Test pamięci GIGABYTE AORUS RGB Memory 2x8 GB DDR4-3200 CL 16

Test pamięci GIGABYTE AORUS RGB Memory 2x8 GB DDR4-3200 CL 16

GIGABYTE AORUS RGB Memory - test

Głównym bohaterem dzisiejszego testu będzie zestaw pamięci RAM DDR4 od GIGABYTE - AORUS RGB Memory, o pojemności 2x8 GB oraz szybkości 3200 MHz CL 16. Jest to relatywnie nowy przedstawiciel rodziny AORUS, wszak pierwsze wzmianki o nim pochodzą z czerwca bieżącego roku. Rodziny, dodajmy, intensywnie promowanej przez tajwańskiego producenta, która pierwotnie pojawiła się na rynku jako linia wysokowydajnych laptopów dla graczy klasy premium. W porównaniu do swoich początków, można powiedzieć, że seria AORUS rozrosła się do naprawdę dużych rozmiarów, gdyż w chwili obecnej w jej skład wchodzą - poza wspomnianymi notebookami - płyty główne, karty graficzne, klawiatury, myszy (wraz z podkładkami), słuchawki, torby na komputery przenośne, obudowy, zasilacze, a nawet fotele, coolery CPU oraz risery dla kart graficznych. W przypadku ostatnich trzech kategorii mówimy o pojedynczym modelu na każdą z nich, zaś w pozostałych grupach wybór jest oczywiście znacząco większy. Widać więc, że GIGABYTE wiąże naprawdę spore nadzieje z ową rodziną. Pozostaje tylko dopowiedzieć, czym jej reprezentanci się wyróżniają. Cóż, na ogół - pomijając drobne wyjątki jak chociażby plecaki - jest to po prostu bogata iluminacja z wykorzystaniem wielobarwnych diod LED. System podświetlenia jest zunifikowany pod kątem sterowania, które zapewniane jest przez aplikację RGB Fusion, gdzie można dostroić kolor, a także tryb. Biorąc pod uwagę spore zainteresowanie moddingiem wśród entuzjastów, rynek na tego typu wynalazki niewątpliwie jest dość chłonny.

GIGABYTE AORUS RGB Memory to pamięć RAM na kościach Samsung B-Die i z podświetleniem RGB. Przekonajmy się, jak zestaw poradzi sobie w testach praktycznych.

Pamięć RAM DDR4: dostępne kości i różnice między nimi

Jeżeli chodzi o pamięci RAM, to w chwili obecnej na rynku zasadniczo mamy dostępne zestawy bazujące na kościach dwóch producentów: Hynixa oraz Samsunga. Ten pierwszy oferuje układy AFR, które trafiają głównie do bardziej budżetowych modułów, o niższych zegarach lub wyżej taktowanych, jednak z luźniejszymi opóźnieniami. W gruncie rzeczy nie są to złe kości, ale mają swoje ograniczenia. Przede wszystkim, naprawdę ciężko trafić na zestaw na tyle dobry, w sensie konkretnej sztuki, aby można było na nim bezproblemowo osiągnąć wysokie taktowania, na poziomie 3600 MHz i więcej. Najczęściej, na pewnym etapie, po prostu pojawia się ściana i nawet mocne luzowanie opóźnień nie przynosi wymiernych korzyści. Za to uzyskanie dobrych parametrów przy niższych zegarach, około 2800-3000 MHz, nie stanowi problemu i można spokojnie liczyć na timingi rzędu CL 12. Przechodząc do Samsunga, obecna generacja chipów nazywa się B-Die i jest intensywnie poszukiwana przez entuzjastów. Zalety, na tle AFR, niewątpliwie są kuszące - możliwość osiągnięcia zauważalnie wyższych częstotliwości (4000 MHz i wyżej), a także lepszych opóźnień przy zbliżonych taktowaniach (w tym dalszych rzędów, przede wszystkim tRFC). Kiedyś Hynix oferował również MFR, zaś Samsung D-Die oraz E-Die, ale obecnie - w nowych zestawach - raczej ich już nie spotkamy. Oczywiście mamy jeszcze Microna, ze swoimi D9, jednak kości te montowane są w zasadzie tylko przez Cruciala, czyli firmę należącą do Microna, i pod względem OC prezentują poziom zbliżony do Hynixów, a więc nie tak dobry jak w przypadku układów Samsunga.

Test pamięci GIGABYTE AORUS RGB Memory 2x8 GB DDR4-3200 CL 16

AORUS RGB Memory - krótka charakterystyka

Kilka słów wypadałoby powiedzieć także o ofercie firmy GIGABYTE w temacie pamięci RAM, oczywiście w ramach serii AORUS. Na chwilę obecną nie mamy wyboru, jeśli chodzi o pojemność modułów, jak i ich taktowanie, gdyż producent oferuje zaledwie jeden wariant - wcześniej wspomnianą kombinację 2x8 GB 3200 MHz CL 16. Zwolenników szerszego wyboru zapewne to nie usatysfakcjonuje, ale rzecz jasna niewykluczone jest, że w przyszłości dostępny asortyment ulegnie znaczącemu poszerzeniu. Fabryczne timingi testowanego zestawu są relatywnie luźne, przynajmniej jak na oferowane zegary oraz kości Samsung B-Die, które zostały w tym przypadku zastosowane. Moduły, do produkcji których wykorzystuje się wspomniane chipy, przy 3200 MHz na ogół charakteryzują się opóźnieniami CL 15, zdarzają się też CL 14, ale CL 16 to już rzadkość - osobiście znam tylko jeden taki przypadek, pomijając omawiany produkt. Jak taki dobór ustawień, dokonany przez GIGABYTE, wpłynie na osiągi, oczywiście zostanie wykazane w testach praktycznych. Ponadto podkreślić warto obecność wielobarwnego podświetlenia, zgodnie z typową charakterystyką rodziny AORUS. Producent bardzo zadbał o ten aspekt, uciekając się do pewnego tricku, o którym szerzej będzie w dalszej części materiału. Iluminacja, jak wcześniej pisałem, jest konfigurowalna - w razie potrzeby nie będzie problemów, aby zmienić jej wygląd lub wyłączyć ją całkowicie. Aczkolwiek opcji ostatecznej raczej nie przewiduję, gdyż po co mielibyście kupować zestaw z wypasionym podświetleniem, aby finalnie z niego rezygnować.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test pamięci GIGABYTE AORUS RGB Memory 2x8 GB DDR4-3200 CL 16

 0