Test płyty głównej Gigabyte GA-Z170M-D3H w dwóch wersjach - DDR3 oraz DDR4

Test płyty głównej Gigabyte GA-Z170M-D3H w dwóch wersjach - DDR3 oraz DDR4

Płyty główne zostały wykonane w standardzie mATX, dzięki czemu nadają się do budowy kompaktowych zestawów komputerowych. Radiatory zamontowane przez producenta są naprawdę skromnych rozmiarów, jednak nie przekłada się to na jakieś znaczące problemy podczas użytkowania. Mimo wszystko warto odnotować, że kawałek aluminium chłodzący sekcję zasilania rozgrzewa się dość mocno podczas podkręcania, dlatego warto zapewnić prawidłowy przepływ powietrza w tej okolicy.

Wentylatory można podłączać do czterech, nienagannie rozmieszczonych, 4-pinowych złączy. Żadne z nich nie znalazło się w trudno dostępnych miejscach, takich jak chociażby okolice socketu i złącza karty graficznej. Obie konstrukcje utrzymane są w kolorystyce łączącej czerń z odcieniami szarości, dzięki czemu naprawdę rozsądnie prezentują się w obudowie.

Radiator sekcji zasilania został zamontowany za pomocą kołków, co sprawia, że demontaż jest dość problematyczny i wymaga pewnej wprawy oraz poświęconego czasu. Identycznie sytuacja wygląda w przypadku chłodzenia mostka południowego. Widać tutaj maksymalne oszczędności poczynione przez firmę Gigabyte - oczywiście kosztem ergonomii użytkowania sprzętu.

Producentem podstawki jest firma LOTES (ale w przypadku wersji DDR3 już Foxconn), zaś zastosowana sekcja zasilania składa się z sześciu faz. Zastosowane zostały tutaj komponenty wchodzące w skład technologii o nazwie Ultra Durable, która obejmuje PCB zawierające dwie uncje miedzi, japońskie kondensatory Solid CAP, tranzystory o niskim współczynniku RDS(on) oraz cewki z rdzeniem ferrytowym. Teoretycznie można oczekiwać więc zwiększonej żywotności elektroniki, poprawy sprawności elektrycznej oraz obniżenia temperatur.

Kości pamięci instalujemy w czterech bankach, obsługujących moduły o pojemności dochodzącej do 16 GB (na slot). Główną różnicą jest tutaj oczywiście rodzaj wspierany przez obie konstrukcje - DDR4 oraz DDR3 dla płyty ze stosownym dopiskiem. Maksymalne taktowanie, które gwarantuje Gigabyte, to odpowiednio 3466 oraz 3200 MHz. W tej części laminatu znajdziecie również 24-pinowe gniazdo ATX, a także dwa porty USB 3.0, służące do wyprowadzania tych portów na przedni panel obudowy. Dostępne jest również pojedyncze złącze M.2, przeznaczone dla kompaktowych kart rozszerzeń. Po lewej stronie, blisko sekcji zasilania, znajduje się z kolei 8-pinowa wtyczka EPS.

Wśród złączy kart rozszerzeń mogę wymienić dwa sloty PCI-Express x16 (elektrycznie x16/x4) oraz dwa PCI. Te pierwsze są oczywiście zgodne ze specyfikacją PCI-Express 3.0, co w linii prostej wynika z zastosowanego chipsetu oraz obsługiwanych procesorów. Obecność gniazd PCI bez wątpienia ucieszy posiadaczy starszych kart dźwiękowych, gdzie archaiczny interfejs stanowi główną przeszkodę do ich wykorzystania w połączeniu z większością płyt dostępnych na rynku.

Poniżej umieszczono złącze HD Audio, COM, LPT (prawdziwy rarytas!) oraz dwa USB w starszej wersji - 2.0. Po prawej stronie znajdziecie trzy gniazda SATA Express, działające wymiennie jako sześć portów SATA. Wszystkie zamontowane są kątowo, co ułatwia prowadzenie kabli i utrzymanie porządku oraz prawidłowej cyrkulacji powietrza w obudowie. Kości BIOS-u są dwie, co eliminuje ryzyko związane z nieudanym flashowaniem firmware.

Jeśli chodzi o zintegrowaną kartę dźwiękową, to jest ona do bólu wręcz uboga. Zastosowano tutaj kodek Realtek ALC892, czyli rozwiązanie z niższej półki w ofercie tegoż producenta. Dodatkowym wsparciem są, tudzież próbują być, kondensatory elektrolityczne firmy Chemi-Con, ale nie zdaje się to na zbyt wiele. Rezultaty w teście RMAA są najsłabsze spośród przetestowanych dotychczas płyt głównych. Trochę szkoda, bo pełnowymiarowy GA-Z170-D3H oferuje ALC1150 oraz wzmacniacz słuchawkowy TI OPA1652.

 

Na tylnym panelu znajdziecie następujące złącza:

  • jedno PS/2 dla klawiatury i myszy,
  • po jednym D-Sub, DVI-D oraz HDMI,
  • dwa USB 2.0 oraz cztery USB 3.0,
  • jedno RJ-45, obsługiwane przez zintegrowaną kartę sieciową Intel I219-V,
  • wejścia i wyjścia zintegrowanej karty dźwiękowej.
Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test płyty głównej Gigabyte GA-Z170M-D3H w dwóch wersjach - DDR3 oraz DDR4

 0