Test płyty głównej ASUS Prime X370-PRO

Test płyty głównej ASUS Prime X370-PRO

Niedawno testowana przeze mnie płyta Gigabyte Aorus GA-AX370-Gaming 5 okazała się całkiem udaną konstrukcją dla platformy AM4, ale miała dość istotną wadę w postaci wysokiej ceny, która raczej nie zachęcała potencjalnych nabywców do zakupu. W dzisiejszym artykule postanowiłem się więc przyjrzeć propozycji nieco tańszej, tym razem ze stajni firmy ASUS. Cena to oczywiście jednak nie wszystko, szczególnie w przypadku tak świeżej podstawki jak najnowszy twór AMD, gdzie niektóre płyty potrafią wręcz porazić stopniem niedopracowania i skalą problemów, na jakie mogą natrafić ich użytkownicy. Poza potencjalnymi błędami, dochodzą też kwestie czysto użytkowe, takie jak wydajność w testach rzeczywistych, potencjał podkręcania, prowadzenie pamięci czy zużycie energii. Spośród wymienionych aspektów zdecydowanie najciekawiej wygląda sprawa osiągów, które rzekomo potrafią się dość mocno różnić w zależności od wykorzystywanej płyty głównej, a także podatność na przetaktowanie, gdzie głównym czynnikiem hamującym są mizernej jakości sekcje zasilające w dość sporej grupie produktowej. Zdecydowanie jest więc na co zwracać uwagę przy zakupie, aby nie trafić na konstrukcję problematyczną, która będzie ciężka w użytkowaniu.

ASUS Prime X370-PRO jest jedną z tańszych płyt na chipsecie AMD X370, a to dość mocny argument, aby przyjrzeć się jej bliżej.

Wracając do dzisiejszego bohatera, to jest nim model Prime X370-PRO, reprezentujący średnią półkę wśród konstrukcji na topowym chipsecie AMD X370. Pomimo ceny znacząco niższej od GA-AX370-Gaming 5, konkurent z obozu ASUS wcale nie odstaje znacząco w kwestii czystej specyfikacji. Wciąż mamy tutaj wysokiej jakości układ dźwiękowy, bazujący na kodeku Realtek ALC1220, całkiem sporo portów USB, dobrą kartę sieciową Intela oraz złącze M.2 dla wydajnych dysków twardych. Podstawową różnicą względem propozycji Gigabyte jest więc brak drugiego kontrolera LAN oraz obsługi standardów SATA Express i U.2, których przydatność jest jednak bliska zeru, więc na ten ostatni aspekt raczej nie ma co zwracać uwagi. To oczywiście tylko część dysproporcji, bowiem X370-PRO, jako konstrukcja nieco bardziej budżetowa, nie dysponuje takimi dodatkami jak wyświetlacz kodów POST, dwie kości BIOS-u czy przyciski Power/Reset. Dość skromna jest tutaj również armada diod LED, ale akurat to dla wielu użytkowników może być bardziej zaletą niż wadą. W ogólnym rozrachunku testowana płyta wydaje się więc być "skrojona na miarę", stosownie do ceny, jaką przyjdzie Wam za nią zapłacić w sklepach.

Specyfikacja ASUS Prime X370-PRO:

 • Socket: AM4
 • Chipset: AMD X370
 • Pamięć: 4 x DDR4-3200(OC), Max. 64 GB
 • Wyjście obrazu: DisplayPort, HDMI
 • Gniazda rozszerzeń: 3 x PCIe x16 (x16/x8/x4), 3 x PCIe x1
 • Obsługa Multi-GPU: NVIDIA SLI, AMD CrossFireX
 • Magazyn danych: 8 x SATA 6Gb/s, 1 x M.2
 • Sieć: Intel I211-AT
 • Dźwięk: Realtek ALC1220
 • Porty USB: 4 x USB 3.1, 8 x USB 3.0, 4 x USB 2.0
 • Wymiary: ATX

Zacznę od zaprezentowania najważniejszych elementów specyfikacji testowanej płyty głównej. Nie ma co ukrywać, dla większość nabywców lektura informacji technicznych to jeden z pierwszych kroków na drodze do wyboru odpowiedniego produktu. Podana ilość złączy USB uwzględnia zarówno gniazda znajdujące się na panelu wejścia/wyjścia, jak i te wyprowadzane na przód obudowy. Z kolei do portów SATA wliczane są natywne oraz wymienne z SATA Express. Tak jak już wcześniej wspomniałem, testowany ASUS dysponuje wyposażeniem, które powinno bez problemów wystarczyć lwiej części użytkowników. Pozostaje więc kwestia tego, jak spisze się w testach rzeczywistych. Do dzieła!

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test płyty głównej ASUS Prime X370-PRO

 0