Test pamięci Patriot Viper Elite II 2x8 GB 3200/3600 MHz. Niedrogie moduły dla oszczędnych

Test pamięci Patriot Viper Elite II 2x8 GB 3200/3600 MHz. Niedrogie moduły dla oszczędnych

Test nowej rodziny Patriot Viper Elite II

Pamięć RAM to jeden z tych komponentów, gdzie preferencje nabywców bywają przeróżne. Dla jednych liczą się jak najwyższe osiągi, nawet kosztem sporej dopłaty, dla innych równie istotny jest wygląd w postaci efektownych radiatorów oraz wielobarwnej iluminacji, tudzież warstwa stylistyczna potrafi być nawet ważniejsza od wydajności, a jeszcze inni celują w możliwie najtańsze moduły, które zwyczajnie mają działać poprawnie. Dzisiejszy materiał przygotowałem z myślą o tej ostatniej grupie i tak oto na celowniku znalazła się najnowsza rodzina firmy Patriot - Viper Elite II. Test ten przyjrzy się jednym z najbardziej budżetowych zestawów w ofercie tego producenta, bo właśnie w ten segment celuje wspomniana linia, w hierarchii znajdując się na drugim miejscu od końca, powyżej jedynie zwykłej Viper Elite. Do ITHardware trafiły dwa warianty o pojemności 2x8 GB, o nastawach odpowiednio 3200 MHz CL 18 i 3600 MHz CL 20. Zatem o ile patrząc na wygląd modułów, gdzie mamy całkiem przyjemne dla oka radiatory, budżetowy charakter jeszcze nie rzuca się w oczy, o tyle spojrzenie na parametry fabryczne nie pozostawia już żadnych złudzeń. Jaką dokładnie wydajność zapewnią takie kombinacje taktowania oraz opóźnień, tego dowiecie się z dalszej części artykułu - wszystko wykażą stosowne testy, które sprawdzą również możliwości podkręcania, gdzie w przeszłości nieraz miały miejsce niespodzianki.

Viper Elite II to najnowsza seria pamięci RAM marki Patriot. Zobaczmy, jak poradzą sobie w praktyce moduły sygnowane tą właśnie nazwą.

Test pamięci Patriot Viper Elite II 2x8 GB 3200/3600 MHz. Niedrogie moduły dla oszczędnych

 Wielki test pamięci RAM, cz. 2 – 24 zestawy klasy 3600-4400 MHz w akcji!

Patriot Viper Elite II - krótka charakterystyka

Zanim jednak przejdziemy do części praktycznej, zgodnie z tradycją kilka słów chciałbym poświęcić rodzinie Viper Elite II. Seria ta pojawiła się na początku czerwca, będąc odświeżeniem od dłuższego czasu nierozwijanej Viper Elite, która zatrzymała się na taktowaniu zaledwie 2666 MHz. W nowej linii producent zmienił wygląd radiatorów, wciąż stawiając na prostotę, tzn. brak podświetlenia diodami LED (to punkt wspólny z poprzednikiem), a przy tym wyraźnie podniósł częstotliwości oraz wprowadził bardziej pojemne warianty. Tam, gdzie możliwości Viper Elite się kończyły, tj. przy 2666 MHz, Viper Elite II się dopiero rozkręca, gdyż poza wspomnianym taktowaniem dostępne są też zestawy o zegarach 3200 MHz, 3600 MHz i 4000 MHz. Z kolei jeśli chodzi o pojemność, Patriot przewiduje moduły 4 GB (tylko 2666 MHz), 8 GB, 16 GB oraz 32 GB (wyłącznie 3200 MHz i 3600 MHz), wszystkie dostępne pojedynczo lub w parach zapewniających konfigurację Dual Channel. Innymi słowy, seria Viper Elite II jest bardzo podobna do Viper Steel RGB, którą recenzowałem jeszcze w ubiegłym roku, tylko prostsza w sferze stylistycznej, będąc pozbawioną diod LED. Oferuje również szerszy zakres częstotliwości, gdyż ta druga nie przewiduje zegarów 2666 MHz i 4000 MHz, ale poza tym wszystko jest bliźniacze - dostępne pojemności dla wariantów 3200 MHz oraz 3600 MHz i towarzyszące im timingi. Tyle tytułem wstępu, czas na analizę budowy testowanych pamięci.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test pamięci Patriot Viper Elite II 2x8 GB 3200/3600 MHz. Niedrogie moduły dla oszczędnych

 0