Test komputera Acer Predator G6 - markowy gotowiec

Test komputera Acer Predator G6 - markowy gotowiec

Czy Acer Predator G9 nadaje się do grania w trybie Full HD?

Z całą pewnością na tak, udajmy że pytania nie było :) Full HD to dla niego bułka z masłem.

Czy taka konfiguracja jest w stanie napędzić monitory o odświeżaniu 144 Hz lub nawet 165 Hz?

Tak, ale w niektórych grach trzeba będzie skorzystać z przycisku TURBO, i podkręcić procesor do 4,6 GHz. Jest to bajecznie proste. Wydajność procesora ma tutaj bardzo duże znaczenie.

... a co z rozdzielczością Ultra HD 4K?

Przetestowałem na komputerze wiele gier, także spoza pakietu testowego. GeForce GTX 980Ti jest wyposażony w 6 GB pamięci VRAM - i to daje bardzo duży komfort dla użytkownika. Płynność tylko w nielicznych przypadkach cierpiała z powodu zbyt małej ilości pamięci, ale taka sytuacja miała miejsce tylko w 4K i przy maksymalnych ustawieniach jakości.

Możliwości upgrade'u

Predator G9 jest komputerem nieco odbiegającym od standardowych składaków - ale nie na tyle by nie dało się do niego dołożyć kolejnego dysku czy wymienić karty graficznej na inną. Ba, sam to nawet zrobiłem chcąc przetestować jak będzie się sprawował z kartą grafiki najnowszej generacji, Zotac GeForce GTX1070 AMP! Edition. Jak widać na załączonych do artykułu wykresach, karta okazała się w większości przypadków wydajniejsza - ale GeForce GTX980Ti mimo że jest produktem zeszłorocznym bardzo dobrze sobie poradził z połykaniem kolejnych gier. Żeby uzyskać dwa dodatkowe gniazda zasilania PCIe 8-pin musiałem jednak porozcinać opaski zaciskowe kabli od zasilacza i zastosować dwie dodatkowe przejściówki - domyślnie dostępne jest jedno PCI-E 6-pin oraz jedno PCI-Express 8-pin. To jednak niewielki kłopot, każdy sobie z takim upgrade powinien poradzić. Mimo ciasnej obudowy każda dostępna na rynku karta powinna się zmieścić.

Opłacalność zakupu

Cena tej konfiguracji to na tą chwilę około 10500 zł. To bardzo dużo jak na komputer stacjonarny, i trzeba to jasno powiedzieć - w stosunku do konfiguracji jest srogo przesadzona. Była jednak ustalana w komencie premiery - już ponad rok temu, i wtedy sama karta graficzna kosztowała niemalże 3500 zł. Dziś jest już inaczej - i niebawem w sklepach powinny pojawić się wersje z GeForcem GTX 1070 oraz GTX 1080. Wydajność tej pierwszej już poznaliście na wykresach - wydajność tej drugiej poznacie zapewne przy najbliższej okazji. Dlatego też z uwagi na wiek sprzętu rozważanie opłacalności nie ma już dziś większego sensu - roczny komputer po prostu jest już stary :)

Wady (techniczne, pomijając cenę)

Jeśli chodzi o wady tego komputera to mam tylko jeden poważny zarzut. Zastosowane chłodzenie procesora jest po prostu za słabe jak na sprzęt tej klasy - i nie chodzi tu bynajmniej o wygląd, bo obudowa nie ma okna, ale o jego wydajność. Jeśli komputer tej klasy udostępnia przycisk TURBO i tak wysoko stawia poprzeczkę (4,6 GHz z napięciem zasilania 1,35 V) to ma wytrzymać z takim taktowaniem nawet w najcięższych (Linpack) testach przez 24 godziny. To się nie udało - już po 3 minutach z 4,6 GHz robiło się 3,9 GHz. I dałem drugą szansę - wymieniłem pastę termoprzewodzącą. Bez efektów.

Dokuczający był także wentylator z tyłu obudowy któremu zdarzało się z niewiadomych przyczyn przyspieszać do maksymalnej prędkości. Zbudziło to wszystkich domowników w nocy. To nie był delikatny szum, to nie był nawet mocny szum - to był prawdziwy huragan. Dlaczego zastosowano tak szybki wentylator? Nie wiem. Nikt by przy tak głośnym komputerze nie wytrzymał dłużej niż 2-3 minuty.

Oprócz tego nie mam większych uwag - to komputer którego sam z przyjemnością bym używał na co dzień do gier i do pracy na swoim 40-calowym ekranie 4K.

 

 

Acer Predator G6

 Bardzo wydajny procesor, karta graficzna wciąż trzyma fason (mimo że należy już do poprzedniej generacji), oryginalna obudowa wykonana z dobrej klasy materiałów, olbrzymi dysk twardy na dane i multimedia (4 TB), świetna wydajność całości pozwala na granie w 4K oraz napędzanie monitorów 144 i 165 Hz

Niewystarczający układ chłodzenia procesora w trybie TURBO, (na upartego) tylko dwa porty USB na przednim panelu, czasem dziwne zachowanie wentylatora na tylnej ściance obudowy

Cena komputera w tej konfiguracji: około 10500 zł

Gwarancja: 24 miesiące door-to-door

 

Sprzęt do testów dostarczyli:

Komputer Acer Predator G6

Karta graficzna Zotac GeForce GTX1070 AMP! Edition

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test komputera Acer Predator G6 - markowy gotowiec

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł