Test płyty głównej GIGABYTE Z490I AORUS ULTRA. Mały też może dużo

Test płyty głównej GIGABYTE Z490I AORUS ULTRA. Mały też może dużo

Test GIGABYTE Z490I AORUS ULTRA: konkluzje

Przeprowadzone testy nie wykazały żadnych anomalii wydajnościowych, tak jeśli chodzi o osiągi kontrolerów, jak i w aplikacjach oraz grach. Przy czym trzeba dodać, że wymagane były pewne modyfikacje ustawień, aby taki stan rzeczy uzyskać. Po pierwsze, domyślnie w BIOS-ie włączone jest ASPM (oszczędzanie energii) dla DMI, czyli łącza między procesorem a chipsetem. Efektem były niższe rezultaty w testach kontrolerów, w związku z czym pomiary zostały ostatecznie przeprowadzone po ręcznym wyłączeniu tej opcji i należy o tym pamiętać, jeśli zależy Wam na jak najwyższych transferach danych (największa różnica była widoczna dla ustawień 4K Q1T1, nawet około 31%). Po drugie, choć fabrycznie ASPM dla slotu karty graficznej było nieaktywne, przełącznik ten zdaje się nie działać poprawnie i osiągi GPU były niższe niż oczekiwane (dysproporcja na poziomie 3,8-5,9%). Rozwiązaniem problemu okazało się tym razem wyłączenie ASPM w opcjach zasilania Windowsa. Przechodząc do pozostałych testów, warto podkreślić solidne możliwości podkręcania CPU/RAM, szybki czas bootowania i naprawdę niskie temperatury sekcji zasilania, bez dwóch zdań budzące niemałe uznanie jak na tak kompaktową konstrukcję. W temacie poboru prądu widzimy natomiast, że przy parametrach fabrycznych GIGABYTE Z490I AORUS ULTRA lubi zaaplikować wysoki woltaż rdzeni (nawet 1,33-1,34 V), podczas gdy w spoczynku i po OC wszystko jest w normie.

GIGABYTE Z490I AORUS ULTRA to malutka płyta z bardzo mocną sekcją zasilania i szeroką paletą dostępnych portów, choć dopracowanie BIOS-u mogłoby być lepsze.

Test płyty głównej GIGABYTE Z490I AORUS ULTRA. Mały też może dużo

 ASUS ROG STRIX Z490-E GAMING – test płyty głównej za około 1500 zł

Ocena końcowa testowanej płyty

Od strony czysto sprzętowej recenzowany model wygląda bardzo dobrze, oferując dwa gniazda M.2 bez istotnych obostrzeń odnośnie ich użycia, karty sieciowe Ethernet 2,5 Gb/s i Wi-Fi 802.11 ax, porządne zintegrowane audio, a także wyjście obrazu HDMI 2.0. Specyfikacja jest tu w zasadzie bliźniaczo podobna do dostępnej w identycznej cenie MSI MEG Z490I UNIFY, włączając w to komponenty VRM - na plus testowanej płyty w takowym porównaniu zapisać można wspomniany port HDMI 2.0, podczas gdy rywalka wyróżnia się wsparciem Thunderbolt. Wracając z kolei do BIOS-u i jego dopracowania, niestety wymienione wyżej niedogodności nie były jedynymi, gdyż do grona niepoprawnie działających opcji należą również limity mocy, tzn. ręczne wpisanie maksymalnych dopuszczalnych wartości (4090 W/255 A) ma mocno nieoczekiwane skutki, powodując zbijanie zegarów pod obciążeniem, podczas gdy przy parametrach automatycznych wszystko jest jak trzeba (de facto właśnie wtedy limitów nie ma). Jak więc widać, firmware wymaga pewnych poprawek, aczkolwiek trzeba uczciwie dodać, że ze sprzętu da się normalnie i bezproblemowo korzystać, tylko po prostu trzeba pamiętać o tych kilku aspektach, których funkcjonowanie może budzić zdziwienie (przy premierze AM4 było dużo, dużo gorzej). Reasumując, ocena to cztery gwiazdki, do spółki z wyróżnieniem jakość, przyznanym za oferowane możliwości i bardzo solidną sekcję zasilania.

 

GIGABYTE Z490I AORUS ULTRA

Ocena płyty głównej GIGABYTE Z490I AORUS ULTRAOcena płyty głównej GIGABYTE Z490I AORUS ULTRA

Dobre zintegrowane audio, dwie karty sieciowe (po jednej Ethernet 2,5 Gb/s i Wi-Fi 802.11 ax), wyjście obrazu HDMI 2.0, relatywnie dużo portów USB na panelu I/O, dwa złącza M.2, poprawne wyniki testów rzeczywistych (po dostosowaniu ustawień), bardzo dobre prowadzenie pamięci, niskie temperatury sekcji zasilania i wysoka jakość komponentów VRM, bardzo szybki czas bootowania, podświetlenie LED z pełnym RGB, opcja awaryjnego wgrania BIOS-u (Q-Flash Plus), elegancki wygląd, w pełni pasywne chłodzenie

Fabryczne ustawienia ASPM wymagają korekty (jeśli zależy Wam na maksymalnych osiągach), bardzo wysokie domyślne napięcie rdzeni, popsute niektóre opcje w BIOS-ie (np. limity mocy), skromny pakiet wyjść audio, brak diagnostycznych diod LED, problemy z Command Rate ustawionym na 1T

Cena GIGABYTE Z490I AORUS ULTRA (na dzień publikacji) : 1299 zł

Gwarancja: 36 miesięcy

* Testowaną płytę główną nabędziecie w sklepie Wielki test najpopularniejszych zestawów pamięci RAM klasy 2666-3600 MHz

 

Sprzęt do testów dostarczyło:

Test płyty głównej GIGABYTE Z490I AORUS ULTRA. Mały też może dużo

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test płyty głównej GIGABYTE Z490I AORUS ULTRA. Mały też może dużo

 0