Test ZOTAC GAMING GeForce RTX 2060 AMP: podsumowanie
Jakie rezultaty osiągnęła testowana karta graficzna ZOTAC GAMING GeForce RTX 2060 AMP, każdy miał się okazję przekonać, przeglądając poprzednie strony publikacji. Przyszedł więc czas, aby to wszystko zebrać razem i podsumować. Zaczynając od kwestii wydajnościowej, w tym aspekcie akcelerator firmy ZOTAC pokazał się z dobrej strony. Na jego przykładzie doskonale widać, że papierowy zegar Boost nie jest czynnikiem jednoznacznie determinującym końcową wydajność, wszak omawiany parametr jest o 30 MHz niższy niż w przypadku wcześniej recenzowanego GIGABYTE GAMING OC PRO 6G, podczas gdy rzeczywiste osiągi niemal identyczne. Patrząc na wykresy średniej wydajności, które znajdziecie poniżej, jak na dłoni widać, że GAMING GeForce RTX 2060 AMP w dwóch niższych rozdzielczościach był w stanie nawet marginalnie pokonać przytoczonego konkurenta, by przegrać dopiero w 4K, gdzie do głosu dochodzi relatywnie krótki fabryczny limit mocy, w wysokości zaledwie 170 W. Zasadniczo nie ma w tym żadnej magii - dużo zależy od tego, na jak dobre jakościowo jądro krzemowe trafimy. Jeżeli natomiast chodzi o możliwości podkręcania, to overclocking pamięci wypadł dobrze, zaś rdzeń okazał się dość oporny na próby przyspieszania, notując rzeczywisty zegar pod obciążeniem najniższy spośród dotychczas testowanych kart graficznych tej klasy. Przy czym należy dodać, że także tutaj rezultaty są mocno zależne od konkretnej sztuki, a ponadto różnice wydajności po podkręceniu i tak rzadko kiedy znaczące, co widać na stronie poświęconej tej grupie wyników. Pobór prądu mieści się w granicach normy i produkt firmy ZOTAC prezentuje podobny apetyt na energię elektryczną jak bezpośrednia konkurencja. Dodatkową cechą wartą podkreślenia jest bardzo długi, pięcioletni okres gwarancyjny, do którego prawo uzyskamy po rejestracji zakupionego sprzętu na stronie producenta.
ZOTAC GAMING GeForce RTX 2060 AMP to karta o dobrych osiągach fabrycznych, jednak kiepski układ chłodzenia zdecydowanie marnuje jej potencjał.
Test Palit GeForce RTX 2080 Ti Dual. Czarny koń wśród Turingów?
Ocena karty graficznej ZOTAC GAMING GeForce RTX 2060 AMP
Patrząc na zawartość poprzedniego akapitu, można by dojść do wniosku, że ZOTAC GAMING GeForce RTX 2060 AMP to akcelerator co najmniej bardzo dobry. Niestety, nie do końca. Tym, co jest przysłowiową kulą u nogi testowanej karty, okazał się być fabryczny układ chłodzenia. Już we wstępie wspomniałem, że pod względem gabarytów główny bohater niniejszego artykułu jest produktem bliźniaczo podobnym do niedawno testowanego GeForce GTX 1060 AMP Edition 6GB GDDR5X. Z tym, że - po pierwsze - przed chwilą wymieniona konstrukcja ma cooler wyposażony w pięć ciepłowodów, podczas gdy GAMING GeForce RTX 2060 AMP posiada ich zaledwie trzy. Po drugie, różnica w poborze prądu, a zatem i emisji ciepła, jest między wymienionymi kartami całkiem spora. To wszystko sprawia, że rozwiązanie, które kapitalnie sprawdziło się w przypadku wcześniej testowanego Pascala, poległo doszczętnie w starciu z Turingiem i fakt obcięcia liczby rurek heatpipe bez wątpienia miał na to istotny wpływ. W rezultacie, nie tylko temperatury były najwyższe spośród dotychczas testowanych GeForce RTX 2060, ale także poziom hałasu - w tym drugim przypadku bezkonkurencyjnie. W zasadzie relatywnie niska cena omawianego akceleratora, który możemy dostać za nieco ponad 1700 zł, odrobinę go ratuje, ale nie na tyle, by wybaczyć bez żadnej kary wszelkie przewinienia. Tym bardziej, że spokojnie dostaniemy za zbliżone pieniądze kartę tej klasy o przyjemniejszej charakterystyce. Może nie tak szybką, ale za to o dobrej kulturze pracy. Reasumując, za wysokie fabryczne osiągi i niezły aspekt ekonomiczny ZOTAC GAMING GeForce RTX 2060 AMP dostaje ode mnie cztery gwiazdki. Szkoda, że tylko tyle, bo potencjał był zdecydowanie wyższy, jednak kiepskiego systemu chłodzenia po prostu nie można puścić w niepamięć.
ZOTAC GAMING GeForce RTX 2060 AMP
Wysoka (w swojej klasie) wydajność fabryczna, dobre możliwości podkręcania pamięci, rozsądny pobór prądu, podświetlenie LED, sprzętowe wsparcie śledzenia promieni, nowa technika wygładzania krawędzi DLSS, wsparcie VirtualLink, pięcioletnia gwarancja producenta
Bardzo słaby fabryczny układ chłodzenia (wysokie temperatury i bardzo duży hałas)
Cena ZOTAC GAMING GeForce RTX 2060 AMP (na dzień publikacji) : od 1729 zł
Gwarancja: 24 miesiące + 36 miesięcy gwarancji rozszerzonej
Sprzęt do testów dostarczył:
Pokaż / Dodaj komentarze do: ZOTAC GAMING GeForce RTX 2060 AMP - test karty graficznej