Test karty KFA2 GeForce RTX 2070 WHITE Mini (1-Click OC): konkluzje
Testy zakończone, tak więc przyszedł czas, aby podsumować zgromadzone rezultaty. Jeżeli chodzi o wydajność, to nie ulega wątpliwości, że KFA2 GeForce RTX 2070 WHITE Mini (1-Click OC) - pomimo swoich kompaktowych rozmiarów - gwarantuje naprawdę wysoki komfort rozgrywki. Tytularna technika automatycznego podkręcania w tym konkretnym przypadku nie podnosi limitu mocy, ograniczając się do podbicia taktowania rdzenia o 3 biny (1 bin = 15 MHz), co i tak pomaga zneutralizować negatywny wpływ nieco wyższych temperatur, za sprawą których realny zegar pod obciążeniem spada o 2-3 biny względem warunków termicznych, jakie zapewniają pełnowymiarowe akceleratory tej klasy z rozbudowanymi systemami chłodzenia. Patrząc na uśrednione rezultaty, można spokojnie powiedzieć, że osiągi omawianej karty (pod warunkiem aktywacji 1-Click OC) są zbliżone do porządnych konstrukcji pracujących z parametrami referencyjnymi, takich jak ARMOR od MSI, z niewielką zakładką na potencjalne różnice wynikające z tego, na jak dobre jakościowo jądra krzemowe trafimy w konkretnych egzemplarzach. Zaś ci, którym taki poziom nie wystarcza, zawsze mogą zdecydować się na ręczny overclocking. Sztuka, którą dysponowałem, zdołała osiągnąć całkiem przyjemny offset w wysokości +210/800 MHz, który przełożył się na zysk wynoszący 8,5-9,5%, zależnie od rozdzielczości. Niewątpliwie zablokowany power limit nieco ogranicza możliwości testowanego akceleratora, ale i tak zaaplikowanie ww. ustawień zaowocowało wydajnością porównywalną do topowych modeli, przykładowo GAMING AMP Extreme produkcji ZOTAC. Ponadto uważam, iż decyzja o ustaleniu górnej wartości limitu mocy na 175 W była rozsądna - zarówno z uwagi na fakt, że w tak niewielkiej karcie nie da się zainstalować równie potężnego zestawu chłodzącego jak w większych konstrukcjach, jak i wysokiego prawdopodobieństwa montażu w kompaktowej obudowie, gdzie wydzielanie zbyt dużych ilości ciepła jest co najmniej niewskazane.
KFA2 GeForce RTX 2070 WHITE Mini (1-Click OC) to kompaktowa karta o ciekawej linii stylistycznej, a także dobrze spisująca się w praktyce.
Ranking kart graficznych i polecane modele akceleratorów
Ocena karty graficznej KFA2 GeForce RTX 2070 WHITE Mini (1-Click OC)
Przechodząc do jakości wykonania, muszę przyznać, że testowana KFA2 GeForce RTX 2070 WHITE Mini (1-Click OC) zostawiła po sobie naprawdę dobre wrażenie. Metalowa osłona systemu chłodzenia to rzadko spotykana rzecz, a ponadto całość jest doskonale spasowana i optymalnie skomponowana, bez kłujących w oczy oszczędności (jak chociażby często brakujące płytki usztywniające). Do tego biały kolor bez wątpienia wyróżnia się z tłumu i po prostu może się podobać, szczególnie jeśli zestawimy go z obudową tej samej barwy. Z ciekawostek warto dodać, że producent nie zamontował żadnych diod LED, a to kolejna cecha, która w dzisiejszych czasach nie zdarza się tak często. Jeżeli jesteście miłośnikami wielobarwnej iluminacji, to z pewnością możecie poczuć się rozczarowani, ale jestem przekonany, że całkiem licznemu gronu komputerowych entuzjastów taki stan rzeczy będzie się podobał. Nie zapominając o ważnej kwestii, jaką jest kultura pracy, trzeba oddać fabrycznemu radiatorowi, że dobrze wywiązuje się ze swojej roli. Domyślna krzywa obrotów zapewnia całkiem niskie temperatury, co prawda kosztem słyszalnego szumu powietrza, ale w dalszym ciągu dalekiego od takiego, który mógłby przeszkadzać w rozgrywce (dość powiedzieć, że pełnowymiarowa ZOTAC GAMING GeForce RTX 2060 AMP wypadała w tym aspekcie dużo gorzej). A przecież w razie potrzeby można wyregulować prędkość wentylatorów we własnym zakresie, co pokazałem na poprzedniej stronie. Dokładając do tego jeszcze opcjonalne kombinacje z napięciami, mamy naprawdę spore możliwości dostosowania charakterystyki pracy pod własne potrzeby. Reasumując, omawiany akcelerator oceniam na cztery i pół gwiazdki, do których dorzucam wyróżnienie jakość, w uznaniu za całokształt (wygląd, wykonanie i rezultaty praktyczne). W zasadzie największym problemem produktów marki KFA2 na polskim rynku w dalszym ciągu jest bardzo ograniczona dostępność. Recenzowany model można dostać chociażby w sklepie Actiwa mającym swoją siedzibę w Suwałkach, w cenie około 2220 zł, co niewątpliwie jest atrakcyjną kwotą, ale nie zmienia to faktu, że liczę na to pojawienie się zdecydowanie większej palety ofert, włączając w to największe podmioty działające w branży. I tego właśnie hongkońskiemu producentowi bardzo mocno życzę.
KFA2 GeForce RTX 2070 WHITE Mini (1-Click OC)
Wysoka jakość wykonania, elegancki i nietuzinkowy wygląd, kompaktowe rozmiary, dobry układ chłodzenia (jak na te wymiary), przyzwoite możliwości podkręcania (chociaż ograniczone przez zablokowany limit mocy), sprzętowe wsparcie śledzenia promieni, nowa technika wygładzania krawędzi DLSS, cena może być atrakcyjna...
... ale do pełnego obrazu brakuje szerszej dostępności, tylko dwuletnia gwarancja, brak trybu półpasywnego
Cena KFA2 GeForce RTX 2070 WHITE Mini (1-Click OC) (na dzień publikacji) : od 2221 zł
Gwarancja: 24 miesiące
Sprzęt do testów dostarczyło:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test karty KFA2 GeForce RTX 2070 WHITE Mini (1-Click OC). Mały mocarz