Test Kioxia Exceria G2 1 TB - najbardziej opłacalny dysk SSD na rynku?

Test Kioxia Exceria G2 1 TB - najbardziej opłacalny dysk SSD na rynku?

Test Kioxia Exceria G2 1 TB - najbardziej opłacalny dysk SSD na rynku?

Zdecydowana większość testów dysków SSD, które przeprowadzaliśmy na naszym portalu, dotyczyła high-endowych modeli PCIe 4.0. Pora więc na coś z przeciwnego segmentu, coś dla zwykłych śmiertelników, którzy nie potrzebują nośnika danych w cenie procesora. Mowa tu o dysku Kioxia Exceria G2, który jest iście budżetowym produktem, ponieważ jest to jeden z najtańszych modeli M.2 NVMe dostępnych obecnie na rynku. Nie oszukujmy się jednak, o ile na co dzień nie przerzucamy tony plików lub nie zajmujemy się renderowaniem 3D, tworzeniem treści 4K+ czy innymi zadaniami wymagającymi przetwarzania ogromnych ilości danych, to nie potrzebujemy SSD z górnej półki, gdyż nie będziemy nawet w stanie docenić możliwości takiego nośnika. Poza tym w obliczu drogich podzespołów PC przeważnie musimy iść na pewne kompromisy, choćby w zakresie dysku, dobrze więc wiedzieć, czy warto postawić na tak tani model, jak Exceria G2.

Kioxia Exceria G2 to bodajże jeden z najtańszych dysków SSD w swojej klasie...

Test Kioxia Exceria G2 1 TB - najbardziej opłacalny dysk SSD na rynku?

Producent do testów dostarczył nam model Kioxia Exceria G2 o pojemności 1 TB. Jest to oczywiście nośnik w formacie M.2 220, wykorzystujący interfejs PCIe 1.3 x4 z protokołem NVMe 1.3c. Ten napędzany jest przez kontroler Kioxia, ale wygląda na to, że jest to rebranding układu Phison PS5012-E12, parowany przeważnie z tego typu tanimi modelami. Co jednak ciekawe, znajdziemy tu pamięć podręczną DRAM (1 GB DDR4-1600), co w przypadku SSD z tego segmentu jest raczej rzadkością, więc produkt Kioxia już na starcie łapie plusy. Jeśli zaś chodzi o wykorzystane pamięci NAND flash, to są to kości 112-warstwowe 3D TLC typu BiCS4, za których produkcję odpowiada oczywiście Toshiba (z tego japońskiego przedsiębiorstwa wyodrębniła się Kioxia, która obecnie działa jako samodzielna marka). Oczywiście nie zabrakło także bufora pseudo SLC. Deklarowane prędkości sekwencyjnego odczytu danych dochodzić mają tu do 2100 MB/s, a zapisu do 1700 MB/s. Maksymalna losowa szybkość odczytu i zapisu wynosi zaś 400 000 IOPS. Dysk oferowany jest tylko w dwóch pojemnościach: 1 TB i 2 TB i nieco szkoda, że producent nie zdecydował się na wariant 500/512 GB, który byłby dobrą opcją dla osób poszukujących możliwie najtańszego rozwiązania. Żywotność dysku wyrażana współczynnikiem TBW jest dość przeciętna, gdyż wynosi 400 TB i na rynku, w tej półce cenowej, znajdziemy zarówno modele o dłuższej, jak i krótszej. 

Specyfikacja Kioxia Exceria G2 1 TB
Kontroler Kioxia (Phison PS5012-E12)
Format, interfejs m.2-2280, PCIe 3.0 x4, protokół NVMe 1.3
Pamięci 3D TLC NAND 
Odczyt i zapis sekwencyjny do 2100/1700 MB/s
Losowy odczyt i zapis 4K 400 000 IOPS
Wytrzymałość/TBW MTBF: 1 500 000 godzin, TBW: 400 TB
Pamięć podręczna DRAM 1 GB DDR4-1600
Gwarancja 60 miesięcy

Jak już wspominaliśmy, Kioxia Exceria G2 to bodajże jeden z najtańszych dysków SSD w swojej klasie, dostępny w sprzedaży, ponieważ w trakcie, kiedy to piszemy, możemy kupić go już za 359 zł, tymczasem ceny konkurentów zaczynają się przeważnie od przeszło 400 zł, więc różnica jest istotna. Model ten może okazać się więc niezwykle opłacalną inwestycją, ale zanim wydamy naszą ocenę, sprawdzimy go w testach. Warto jednak od razu podkreślić, że nawet taki ekonomiczny dysk jak Kioxia Exceria G2, wciąż jest kilkukrotnie szybszy niż nośniki SATA, które wielu z nas nadal trzyma pod maską komputera. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test Kioxia Exceria G2 1 TB - najbardziej opłacalny dysk SSD na rynku?

 0