Test płyty ASRock Z490 Phantom Gaming-ITX/TB3. Kolejny mikrus w akcji

Test płyty ASRock Z490 Phantom Gaming-ITX/TB3. Kolejny mikrus w akcji

Test ASRock Z490 Phantom Gaming-ITX/TB3: konkluzje

Przeglądając wyniki uzyskane przez płytę ASRock Z490 Phantom Gaming-ITX/TB3, oczywiście dojdziemy do wniosku, że jej praktyczne zachowanie jest jak najbardziej w porządku. Wszak osiągi we wszystkich testach są na odpowiednim poziomie, temperatury w zupełności przyzwoite, rezultaty OC należy określić jako solidne, zaś czas uruchamiania naprawdę krótki. Aczkolwiek muszę nadmienić, że dojście do takiego stanu wymagało kilku korekt w BIOS-ie. Po pierwsze, firma ASRock niezmiennie prezentuje bardzo konserwatywne podejście do technik Intela mających podnosić wydajność, takich jak Speed Shift czy Turbo Boost Max 3.0, przy parametrach domyślnych po prostu je wyłączając. Jako, że konkurenci tego nie robili, zdecydowałem się na ręczną aktywację tych rozwiązań. Po drugie, podobnie jak w przypadku miniaturowego modelu od GIGABYTE, kontrola nad ASPM dla GPU zdaje się być popsuta i nawet przy teoretycznie wyłączonym oszczędzaniu energii ono dalej działa, ergo konieczne jest jego wyłączenie w Windowsie. Niedoróbek jest jednak więcej i w tej kategorii wyszczególnić mogę także wspomniane wcześniej ograniczenia w półpasywnych konfiguracjach wentylatorów, przeciętne funkcjonowanie LLC (nawet przy najwyższym profilu woltaż spadał do ~1,26 V i nie jest to problem z czujnikiem -> płyta jako jedyna nie dobiła po OC do 300 W poboru prądu), czy też bardzo wysokie automatyczne napięcie CPU (po odblokowaniu limitów mocy, gdzie producent fabrycznie przestrzega wytycznych niebieskich).

Z490 Phantom Gaming-ITX/TB to doskonale wyposażona płyta, ale niedopracowany BIOS i wysoka cena zdecydowanie nie działają na jej korzyść.

Test płyty ASRock Z490 Phantom Gaming-ITX/TB3. Kolejny mikrus w akcji

 ASUS ROG STRIX Z490-E GAMING – test płyty głównej za około 1500 zł

Ocena końcowa testowanej płyty

Jakby tego było mało, niedogodności na tym się nie kończą, jako że podczas testów zaobserwowałem również, że niektóre ustawienia pamięci (głównie RTL/IOL, ale też część timingów) dosłownie żyły własnym życiem, ignorując wartości wpisane przez użytkownika, a w skrajnych przypadkach dochodziło do braku POST-a przy przypisanych na sztywno takich samych parametrach jak te wytrenowane automatycznie. Cóż, dopracowanie BIOS-u bez cienia wątpliwości mogło być lepsze i w mojej subiektywnej opinii firmware zaserwowane przez ASRocka jest najbardziej problematyczne spośród płyt, które do mnie trafiły. Z kolei od strony specyfikacji nie ma już na co narzekać, gdyż recenzowany model oferuje to samo co wcześniej prezentowany rywal, dokładając kontroler Thunderbolt 3. Przy czym mająca dwie fazy mniej oraz gorzej chłodzona sekcja zasilania wymusiła zastosowanie dwóch wentylatorów, które pod obciążeniem bez modyfikacji krzywej są słyszalne. I w tym momencie dochodzimy do ceny, na polskim rynku wynoszącej ok. 1440 zł. To po prostu zbyt dużo! Szczególnie jak na obecne problemy z BIOS-em czy jakość komponentów elektronicznych oraz ich chłodzenie. Co więcej, nawet jak bardzo potrzebujemy portu Thunderbolt, to za około 1300 zł nabędziemy mniej problematyczną MSI MEG Z490I UNIFY, która ma mocniejszy VRM (w tym aspekcie jest tożsama z GIGABYTE Z490I AORUS ULTRA). Reasumując, płyta nie jest zła, tylko najzwyczajniej w świecie niewarta takich pieniędzy, stąd ocena to cztery gwiazdki bez dodatkowych odznaczeń.

 

ASRock Z490 Phantom Gaming-ITX/TB3

Ocena płyty głównej ASRock Z490 Phantom Gaming-ITX/TB3

Dobre zintegrowane audio ze wzmacniaczem słuchawkowym, dwie karty sieciowe (po jednej Ethernet 2,5 Gb/s i Wi-Fi 802.11 ax), wyjście obrazu HDMI 2.0, port PS/2 dla klawiatury i/lub myszy, kontroler Thunderbolt 3, duet złącz M.2, diagnostyczne diody LED, poprawne wyniki testów rzeczywistych (po korekcie ustawień), bardzo dobre prowadzenie pamięci, dość niskie temperatury sekcji zasilania i wysoka ogólna jakość komponentów VRM, bardzo szybki czas bootowania, podświetlenie LED z pełnym RGB, elegancki wygląd

Ograniczenia w konfiguracjach półpasywnych wentylatorów, średnio działające LLC, kłopoty z CR na 1T, bardzo wysokie domyślne napięcie rdzeni (po zdjęciu limitów), popsuta część opcji w BIOS-ie (np. ASPM dla slotu karty graficznej i niektóre ustawienia RAM), aktywne chłodzenie VRM, tylko jedna kość BIOS-u, zbyt wygórowana cena (względem konkurencji)

Cena ASRock Z490 Phantom Gaming-ITX/TB3 (na dzień publikacji) : 1439 zł

Gwarancja: 36 miesięcy

* Testowaną płytę główną nabędziecie w sklepie Test płyty ASRock Z490 Phantom Gaming-ITX/TB3. Kolejny mikrus w akcji

 

Sprzęt do testów dostarczył:

Test płyty ASRock Z490 Phantom Gaming-ITX/TB3. Kolejny mikrus w akcji

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test płyty ASRock Z490 Phantom Gaming-ITX/TB3. Kolejny mikrus w akcji

 0