Test płyty głównej MSI MAG Z590 TOMAHAWK WIFI. Dobra podstawa dla Rocket Lake?

Test płyty głównej MSI MAG Z590 TOMAHAWK WIFI. Dobra podstawa dla Rocket Lake?

Test MSI MAG Z590 TOMAHAWK WIFI: konkluzje

MSI MAG Z590 TOMAHAWK WIFI to płyta, która bez zarzutu spisuje się tak w połączeniu z procesorami Comet Lake, jak i Rocket Lake, a to coś, co nie dla wszystkich producentów jest oczywiste (odsyłam do porównawczego testu modeli na Z590, gdzie sprawa ta jest szczegółowo opisana). W efekcie, bez względu na zamontowany CPU wyniki testów wydajności stoją na odpowiednim poziomie, czy to dla kontrolerów, czy zastosowań rzeczywistych, tzn. gier i aplikacji. Problemów nie ma także z podkręcaniem - sprawnie działające LLC zapewnia stabilne napięcie pod obciążeniem, pozwalając na obu procesorach uzyskać w pełni stabilne 5,1 GHz, a overclocking pamięci RAM nie budzi zastrzeżeń. Zostając na chwilę przy tym ostatnim, w zestawieniu z Rocket Lake spokojnie osiągniemy w trybie synchronicznym zegary na poziomie 3600-3733 MHz, tj. optymalnym, a dla Comet Lake nie ma przeszkód, aby ustawić taktowanie wyraźnie ponad 4000 MHz. Dzięki mocnym komponentom VRM oraz dobremu chłodzeniu temperatury sekcji zasilania są rozsądne, nawet bez dodatkowego nawiewu (w takich warunkach przeprowadzane są testy). Czas bootowania określiłbym jako przyzwoity, chociaż jednocześnie nie rekordowo szybki, za to zużycie energii w spoczynku to niewątpliwie mocna strona omawianej konstrukcji, co ucieszy osoby przywiązujące wagę do tego aspektu.

MSI MAG Z590 TOMAHAWK WIFI to bogato wyposażona i dobrze dopracowana płyta główna z mocnym VRM, którą warto mieć na uwadze podczas zakupów.

Test płyty głównej MSI MAG Z590 TOMAHAWK WIFI. Dobra podstawa dla Rocket Lake?

 Wielki test płyt głównych Z590 - ASRock, ASUS, GIGABYTE oraz MSI

Ocena końcowa testowanej płyty

Odnośnie specyfikacji, we wstępie została już szczegółowo opisana i w tym miejscu ograniczę się do stwierdzenia, że oferowane możliwości są naprawdę szerokie i powinny wystarczyć praktycznie każdemu, nawet wymagającym nabywcom (pomijając przypadki specyficzne jak konieczność posiadania dwóch slotów PCI-Express x16 w trybie x8/x8). Miłym dodatkiem jest również pendrive ze sterownikami, zamiast wciąż powszechnie praktykowanych płyt DVD, gdzie w większości komputerów, ze względu na charakterystykę obecnie produkowanych obudów, i tak nie znajdziemy napędu zdolnego odczytać ich zawartość. Co do rozplanowania laminatu, oceniam je jako dobre, choć nie idealne, gdyż lepiej można było uplasować np. dolne porty SATA, a i na panelu I/O przydałoby się więcej USB. Bardzo praktycznym udogodnieniem jest natomiast Flash BIOS, pozwalający na bezpośrednie wgrywanie BIOS-u z pamięci USB - w tym bez CPU i/lub RAM albo po nieudanym flashowaniu. Reasumując, MAG Z590 TOMAHAWK WIFI to solidna płyta główna, którą mogę spokojnie polecić. Aczkolwiek nie da się ukryć, że model ten ma całkiem porządną konkurencję, wszak 100 zł niżej jest np. ASUS TUF GAMING Z590-PLUS WIFI, zaś 100 zł wyżej ASRock Z590 PG Velocita. Każda z tych propozycji ma określone zalety (dla dzisiejszej bohaterki będzie to bardzo dobre dopracowanie od strony programowej), tak więc przed zakupem warto się dobrze zastanowić. Ocena końcowa to cztery i pół gwiazdki oraz odznaczenie rekomendacja.

 

MSI MAG Z590 TOMAHAWK WIFI

Ocena płyty głównej MSI MAG Z590 TOMAHAWK WIFIOcena płyty głównej MSI MAG Z590 TOMAHAWK WIFI

Świetne zintegrowane audio, dwie karty sieciowe (LAN 2,5 Gb/s oraz Wi-Fi 802.11 ax), obecność wyjść obrazu, wsparcie USB 3.2 Gen 2x2, trzy złącza M.2, poprawne rezultaty testów rzeczywistych, bardzo dobre prowadzenie pamięci, rozsądne temperatury sekcji zasilania i wysoka jakość VRM (pomimo pewnych uproszczeń), bardzo niski pobór prądu i dość szybki czas bootowania, podświetlenie LED RGB, elegancki wygląd, pendrive ze sterownikami, opcja awaryjnego wgrania BIOS-u (Flash BIOS), szybsze połączenie między CPU a chipsetem, dodatkowe gniazdo 6-pin do zasilania karty graficznej

Jedno z gniazd wentylatorów oraz dwa porty SATA mogły zostać lepiej umiejscowione, brak wyświetlacza POST, spora dopłata względem poprzednika, liczba portów USB na panelu I/O mogłaby być większa

Cena MSI MAG Z590 TOMAHAWK WIFI (na dzień publikacji) : 1199 zł

Gwarancja: 36 miesięcy

* Testowaną płytę główną nabędziecie w sklepie Test płyty głównej MSI MAG Z590 TOMAHAWK WIFI. Dobra podstawa dla Rocket Lake?

 

Sprzęt do testów dostarczyło:

Test płyty głównej MSI MAG Z590 TOMAHAWK WIFI. Dobra podstawa dla Rocket Lake?

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test płyty głównej MSI MAG Z590 TOMAHAWK WIFI. Dobra podstawa dla Rocket Lake?

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł