Test komputera Actina: konkluzje
Radeon RX 5700 XT to niewątpliwie mocna karta graficzna, niewiele słabsza od GeForce'a RTX 2070 SUPER, toteż bardzo dobre wyniki testowanego zestawu marki Actina nie powinny dziwić. Rozdzielczość 1440p generalnie nie stanowi dla niego wyzwania i można się przy tej liczbie pikseli pokusić o swobodną rozgrywkę przy maksymalnych ustawieniach graficznych, jedynie z okazjonalnymi spadkami do ok. 50 FPS w najbardziej wymagających tytułach jak Metro Exodus (miejcie na uwadze, że miejsca testowe to najcięższe lokalizacje). O Full HD w sumie nawet nie ma co wspominać, bo tu możemy liczyć na naprawdę dużą liczbę FPS i wręcz warto posiadać monitor o wysokiej częstotliwości odświeżania, aby móc to wykorzystać. Natomiast 4K to już wyższa szkoła jazdy i w tym przypadku konieczne będzie zredukowanie szczegółowości oprawy, aczkolwiek w większości produkcji obniżanie detali nie ma dużego wpływu na wrażenia wizualne, ergo każdy na pewno znajdzie odpowiednie dla siebie ustawienia. Odnośnie Ryzena 5 3600, to solidny procesor, który dobrze spisuje się w zestawieniu ze wspomnianym GPU, czasami tylko napotykając na opór ze strony sterowników Radeon Software, które z niektórymi grami kiepsko współpracują od strony CPU (patrz Just Cause 4 oraz tytuły na CryEngine). Zresztą to akurat rzecz, o której wspominałem nie raz, stąd nie powinno być to zaskoczeniem, a poza tym nie ma co sprawy wyolbrzymiać, ponieważ są to stosunkowo rzadkie przypadki.
Actina w testowanym wydaniu to zestaw efektowny, szybki i dobrze spisujący się w codziennym użytkowaniu.
Test komputera Actina SG1X z Ryzenem 5 2600 oraz GeForce GTX 1660
Dobór komponentów i ocena końcowa testowanego zestawu
Patrząc na pozostałe wyniki, cieszą niskie temperatury CPU i GPU, a także wysoka kultura pracy, co jest efektem montażu dobrego coolera procesora i wysokiej klasy karty graficznej z rozbudowanym zestawem chłodzenia (jak pokazał Chillblast Krux Miami, można się na tym przejechać). Zużycie energii w trakcie rozgrywki jest relatywnie wysokie, ale właśnie tego należało się spodziewać z Radeonem RX 5700 XT na pokładzie, zaś czas bootowania jak najbardziej w porządku, co jest zasługą wybranej płyty głównej (bardzo dobrej nie tylko w tym aspekcie). Patrząc na resztę podzespołów, jak na dłoni widać, iż Actina stawia w tym wypadku na efektowny wygląd, rozumiany jako duża dawka podświetlenia i tak mamy iluminowaną obudowę z paskiem LED rozświetlającym krawędź szklanego panelu, cooler CPU oraz moduły pamięci RAM. Ponadto nie zabrakło dobrego zasilacza z konwerterami DC-DC oraz tajwańskimi kondensatorami, który posłuży przez długi czas, oraz dość szybkiego dysku M.2 NVMe, który stanowi miłą odmianę na tle wcześniej wykorzystywanych nośników SATA. W zasadzie szkoda tylko, że pamięć operacyjna nie jest szybsza, bo choć 3200 MHz jest standardem dla gotowców, to jednak poprzedni pecet z tej serii mógł się pochwalić modułami 3600 MHz. Reasumując, dzisiejszy bohater to maszyna efektowna, szybka i dobrze spisująca się w praktyce, stąd moja ocena to cztery i pół gwiazdki, plus wyróżnienia design i rekomendacja.
Actina SPC 3600/16GB/512GB/5700XT/600W/W10
Efektowny wygląd (szklany panel, podświetlana obudowa, cooler CPU oraz RAM), rozsądny dobór podzespołów (dobra kombinacja CPU/GPU, porządna płyta główna i niezły zasilacz z zapasem mocy), wysoka ogólna wydajność (w swojej klasie), bardzo dobre temperatury i kultura pracy, wysoka jakość wykonania (aranżacja okablowania), trzy lata gwarancji, bardzo dobra cena (niższa niż koszt samych części i oprogramowania dla klienta detalicznego)
Pojemność dysku może okazać się niewystarczająca (ale to łatwo poprawić), RAM jednak mógłby być szybszy
Cena (na dzień publikacji) : 5249 zł
Gwarancja: 36 miesięcy
* Testowany komputer marki Actina nabędziecie w sklepie Sferis.pl
* Dostępna jest również wersja bez systemu operacyjnego, pod tym linkiem
Sprzęt do testów dostarczyła:
Pokaż / Dodaj komentarze do: Test komputera Actina z Ryzenem 5 3600 oraz Radeonem RX 5700 XT