Test płyty głównej MSI MAG Z590 TOMAHAWK WIFI. Dobra podstawa dla Rocket Lake?

Test płyty głównej MSI MAG Z590 TOMAHAWK WIFI. Dobra podstawa dla Rocket Lake?

MSI MAG Z590 TOMAHAWK WIFI - test

Procesory Rocket Lake od Intela, które zadebiutowały niemal dokładnie dwa miesiące temu, choć oczywiście mają pewne wady, dla użytkowników domowych okazały się całkiem dobrym wyborem i zdołały co nieco namieszać w tej części rynku. Do słabych punktów najnowszych CPU niebieskich możemy z pewnością zaliczyć spory apetyt na energię elektryczną po poluzowaniu limitów mocy, ale z drugiej strony oferowana wydajność jest bardzo dobra, a relacja ceny do jakości znacząco bardziej atrakcyjna niż dla konkurencyjnych Ryzenów 5000. Nic więc dziwnego, że zainteresowanie Rocket Lake jest całkiem spore, szczególnie w przypadku modeli z niższej półki takich jak Core i5-11400F, toteż postanowiliśmy kontynuować przegląd płyt głównych dla tej platformy. Tym razem na testy trafił kolejny model marki MSI, a konkretniej MAG Z590 TOMAHAWK WIFI. To konstrukcja kosztująca ok. 1200 zł, a więc reprezentująca segment średnio-wysoki, która w założeniach ma zapewniać szeroką funkcjonalność, w myśl zasady "czego dusza zapragnie", oraz bez przeszkód poradzić sobie z najmocniejszymi procesorami dla podstawki LGA 1200, takimi jak Core i9-11900K, czy też Core i9-10900K, reprezentujący poprzednią generację. I właśnie w połączeniu z tymi dwoma CPU recenzowana płyta główna została sprawdzona w boju, a jak wypadła, dowiecie się już niebawem.

MSI MAG Z590 TOMAHAWK WIFI to kolejna płyta główna dla CPU z linii Rocket Lake na testach w ITHardware. Sprawdźmy, czy warto mieć ten model na oku.

Test płyty głównej MSI MAG Z590 TOMAHAWK WIFI. Dobra podstawa dla Rocket Lake?

Specyfikacja MSI MAG Z590 TOMAHAWK WIFI
Socket LGA 1200
Chipset Intel Z590
Pamięć 4 x DDR4-5333(OC), Max. 128 GB
Wyjście obrazu HDMI, DisplayPort
Gniazda rozszerzeń 2 x PCIe x16 (x16/x4), 2 x PCIe x1
Obsługa Multi-GPU AMD CrossFireX
Magazyn danych 6 x SATA 6 Gb/s, 3 x M.2
Sieć Intel I225-V, Wi-Fi 802.11 ax
Dźwięk Realtek ALC4080
Porty USB 1 x USB 3.2 Gen 2x2, 2 x USB 3.1, 6 x USB 3.0, 6 x USB 2.0
Wymiary ATX

 Test płyty MSI MAG Z590 TORPEDO. Nowy chipset, większe możliwości?

Komentarz odnośnie specyfikacji testowanej płyty głównej

Rozpoczynając od ogólnego spojrzenia na recenzowany produkt, z pewnością Czytelnikom, którzy przeglądali nasz wcześniejszy materiał poświęcony płytom głównym na tym chipsecie, MAG Z590 TOMAHAWK WIFI będzie coś przypominać i nie jest to przypadek. Mianowicie mamy do czynienia z pochodną MAG Z590 TORPEDO - modele te są bliźniaczo podobne, a różnice ograniczają się do nieco innej kolorystyki i dodatkowego radiatora dla ostatniego złącza M.2 oraz karty sieciowej Wi-Fi 802.11 ax (inaczej Wi-Fi 6), które zapewnia droższy wariant. Jednocześnie oznacza to, że dzisiejsza bohaterka może się pochwalić solidną sekcją zasilania z 60 A tranzystorami od Alpha & Omega Semiconductor, które powinny zapewnić duży zapas mocy, a także szeroką funkcjonalnością. Na pokładzie znalazło się wysokiej klasy zintegrowane audio na kodeku Realtek ALC4080, zamontowanie kilku szybkich dysków M.2 nie będzie stanowiło problemu, a do tego nie zabrakło wsparcia USB 3.2 Gen 2x2 o szybkości 20 Gb/s. Co do nowego rozwiązania odpowiadającego za dźwięk, wspomniany układ jest podobny do świetnie znanego ALC1220, ale wykorzystuje interfejs USB 2.0 zamiast HD Audio i na masową skalę zaczął być stosowany po wprowadzeniu chipsetów serii 500. Innymi słowy, wydaje się, że mamy tu przepis na sukces, ale czy tak będzie w istocie, pokażą testy praktyczne.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test płyty głównej MSI MAG Z590 TOMAHAWK WIFI. Dobra podstawa dla Rocket Lake?

 0