Test płyty MSI B360 GAMING PLUS. Dobry wybór dla procesorów Coffee Lake?

Test płyty MSI B360 GAMING PLUS. Dobry wybór dla procesorów Coffee Lake?

Mając na uwadze dane techniczne, analizę laminatu oraz wyniki testów, mogę bez zawahania stwierdzić, że MSI B360 GAMING PLUS to naprawdę solidna podstawa do budowania komputera opartego o CPU Coffee Lake. Funkcjonalność jest w zasadzie optymalna - produkt oferuje LAN oparty o rozwiązania Intela, akceptowalne zintegrowane audio (Realtek ALC892), wsparcie standardu USB 3.1 oraz wystarczającą liczbę złącz SATA/M.2 (aczkolwiek jedno M.2 więcej by nie zaszkodziło). Ponadto jakość wykonania stoi na wysokim poziomie i naprawdę ciężko mieć istotne zastrzeżenia. Dużo gniazd wentylatorów (wszystkie z regulacją PWM/napięciową), dobre komponenty sekcji zasilania (efektywnie chłodzonej) czy montaż radiatorów wyłącznie za pomocą śrubek - to wszystko może cieszyć. Jeżeli miałbym coś poprawić, to ewentualnie przesunąłbym slot M.2 w dół laminatu, aby dostęp do niego był łatwiejszy po złożeniu zestawu, oraz dorzucił drugą kość BIOS-u. Przechodząc do wyników testów praktycznych, wydajność kontrolerów jest porównywalna z dotychczas testowanymi budżetowymi płytami dla ósmej generacji Core, podczas gdy w grach recenzowany model radzi sobie minimalnie gorzej od rywali, ale wciąż w normie. Do tego dołożyć trzeba bardzo niski pobór prądu oraz w zupełności akceptowalny czas bootowania na poziomie 15 sekund. Ogólnie można więc powiedzieć, że B360 GAMING PLUS to konstrukcja bardzo dobrze spisująca się w codziennym użytku i pozbawiona większych błędów czy niedociągnięć.

MSI B360 GAMING PLUS to solidna podstawa do zbudowania zestawu komputerowego - funkcjonalna, dobrze wykonana oraz poprawnie spisująca się w codziennym użytkowaniu.

W tym momencie dochodzimy jednak do kwestii najważniejszej, czyli ceny. Tak jak wielokrotnie podkreślałem, nowości bazujące na chipsetach H310, B360 oraz H370 są najzwyczajniej w świecie relatywnie drogie. Bez wchodzenia w potencjalne przyczyny takiej sytuacji, problem ten dotyczy wszystkich producentów płyt i w żadnym wypadku nie jest ograniczony do jakiejś grupy firm czy nawet pojedynczych przypadków. No dobrze, ale jak się to ma do B360 GAMING PLUS? W momencie pisania tekstu, model ten kosztował około 410 zł, co oznacza, że mamy do czynienia z jednym z tańszych pełnych ATX-ów na B360. Ale czy to wystarczy, aby opisywana konstrukcja była atrakcyjna cenowo? Szczerze powiedziawszy, nie bardzo, a to z dwóch (lub nawet trzech) powodów. Zaczynając od płyt Z370, dosłownie za 20 zł więcej dostaniemy najtańsze z nich, które w stosunku do B360 GAMING PLUS oferują możliwość podkręcania CPU/RAM. Co więcej, funkcjonalnie praktycznie nie odstają, co najwyżej nie oferując portów USB 3.1 (Z370 nie wspiera ich natywnie, a dodatkowy kontroler byłby za drogi). Natomiast jeżeli naszym priorytetem jest możliwie wyśrubowana specyfikacja za niewielkie pieniądze, to znajdziemy chociażby GIGABYTE B360 AORUS GAMING 3 WIFI, która zapewnia komunikację bezprzewodową, co może być istotnym argumentem dla części potencjalnych nabywców. Na deser mamy z kolei MSI B360-A PRO, konstrukcję identyczną z testowaną, tylko mniej agresywną stylistycznie i bez możliwości podłączenia dodatkowego paska LED - za to 50 zł tańszą.

Jak więc oceniam B360 GAMING PLUS? Ostatecznie przyznaję cztery gwiazdki oraz dorzucam wyróżnienie "jakość".  To bardzo dobra płyta główna, która po prostu wpada w taki przedział cenowy, gdzie trudno jej się przebić. Tak jak pisałem wcześniej, rozsądnym ruchem jest albo zainwestować w B360-A PRO (jeden z liderów opłacalności), która będzie o te pięć dyszek tańsza i zaoferuje dosłownie to samo (co najwyżej za wyjątkiem potrzeb modderów), albo dorzucić 20-30 zł i zaopatrzyć się w produkt oferujący zauważalnie większe możliwości. Ale to oczywiście tylko moje zdanie i w żadnym wypadku nie musicie się z nim zgadzać. Dajcie więc znać w komentarzach, jakie jest Wasz pogląd na tę niewątpliwie ciekawą sytuację.

 

MSI B360 GAMING PLUS

Rewelacyjnie niskie zużycie energii, akceptowalny czas bootowania, przyzwoity (w tej cenie) podsystem audio, wysoka jakość wykonania, dużo gniazd wentylatorów, diagnostyczne diody LED, karta sieciowa Intel, natywna obsługa USB 3.1, (dla niektórych) obecność portów COM oraz LPT

Tylko jedna kość BIOS-u, relatywnie niskie wyniki kontrolera SATA dla próbki 4K, przydałoby się drugie złącze M.2, relatywnie wysoka cena

Cena (na dzień 15.05.2018) : około 410 zł

Gwarancja: 36 miesięcy

 

Sprzęt do testów dostarczył:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test płyty MSI B360 GAMING PLUS. Dobry wybór dla procesorów Coffee Lake?

 0