Test płyty ASUS ROG Zenith II Extreme. Wyczynowo i efektownie zarazem

Test płyty ASUS ROG Zenith II Extreme. Wyczynowo i efektownie zarazem

Test płyty ASUS ROG Zenith II Extreme: konkluzje

Przystępując do omówienia rezultatów przeprowadzonych testów, w zasadzie mogę wyłącznie powtórzyć to, co już napisałem ostatnim razem - w codziennym użytkowaniu nie ma istotnych rozbieżności między porównywanymi płytami głównymi. Zarówno w temacie wydajności w aplikacjach oraz kontrolerów, jak i podkręcania CPU/RAM oraz poboru prądu, cała trójka prezentuje niemal identyczny poziom. Ciekawiej robi się dopiero, gdy popatrzymy na czas bootowania, gdzie najgorzej wypadła MSI Creator TRX40, pracująca ze starszym mikrokodem AGESA 1.0.0.2 (zapewne po aktualizacji BIOS-u byłoby lepiej, ale nie mam już jak tego sprawdzić). Nieco korzystniej aspekt ten wygląda dla GIGABYTE AORUS TRX40 MASTER, ale dopiero główna bohaterka niniejszego materiału pokazała, że da się przygotować firmware, który pozwoli na szybki start i za to należą się jej brawa. Jeżeli zaś chodzi o temperatury VRM, to teoretycznie można by powiedzieć, że ASUS ROG Zenith II Extreme spisała się najlepiej, ale jednak byłbym ostrożny, z uwagi na wspomniane utrudnianie pomiaru przez backplate. I warto też podkreślić, że najlepiej na wzrost obciążenia zdaje się reagować wyrób MSI, notując najmniejszą różnicę między ustawieniami fabrycznymi a OC, tak więc kto wie, czy to właśnie nie on powinien zebrać laury - tym bardziej, że to jedyne rozwiązanie pasywne. Niemniej temperatury sekcji na żadnej konstrukcji nie były problemem.

ASUS ROG Zenith II Extreme to płyta o bogatej specyfikacji, ciekawym wyglądzie, z całym pakietem opcji przydatnych overclockerom i dobrze spisująca się w praktyce, co oczywiście ma swoje odzwierciedlenie w cenie.

Test płyty ASUS ROG Zenith II Extreme. Wyczynowo i efektownie zarazem

 Test GIGABYTE TRX40 AORUS MASTER. Nieco tańsza odmiana sTRX4

Tyle o sferze praktycznej, zatem przyszedł czas odnieść się do tego, jaką funkcjonalność zapewnia recenzowany model. A ta niewątpliwie jest szeroka, wszak w pudełku znajdziemy naprawdę duży pakiet rozmaitych akcesoriów, na których producent po prostu nie oszczędzał, co widać chociażby po tym, że dostajemy trzy termopary, tyle kabli SATA, ile jest portów na laminacie, notabene dobrze rozplanowanym i z ciekawym wyświetlaczem OLED, a także kartę pozwalającą podłączyć więcej wentylatorów. Sama specyfikacja to również najwyższa półka wśród płyt głównych na chipsecie AMD TRX40, toteż nie brakuje tutaj rzeczy takich jak Ethernet 10 Gb/s, Wi-Fi 802.11 ax, USB 3.2 Gen 2, czy też zintegrowane audio z dodatkowym DAC marki ESS. Poza tym gniazd SATA oraz złączy M.2 nie powinno Wam zabraknąć, podobnie jak portów USB na tylnym panelu. A i nie należy zapominać, że ROG Zenith II Extreme ma bardzo rozbudowane UEFI z masą opcji, których nie posiadają tańsze modele firmy ASUS czy przedstawiciele konkurencji, oraz bardzo fajne oprogramowanie AI Suite III, które potrafi być naprawdę przydatne podczas podkręcania. Reasumując, moja ocena to cztery i pół gwiazdki, plus wyróżnienia jakość i overclocking. To konstrukcja ewidentnie dedykowana właśnie overclockerom, patrz liczne dodatki dedykowane tej grupie, którą oczywiście spokojnie można wybrać do normalnego użytkowania, aczkolwiek warto się wtedy zastanowić, czy nie będzie to przerost formy nad treścią.

 

ASUS ROG Zenith II Extreme

Ocena płyty głównej ASUS ROG Zenith II ExtremeOcena płyty głównej ASUS ROG Zenith II ExtremeOcena płyty głównej ASUS ROG Zenith II Extreme

Bardzo dobre zintegrowane audio z dodatkowym DAC, pięć złączy M.2 oraz osiem portów SATA, trzy karty sieciowe (w tym Wi-Fi 802.11 ax i Ethernet 10 Gb/s), dużo portów USB na tylnym panelu (z czego jeden USB 3.2 Gen 2x2), pełna kompatybilność z PCI-Express 4.0, bogate wyposażenie fabryczne, nienagannie rozplanowany laminat, mocarna oraz dobrze chłodzona sekcja zasilania, kątowe wyprowadzenie USB 3.0, dwie kości BIOS-u z przełącznikiem, fizyczne przyciski Power/Reset, dodatki przydatne overclockerom oraz niezwykle rozbudowany BIOS, wyświetlacz OLED, solidne możliwości podkręcania procesora i pamięci, bardzo krótki czas bootowania, niskie temperatury pracy, podświetlenie LED z RGB

Cena potrafi przyprawić o zawał, podwojenie elementów VRM zamiast inwestycji w droższy kontroler PWM

Cena ASUS ROG Zenith II Extreme (na dzień publikacji) : 3429 zł

Gwarancja: 36 miesięcy

* Testowaną płytę główną nabędziecie w sklepie x-kom

 

Sprzęt do testów dostarczył:

Test płyty ASUS ROG Zenith II Extreme. Wyczynowo i efektownie zarazem

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test płyty ASUS ROG Zenith II Extreme. Wyczynowo i efektownie zarazem

 0