Testowane pamięci Klevv to bez wątpienia dość ciekawe produkty. Od samego początku trudno mi było oprzeć się wrażeniu, że mam do czynienia z modułami z wyższej półki. Eleganckie opakowanie to dość niecodzienny widok na rynku pamięci RAM, ale to i tak najmniej istotna cecha bohaterów niniejszego artykułu. Radiatory są słusznych rozmiarów, do ich jakości wykonania nie można się przyczepić, a sam wygląd jest po prostu schludny. Kolejna cecha, na którą uwagę bez wątpienia zwrócą przede wszystkim modderzy, to podświetlenie LED, czyli coś, czego ze świecą szukać w zdecydowanej większości modułów dostępnych w sklepach. Efekt wizualny jest naprawdę ciekawy i dość niecodzienny.
Pod względem wydajnościowym raczej nie ma żadnych zaskoczeń. Znacząco luźniejsze timingi w zestawie Cras musiały w jakiś sposób wpłynąć na osiągi. W efekcie nieco lepiej poradził sobie Genuine, notując wyższe wyniki we wszystkich testach. Z kolei podkręcanie wypadło naprawdę dobrze w przypadku pamięci DDR3 i nieco słabiej dla przedstawicieli nowszego standardu. Co tu dużo mówić, ograniczenia kości MFR są po prostu nie do przejścia i to samo dotyczy wszystkich modułów na nich opartych. Na szczęście za rogiem czają się chipy AFR, które stanowią znaczący krok naprzód i powinny za jakiś czas zastąpić poprzedników w ofercie firmy Essencore. Wszak trudno oczekiwać, aby SK Hynix miał ociągać się z ich wprowadzeniem, de facto, w swoich własnych pamięciach.
Na koniec zostawiłem przysłowiową łyżkę dziegciu. Produkty Klevv na polskim rynku występują sporadycznie, tylko u nielicznych sprzedawców, zaś ich ceny w zagranicznych sklepach nie pozostawiają złudzeń, że za wysoką jakością podąża równie wysoka cena. Na ten moment oferta Essencore stanowi więc przede wszystkim swoistą ciekawostkę. Nie ulega jednak wątpliwości, że warto przyglądać się bacznie kolejnym posunięciom firmy. Być może za jakiś czas pamięci Klevv trafią do oficjalnej dystrybucji w naszym kraju i nie będzie już trudności związanych z ich zakupem, a wtedy na pewno znajdą się entuzjaści gotowi wyłożyć odpowiednią kwotę za testowane produkty. Na dzień dzisiejszy to wszystko, ale możecie być pewni, że jeśli będzie się działo coś ciekawego, to nie omieszkam przyjrzeć się temu bliżej.
Klevv Cras 4x4 GB DDR4-2666 CL15
Wysoka jakość wykonania, ciekawy wygląd, niezłe możliwości podkręcania przy niskich opóźnieniach, podświetlenie diodami LED
Dostępność na polskim rynku, dość niski maksymalny zegar
Klevv Genuine 2x4 GB DDR3-2666 CL12
Wysoka jakość wykonania, interesujący wygląd, dobry potencjał podkręcania, podświetlenie diodami LED
Dostępność na polskim rynku
Sprzęt do testów dostarczył:
Pokaż / Dodaj komentarze do: Test pamięci Klevv Cras oraz Genuine. Moduły inne niż wszystkie?