Test płyty ASRock Z490 Phantom Gaming-ITX/TB3. Kolejny mikrus w akcji

Test płyty ASRock Z490 Phantom Gaming-ITX/TB3. Kolejny mikrus w akcji

Test ASRock Z490 Phantom Gaming-ITX/TB3: budowa

Płyta ASRock Z490 Phantom Gaming-ITX/TB3 bazuje na laminacie o wymiarach Mini-ITX, zaś jej kolorystyka opiera się o połączenie czerni i odcieni szarości, do spółki z odrobiną czerwieni, nadające eleganckiego wyglądu. Za chłodzenie sekcji zasilania i chipsetu odpowiadają trzy relatywnie skromnych rozmiarów radiatory, z czego dwa połączone są rurką heatpipe, a także dwa małe wentylatory. Te ostatnie po OC pod obciążeniem potrafią rozpędzić się nawet do ponad 6000 RPM, będąc bez trudu słyszalnymi, choć hałasu nie określiłbym jako przeszkadzającego w pracy. W razie potrzeby krzywą można rzecz jasna zmodyfikować, poprawiając kulturę pracy kosztem wzrostu temperatur. Podświetlenie LED występuje na dole laminatu i w razie czego zachowanie diod możemy kontrolować programem Polychrome RGB. Do Waszej dyspozycji oddano trzy, uplasowane przy prawej krawędzi PCB, 4-pinowe złącza wentylatorów. Co istotne, tylko jedno z nich może pracować w trybie napięciowym, zaś pozostałe wyłącznie w PWM. Wyświetlacza kodów POST co prawda nie uświadczymy, ale mamy za to diagnostyczne diody LED.

Test płyty ASRock Z490 Phantom Gaming-ITX/TB3. Kolejny mikrus w akcji

Wszystkie radiatory zostały przymocowane z wykorzystaniem śrubek, co jest dobrym posunięciem. Poza większą trwałością materiału, taki sposób instalacji to też szybszy oraz zdecydowanie łatwiejszy demontaż, co zaoszczędzi nerwów potencjalnemu nabywcy. Pod tym względem plus dla inżynierów ASRock, jednakowoż nie da się ukryć, że w tym segmencie cenowym właśnie tego powinniśmy oczekiwać od sprzętu.

Zaprojektowana sekcja zasilania składa się z sześciu faz (plus 2/1 dla iGPU/SA). Jej sercem jest dwunastofazowy kontroler PWM ISL69269 produkcji Renesas, pracujący w konfiguracji 6+2+1. Na każdą fazę przypada tranzystor ISL99390, ponownie od Renesas. Niestety, o tych ostatnich, podobnie zresztą jak o kontrolerze, na chwilę obecną nie wiemy zbyt wiele, gdyż karty charakterystyki (ang. datasheet) nie są dostępne publicznie, ale z pojawiających się strzępków informacji wynika, że ich obciążalność prądowa w trybie ciągłym wynosi 90 A (najrozsądniej będzie zakładać, że wartość ta odnosi się do temperatury obudowy 25 °C). Każdy MOSFET w pojedynczej obudowie łączy tranzystory high-side i low-side oraz sterownik, pozwalając tym samym zaoszczędzić miejsce na laminacie.

Test płyty ASRock Z490 Phantom Gaming-ITX/TB3. Kolejny mikrus w akcji

Kości RAM instalujemy w dwóch bankach, obsługujących moduły o zegarze maksymalnie 4666 MHz i pojemności do 32 GB (na slot). Za zasilanie odpowiadają dwie wtyczki, 24-pinowa ATX i 8-pinowa EPS, a więc standardowo. Wśród złączy kart rozszerzeń można z kolei wyróżnić pojedynczy slot PCI-Express x16 i dwa M.2, z czego jeden znajduje się na odwrocie laminatu, a drugi na wspomnianej we wstępie dodatkowej karcie. Oba wspierają nośniki pracujące zarówno w trybie SATA, jak i PCI-Express i z ich obsadzeniem nie wiążą się żadne poważne obostrzenia. Należy pamiętać jedynie, że montaż dysku SATA na rewersie PCB poskutkuje wyłączeniem analogicznego portu o numerze 1.

Poza tym na płycie odnajdziecie złącze HD Audio, cztery SATA i dwa wyprowadzenia USB, a konkretniej po sztuce USB 2.0 oraz USB 3.0. Kość BIOS-u jest pojedyncza i wlutowana, tak więc podczas wgrywania firmware zalecana jest dodatkowa ostrożność, jako że ewentualna naprawa nie będzie czynnością banalną. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na złącza opisane "ADDR_LED1" i "RGB_LED1", do których podłączycie paski diod LED.

Test płyty ASRock Z490 Phantom Gaming-ITX/TB3. Kolejny mikrus w akcji

Jeśli chodzi o zintegrowane audio, to mamy do czynienia z rozwiązaniem typowym dla średniej oraz wyższej półki cenowej. Na pokładzie znalazł się kodek Realtek ALC1220, do spółki z kondensatorami elektrolitycznymi Nichicon i wzmacniaczem słuchawkowym TI NE5532. Odnośnie tego ostatniego, trzeba przyznać, że w dzisiejszych czasach jest to nietypowy dodatek, bowiem producenci płyt od pewnego czasu sukcesywnie odchodzą od stosowania tego typu układów. W praktyce zintegrowana karta spisuje się naprawdę dobrze, podobnie do wcześniej testowanych konstrukcji bazujących na tym kodeku.

Test płyty ASRock Z490 Phantom Gaming-ITX/TB3. Kolejny mikrus w akcji

Na panelu I/O, ze zintegrowaną maskownicą, mamy przycisk do czyszczenia ustawień UEFI (nieco schowany, więc przyda się ołówek lub inny podobny przedmiot). Wśród portów można natomiast wymienić:

  • po jednym DisplayPort 1.4 oraz HDMI 2.0 (obsługiwany przez układ MegaChips MCDP2800),
  • dwa SMA, służące do podłączenia dołączonej anteny Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax,
  • jeden PS/2 dla klawiatury i/lub myszy,
  • dwa USB 3.0 i trzy USB 3.1, kontrolowane przez chipset Intel Z490,
  • jeden Thunderbolt 3/USB 3.1 Type-C, wspierany przez kontroler Intel JHL7340,
  • jeden RJ-45, realizowany przez zintegrowaną kartę sieciową Realtek RTL8125,
  • wejścia i wyjścia zintegrowanej karty dźwiękowej wraz z cyfrowym S/PDIF.

Test płyty ASRock Z490 Phantom Gaming-ITX/TB3. Kolejny mikrus w akcji

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test płyty ASRock Z490 Phantom Gaming-ITX/TB3. Kolejny mikrus w akcji

 0