Test Palit GeForce GTX 1050 Ti KalmX - Bezwentylatorowy raj dla fanów ciszy

Test Palit GeForce GTX 1050 Ti KalmX - Bezwentylatorowy raj dla fanów ciszy

Temperatury

Wszystkie odczyty były dokonywane przy wykorzystaniu niezmienionej platformy testowej, obudowa była zamknięta i postawiona obok biurka, podobnie jak u większości użytkowników. Temperatura w pomieszczeniu wahała się w zakresie 21-23 °C. Do wykonania pomiarów posłużyło oprogramowanie HWiNFO64 w wersji 5.23-2830. Test w spoczynku polega na uruchomieniu wychłodzonego komputera i 15-minutowym okresie wyświetlenia pulpitu, przy minimalnym zużyciu zasobów. Z kolei test pod obciążeniem to półgodzinna rozgrywka w Star Wars: Battlefront. Wartości widniejące na wykresach są najwyższymi spośród zarejestrowanych.

Pomimo potencjalnych obaw, bezwentylatorowe chłodzenie okazało się nadspodziewanie wydajne. Pod obciążeniem testowany akcelerator osiąga temperatury zbliżone do aktywnie chłodzonego Asus GeForce GTX 1050 Ti Expedition, gdzie dwóm wentylatorom 75 mm towarzyszy mikroskopijny aluminiowy radiator o monolitycznej strukturze. Co istotne, rozbudowanemu systemowi Palita nie przeszkadza nawet podkręcenie. Jakby tego było mało, w spoczynku jest jeszcze lepiej, wszak przytoczony powyżej konkurent także pracuje wówczas w pełni pasywnie - ale w przeciwieństwie do KalmX nie jest pod tym kątem tak ściśle zoptymalizowany.

Test karty graficznej Palit GeForce GTX 1050 Ti KalmX

Test karty graficznej Palit GeForce GTX 1050 Ti KalmX

Kultura pracy

Natężenie hałasu jest mierzone podczas sprawdzania temperatur roboczych, mniej więcej w połowie każdej z prób. Sonometr Bestone BE-824 o zakresie pomiarowym 30-130 dBA i dokładności na poziomie ±1,5 dBA spoczywa na stabilnym statywie, w odległości 20 centymetrów od pracującego komputera. Na czas przeprowadzenia pomiaru, wyłączam wentylatory zamontowane na obudowie. Jedynymi źródłami dźwięku są zatem: schładzacz procesora, zasilacz i właśnie karta graficzna. Wynik obejmuje wszystkie te komponenty, jednakowoż każdy akcelerator ma zapewnione identyczne warunki.

Przypomnę raz jeszcze, jakby komuś po drodze umknęło, Palit GeForce GTX 1050 Ti KalmX nie posiada żadnego wentylatora. Siłą rzeczy emisja hałasu jest zerowa, a kultura pracy - perfekcyjna. Wartość 30 dBA umieszczona na wykresach wynika jedynie z wyskalowania tychże do dolnej granicy pomiarowej używanego miernika. 

Test karty graficznej Palit GeForce GTX 1050 Ti KalmX

Test karty graficznej Palit GeForce GTX 1050 Ti KalmX

Zużycie energii

Do sprawdzenia zużycia energii posłużył watomierz Voltcraft Energy Logger 4000F, charakteryzujący się klasą dokładności na poziomie ±1% oraz przetwornikiem True RMS. Ta ostatnia cecha zapewnia pomiar rzeczywistej wartości skutecznej, czyli faktycznie pobieranej przez urządzenie, a nie średniej podawanej przez tanie mierniki. Napięcie w sieci elektrycznej to oczywiście 230 V, natomiast częstotliwość 50 Hz. Wszelkie wartości na wykresach odnoszą się do kompletnej platformy testowej. Ze względu na wysoką klasę sprzętu pomiarowego, w obu przypadkach wahania wskazań okazały się bardzo niewielkie, w zasadzie nieprzekraczające 1 W. Dlatego też jako odczyt właściwy przyjmuję wartość najczęściej pojawiającą się na wyświetlaczu watomierza.

Pomiar dokonywany jest podczas rozgrywki, a nie w aplikacjach syntetycznych typu Furmark. Wynik reprezentuje realne użytkowanie karty. Zużycie energii wzrośnie w najbardziej wymagających syntetykach, dlatego dobierając zasilacz na podstawie poniższych wykresów, warto dodać 100-150 W.

Odstępstwa od normy nie stwierdzono - można by rzec. Odnotowane zużycie energii odpowiada szablonowym potrzebom fabrycznie niepodkręconego GTX 1050 Ti, czyli jest przykładnie niskie. Z testowaną kartą swobodnie poradzi sobie każdy markowy zasilacz o mocy znamionowej 300 W lub wyższej, również w zestawie z mocno podkręconym procesorem Intela klasy konsumenckiej, czego przykład stanowi użyta platforma. 

Test karty graficznej Palit GeForce GTX 1050 Ti KalmX

Test karty graficznej Palit GeForce GTX 1050 Ti KalmX

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test Palit GeForce GTX 1050 Ti KalmX - Bezwentylatorowy raj dla fanów ciszy

 0