kolei test pod obciążeniem to 15-minutowa rozgrywka w grze Wiedźmin 3: Dziki Gon. Wartości widniejące na wykresach są najwyższymi spośród zarejestrowanych.

Fabryczny układ chłodzenia testowanej KFA2 GeForce RTX 2070 WHITE Mini (1-Click OC) radzi sobie całkiem przyzwoicie. Przy domyślnej krzywej obrotów możemy liczyć na temperaturę oscylującą w okolicach 69 °C, przy wentylatorach rozpędzonych do mniej więcej 2250 RPM. Szum powietrza co prawda jest już słyszalny, ale w dalszym ciągu niedokuczliwy, nie wpływając w negatywny sposób na komfort rozgrywki. Bardzo podobne parametry, jeśli chodzi o kulturę pracy, wykręciła niedawno ASUS PHOENIX GeForce GTX 1660 OC, a więc konstrukcja bazująca na dużo słabszym układzie, co dobrze świadczy o coolerze zaprojektowanym przez inżynierów Galaxy Microsystems. Jeżeli jednak oczekujecie mniejszego hałasu, to można ręcznie ograniczyć prędkość obrotową wentylatorów. Ustawiając 60%, co przekłada się na około 2000 RPM, jesteśmy w stanie znacząco poprawić ten aspekt, kosztem wzrostu temperatur do ~75 °C, a więc wartości wciąż bezpiecznej. W zasadzie jedyną wadą omawianego rozwiązania jest brak trybu półpasywnego, przez co w spoczynku akcelerator jest lekko słyszalny, z uwagi na wentylatory pracujące z prędkością circa 1500 RPM.

Warunki testu głośności KFA2 GeForce RTX 2070 WHITE Mini (1-Click OC)

Do testów głośności wentylatorów na karcie KFA2 GeForce RTX 2070 WHITE Mini (1-Click OC) użyłem decybelomierza Voltcraft SL-100 o zakresie pomiarowym 30-130 dBA oraz dokładności ±1,5 dBA. Pomiary były wykonywane w godzinach nocnych, aby poziom tła był jak najniższy. W celu zapewnienia możliwie dokładnych odczytów, wyjątkowo korzystałem w ich trakcie z półpasywnego zasilacza SilentiumPC Supremo M1 700 W, dzięki czemu to karta graficzna była jedynym źródłem hałasu. Jednocześnie oznacza to, że pomiar pod obciążeniem był symulowany, poprzez ustawienie prędkości obrotowej wentylatorów na maksymalny zanotowany podczas testów temperatur poziom, bez dodatkowego obciążenia w postaci gry, tak aby nie przekroczyć limitu mocy powodującego aktywację chłodzenia zasilacza. Decybelomierz został umieszczony w odległości 30 cm od obudowy komputera, zaś tło wynosiło 33,5 dBA.

Warunki testu poboru prądu KFA2 GeForce RTX 2070 WHITE Mini (1-Click OC)

Do sprawdzenia zużycia energii KFA2 GeForce RTX 2070 WHITE Mini (1-Click OC) posłużył watomierz Voltcraft Energy Logger 4000F, charakteryzujący się klasą dokładności na poziomie ±1% oraz przetwornikiem True RMS. Ta ostatnia cecha zapewnia pomiar rzeczywistej wartości skutecznej, czyli faktycznie pobieranej przez urządzenie, a nie średniej podawanej przez tanie mierniki. Napięcie w sieci elektrycznej to oczywiście 230 V, natomiast częstotliwość 50 Hz. Wszelkie wartości na wykresach odnoszą się do kompletnej platformy testowej. Ze względu na wysoką klasę sprzętu pomiarowego, w obu przypadkach wahania wskazań okazały się bardzo niewielkie, w zasadzie nieprzekraczające kilku watów. Dlatego też jako odczyt właściwy przyjmuję wartość najczęściej pojawiającą się na wyświetlaczu watomierza.

Pomiar dokonywany jest podczas rozgrywki, a nie w aplikacjach syntetycznych typu FurMark. Wynik reprezentuje realne użytkowanie karty. Zużycie energii wzrośnie w najbardziej wymagających syntetykach, dlatego dobierając zasilacz na podstawie poniższych wykresów, warto dodać 100-150 W.

W temacie poboru prądu obyło się bez jakichkolwiek zaskoczeń. KFA2 GeForce RTX 2070 WHITE Mini (1-Click OC) zużywa podobne ilości energii elektrycznej jak inne karty pracujące z parametrami referencyjnymi, takie jak chociażby niegdyś testowana MSI ARMOR. Z uwagi na zablokowany limit mocy (ang. power limit), tj. niemożność podniesienia go ponad fabryczny poziom 175 W, skok wymagań energetycznych po podkręceniu akceleratora jest minimalny. Rzecz jasna ma to zarówno wady, jak i zalety. Zaczynając od tych pierwszych, niewątpliwie testowany sprzęt trochę się dusił, nie mogąc rozwinąć skrzydeł i pokazać pełni swojego potencjału. Z drugiej jednak strony, jest to overclocking bezbolesny, w zasadzie niewpływający na hałas i temperatury. Dlatego też uważam, że w tej klasie wagowej i wymiarowej jest to rozsądne posunięcie ze strony producenta.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test karty KFA2 GeForce RTX 2070 WHITE Mini (1-Click OC). Mały mocarz

 0