Test MSI GeForce RTX 2080 SUPER GAMING X TRIO. Turing z najwyższej półki

Test MSI GeForce RTX 2080 SUPER GAMING X TRIO. Turing z najwyższej półki

MSI GeForce RTX 2080 SUPER GAMING X TRIO: pudełko

Fabryczne opakowanie MSI GeForce RTX 2080 SUPER GAMING X TRIO to sporych rozmiarów karton, utrzymany w mrocznej palecie barw, z dodatkiem barw czerwonej oraz zielonej, tradycyjnie łączonej z firmą NVIDIA. Front wita nas wizerunkiem zakupionej karty graficznej oraz informuje o zastosowanym GPU i rodzinie, do której należy. Natomiast na odwrocie mamy krótki przegląd najważniejszych, według producenta, rozwiązań odnośnie chłodzenia, a także podstawową specyfikację oraz wymagania systemowe. W środku, oprócz samej karty, odnajdziemy dodatki takie jak: metalowa płytka do usztywniania montażu, kartonowe podkładki, instrukcja obsługi, broszura prezentująca część pozostałej oferty MSI, a także kartka z informacją o możliwości rejestracji. Ta ostatnia nie daje jednak dodatkowej ochrony gwarancyjnej, jak ma to miejsce w przypadku niektórych producentów. Z kolei instrukcja występuje w dwóch wersjach - klasycznej oraz obrazkowej, w formie komiksu z charakterystycznym smokiem.

MSI GeForce RTX 2080 SUPER GAMING X TRIO - fabryczne opakowanie

MSI GeForce RTX 2080 SUPER GAMING X TRIO: system chłodzenia

MSI GeForce RTX 2080 SUPER GAMING X TRIO to jedna z najdłuższych kart graficznych, jakie miałem okazję testować, bowiem cała konstrukcja liczy sobie około 33 cm. Układ chłodzenia również jest słusznych rozmiarów, szczególnie w kontekście wysokości, co sprawia, że opisywany produkt to efektywnie akcelerator trzyslotowy. Co prawda sam śledź jest dwuslotowy, ale - ze względu na wspomnianą cechę coolera - kolejny slot także będzie unieruchomiony. Radiator jest dwuczęściowy i chłodzi zarówno rdzeń, jak sekcję zasilania (o warunki termiczne pamięci dba oddzielna płytka). Transport ciepła pomiędzy segmentami zapewniany jest przez pięć rurek cieplnych, a dodatkowo dwie kolejne przyspieszają omawiany proces w obrębie głównej części, stykającej się bezpośrednio z jądrem krzemowym. Za wymuszenie należytego przepływu powietrza odpowiadają trzy wentylatory (jeden 85 mm oraz dwa 95 mm). Układ chłodzący charakteryzuje się pracą półpasywną, co oznacza, że w spoczynku urządzenie nie generuje żadnego hałasu. Wentylatory zaczynają się obracać dopiero po przekroczeniu 60 °C.

MSI GeForce RTX 2080 SUPER GAMING X TRIO - front

MSI GeForce RTX 2080 SUPER GAMING X TRIO: zasilanie, iluminacja

Tył konstrukcji to stylowa płytka usztywniająca (ang. backplate), wykonana ze szczotkowanego, anodowanego na szaro (w dwóch odcieniach) aluminium. Producent zdecydował się umieścić na niej swoje logo oraz charakterystyczny wizerunek smoka. Zasilanie realizowane jest za pomocą dwóch wtyczek PCI-Express – w obu przypadkach 8-pin, co jest zrozumiałe, mając na uwadze wysoko ustawiony limit mocy (ang. power limit). Widoczne jest także złącze NVLink, które można wykorzystać do zbudowania konfiguracji SLI. Biorąc pod uwagę fakt, że tego typu zabawy nie cieszą się zbyt wielką popularnością, chociaż niewątpliwie wyższą wśród entuzjastów topowej wydajności niż u zwykłych użytkowników, w większości przypadków pozostanie ono wyłącznie ciekawostką przyrodniczą. Zgodnie z tradycją, firma MSI nie zapomniała o wielobarwnej iluminacji - diody rozmieszczono nad i pod wentylatorami, a także na szczycie osłony systemu chłodzenia. Do sterowania kolorem i trybem można wykorzystać dedykowane oprogramowanie Mystic Light, co oznacza, że w razie potrzeby jesteśmy w stanie wyłączyć efekt całkowicie.

MSI GeForce RTX 2080 SUPER GAMING X TRIO - backplate

MSI GeForce RTX 2080 SUPER GAMING X TRIO: złącza wideo

W temacie wyjść wideo mamy tradycyjny pakiet rodziny GeForce RTX. Karta udostępnia trzy złącza DisplayPort 1.4, a także po sztuce HDMI 2.0b oraz USB Type-C. Obecność tego ostatniego jest ściśle związana ze standardem VirtualLink, zaprojektowanym pod kątem wyświetlaczy wirtualnej rzeczywistości (VR). Jako, że specyfikacja USB-C (nowsza nazwa) przewiduje tryb alternatywny, za pomocą którego można przesłać sygnał DisplayPort (i nie tylko, bo HDMI również), takie posunięcie wydaje się naturalnym biegiem rzeczy. Ogólnie rzecz ujmując, można więc powiedzieć, że pakiet złącz udostępniany przez opisywany model jest bardzo uniwersalny, obejmując praktycznie wszystkie możliwe standardy, za wyjątkiem archaicznego i analogowego D-Sub, od którego NVIDIA odeszła już w poprzedniej generacji (Pascal).

MSI GeForce RTX 2080 SUPER GAMING X TRIO - złącza wideo

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test MSI GeForce RTX 2080 SUPER GAMING X TRIO. Turing z najwyższej półki

 0