Test płyty MSI B360 GAMING PLUS. Dobry wybór dla procesorów Coffee Lake?

Test płyty MSI B360 GAMING PLUS. Dobry wybór dla procesorów Coffee Lake?

Po krótkiej przerwie poświęconej platformie LGA 2066, powracam do testów tańszych płyt głównych przeznaczonych dla procesorów Coffee Lake. Nie da się ukryć, że niedawna premiera nowych chipsetów, H310, B360 oraz H370, znacząco podniosła atrakcyjność rynkową tych jednostek. Przez dłuższy czas od debiutu rodziny Coffee Lake, jedynym dostępnym mostkiem południowym był relatywnie drogi Z370. Ten ostatni to oczywiście naturalny wybór dla nabywców CPU z dopiskiem "K", charakteryzujących się odblokowanym mnożnikiem, z czego użytek od czasów LGA 1155 pozwalają zrobić wyłącznie chipsety serii Z. Płyty główne oparte na Z370 to oczywiście nie tylko OC procesora, ale także niczym nieskrępowana dowolność ustawień pamięci - w tym ponad oficjalny limit kontrolera 2666 MHz (lub 2400 MHz w przypadku jednostek wyposażonych w mniej niż sześć rdzeni). Te dość oczywiste zalety nie kompensowały jednak ceny płyt głównych, które były najzwyczajniej w świecie zbyt drogie w porównaniu do samych procesorów, jak i konkurencyjnej oferty AMD. Dlatego też dobrze się stało, że dziura została załatana i potencjalni konsumenci mogą przebierać w pełnej ofercie, selekcjonując podzespoły do swoich wymagań oraz założonego budżetu. Tak jeszcze wtrącając, skoro jesteśmy w temacie chipsetów, to warto przypomnieć, czym nowości różnią się od mostków serii 200. Zasadniczo zmiany są kosmetyczne - H310 to kopia 1:1 H110, natomiast B360 oraz H370, względem B250 oraz H270, charakteryzują się natywnym kontrolerem USB 3.1 (lub USB 3.1 Gen2 wg najnowszej nomenklatury, notabene powstałej chyba tylko celem wprowadzania klientów w błąd).

MSI B360 GAMING PLUS to jedna z tańszych płyt ATX na chipsecie B360. Czy warto na niej oprzeć budowany zestaw komputerowy? Przekonajmy się.

Jak sam tytuł artykułu wskazuje, w niniejszym teście cała uwaga skupiona będzie na płycie głównej MSI B360 GAMING PLUS. Jest to jedna z tańszych konstrukcji bazujących na chipsecie B360, w pełnym formacie ATX. Patrząc na opisywany produkt, nietrudno dojść do wniosku, że producent skupił się na efektownej sferze wizualnej. Bynajmniej nie mam tu na myśli baterii diod LED, oświetlających wnętrze obudowy niczym lampki choinowe, bo tych w zasadzie nie uświadczymy. No chyba, że policzymy iluminowaną na czerwono linię oddzielającą zintegrowane audio od reszty laminatu. Kwestie stylistyczne opierają się na czerwono-czarnej kolorystyce, a także fantazyjnym kształcie radiatorów chłodzących sekcję zasilania oraz mostek południowy. Połączenie to sprawia, że obok B360 GAMING PLUS trudno przejść obojętnie i niewątpliwie model ten wyróżnia się na tle potencjalnych rywali. Natomiast w kwestii funkcjonalnej mamy otrzymać przysłowiowy złotek środek, czyli nie za dużo, nie za mało. W efekcie, firma MSI zdecydowała się postawić na kartę sieciową produkcji Intela, budżetowy kodek audio Realtek ALC892 i dość zbalansowany układ złącz SATA/M.2, których mamy odpowiednio pięć oraz jedno, a to ilość, która powinna wystarczyć osobom szukającym płyty z segmentu średnio-niskiego. Poza tym, do dyspozycji są dwa porty USB 3.1 - tak jak wcześniej wspomniałem, wspieranie natywnie przez chipset. Fakt ten pozwolił producentowi zaoszczędzić na dodatkowym kontrolerze, który dotychczas musiał być bezwzględnie montowany na płytach przeznaczonych dla procesorów Intela. Krótko i na temat - funkcjonalność jest po prostu wystarczająca.

Specyfikacja MSI B360 GAMING PLUS:

 • Socket: LGA 1151
 • Chipset: Intel B360
 • Pamięć: 4 x DDR4-2666, Max. 64 GB
 • Wyjście obrazu: DisplayPort, DVI-D
 • Gniazda rozszerzeń: 2 x PCIe x16 (x16/x4), 4 x PCIe x1
 • Obsługa Multi-GPU: AMD CrossFireX
 • Magazyn danych: 5 x SATA 6 Gb/s, 1 x M.2
 • Sieć: Intel I219-V
 • Dźwięk: Realtek ALC892
 • Porty USB: 2 x USB 3.1, 4 x USB 3.0, 6 x USB 2.0
 • Wymiary: ATX

Zacznę od zaprezentowania najważniejszych elementów specyfikacji testowanej płyty głównej. Nie ma co ukrywać, dla większość nabywców lektura informacji technicznych to jeden z pierwszych kroków na drodze do wyboru odpowiedniego produktu. Podana ilość złączy USB uwzględnia zarówno gniazda znajdujące się na panelu wejścia/wyjścia, jak i te wyprowadzane na przód obudowy. Z kolei do portów SATA wliczane są natywne oraz wymienne z SATA Express. Tyle tytułem wstępnego opisu, czas przejść do wyposażenia fabrycznego oraz szczegółowej analizy laminatu.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test płyty MSI B360 GAMING PLUS. Dobry wybór dla procesorów Coffee Lake?

 0