Test pamięci GIGABYTE AORUS RGB Memory 2x8 GB DDR4-3200 CL 16

Test pamięci GIGABYTE AORUS RGB Memory 2x8 GB DDR4-3200 CL 16

Podsumowanie testu GIGABYTE AORUS RGB Memory

Przetestowany zestaw GIGABYTE AORUS RGB Memory, o pojemności 2x8 GB i parametrach fabrycznych 3200 MHz CL 16, to produkt, który z tłumu stara się wyróżnić przede wszystkim w sferze wizualnej. Pamięć RAM zapakowana jest w ciekawie zaprojektowane pudełko, które przykuwa uwagę, zaś same moduły cechują się elegancją oraz zdecydowanie sprzyjają modyfikowaniu wyglądu komputera, czyli tzw. moddingowi. Radiatory wykonane ze szczotkowanego aluminium, w kolorze jasnoszarym i z logo rodziny AORUS oraz charakterystycznymi wycięciami, niewątpliwie mogą się podobać i trudno im odmówić elegancji. Wisienką na torcie jest oczywiście wielobarwne podświetlenie z dwoma dodatkowymi modułami dekoracyjnymi, bazujące na diodach LED, które umożliwia dostosowywanie wyglądu do indywidualnych preferencji. Przy czym należy pamiętać, że omawiany komplet DDR4, w sferze oświetlenia, w pełni kompatybilny jest wyłącznie z autorskim systemem GIGABYTE o nazwie RGB Fusion. Nie ma zatem możliwości pełnej synchronizacji w połączeniu z płytami innych producentów, wykorzystując rozwiązania takie jak AURA czy Mystic Light, ale nie ma się co dziwić, wszak producent testowanych modułów jest bezpośrednim rywalem firm ASRock, ASUS czy MSI. Pod względem wydajności, pamięci AORUS RGB Memory wypadły zgodnie z oczekiwaniami, czyli adekwatnie do fabrycznych zegarów oraz opóźnień (timingów). Nieco rozczarowujące okazały się za to próby podkręcania, gdzie co prawda uzyskane rezultaty są lepsze od poprzednio recenzowanych zestawów, opartych o kości Hynixa i Microna, ale wciąż nie w pełni zadowalające - szczególnie jak na chipy Samsung B-Die. Nie jestem w stanie powiedzieć, czy jest to ogólna tendencja, czy też gorsza sztuka i/lub jakieś problemy na linii RAM <-> płyta główna.

Zestaw GIGABYTE AORUS RGB Memory to wysokiej jakości pamięć RAM, bazująca na bardzo dobrych kościach Samsung B-Die oraz charakteryzująca się eleganckim wyglądem i podświetleniem LED RGB.

Test pamięci GIGABYTE AORUS RGB Memory 2x8 GB DDR4-3200 CL 16

Opłacalność i ocena recenzowanych modułów

Żeby dokonać ostatecznej oceny, trzeba oczywiście uwzględnić kwotę, którą przyjdzie Wam zapłacić w sklepach za komplet GIGABYTE AORUS RGB Memory. W chwili pisania tego podsumowania, testowane pamięci można było nabyć już od około 850 złotych. Za podobne pieniądze jesteśmy w stanie dostać inne zestawy o zegarze 3200 MHz, bazujące na Samsung B-Die i charakteryzujące się bardziej agresywnymi parametrami fabrycznymi, jak chociażby G.Skill Ripjaws V (3200 MHz CL 15). Natomiast nieco drożej mamy przykładowo Flare X od tego samego producenta, gdzie mówimy o kombinacji 3200 MHz CL 14. Z tym, że w obu przypadkach są to pamięci pozbawione dodatkowego podświetlenia, a zdaję sobie sprawę, że nie brakuje entuzjastów, którym zależy właśnie na tym elemencie. Zasadniczo można powiedzieć, że moduły 3200 MHz CL 16 na kościach B-Die, takie jak recenzowane AORUS RGB Memory, to rodzynek i trochę dziwi mnie, że firma GIGABYTE nie postawiła na bardziej agresywny profil XMP. Ale oczywiście ustawienia domyślne można bardzo szybko skorygować i nie ma najmniejszych problemów, aby szybko przestawić podsystem RAM na timingi rzędu CL 15. Ogólnie rzecz ujmując, testowany zestaw to całkiem ciekawy produkt, który - jak na zastosowane kości B-Die, zapewniające wysoką uniwersalność, oraz atrakcyjną sferę wizualną - wcale nie jest przesadnie drogi. Do tego producent na całość daje wieczystą gwarancję, zatem - inwestując w owe moduły - nie będziecie musieli się obawiać o ewentualne awarie po okresie ochronnym. Koniec końców, przyznaję cztery gwiazdki oraz wyróżnienie "jakość". Jeżeli szukacie pamięci na dobrych chipach, a do tego fantazyjnie świecących i eleganckich, to zdecydowanie warto mieć na uwadze kandydaturę przedstawiciela rodziny AORUS.

 

GIGABYTE AORUS RGB Memory 2x8 GB DDR4-3200 CL 16

Ocena pamięci GIGABYTE AORUS RGB Memory 2x8 GB DDR4-3200 CL 16Ocena pamięci GIGABYTE AORUS RGB Memory 2x8 GB DDR4-3200 CL 16 - wyróżnienie "jakość"

Kości Samsung B-Die, dobra wydajność na ustawieniach fabrycznych, elegancki wygląd, podświetlenie LED z pełnym RGB, oprogramowanie RGB Fusion Link, dwa dodatkowe moduły dekoracyjne w komplecie, wieczysta gwarancja, przyzwoite możliwości podkręcania...

... ale nie do końca satysfakcjonujące jak na B-Die, zarządzanie podświetleniem w pełni kompatybilne tylko z płytami GIGABYTE

Cena (na dzień 12.11.2018) : od 850 zł

Gwarancja: wieczysta

 

Sprzęt do testów dostarczył:

Test pamięci GIGABYTE AORUS RGB Memory 2x8 GB DDR4-3200 CL 16

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test pamięci GIGABYTE AORUS RGB Memory 2x8 GB DDR4-3200 CL 16

 0