Test procesora Intel Core i3-8100. Core i5 w nowym wydaniu

Test procesora Intel Core i3-8100. Core i5 w nowym wydaniu

Korzystając z chwili spokoju przed kolejnymi premierami procesorów, pozwoliłem sobie wrócić do tańszych jednostek z rodziny Coffee Lake. Ubiegłoroczna premiera ósmej generacji Core przyniosła fundamentalną zmianę w zakresie możliwości oferowanych przez poszczególne serie produktów. Zmianę w pewnym sensie rewolucyjną, gdyż dotychczasowa Core i5 nagle stała się nową Core i3. Od tej pory Core i3 oferuje więc cztery rdzenie zamiast dwóch z HT, a to całkiem konkretny zastrzyk wydajnościowy. Natomiast serie Core i5 oraz i7 w ramach rodziny Coffee Lake doczekały się zwiększenia liczby rdzeni o 50% - w efekcie mamy teraz do czynienia z konfiguracjami odpowiednio 6/6 oraz 6/12. Niewątpliwie był to ruch korzystny dla konsumentów, aczkolwiek nie we wszystkich aspektach nowa-stara platforma LGA 1151 prezentowała się aż tak korzystnie. Przede wszystkim nie ma żadnej kompatybilności między chipsetami serii 100/200 oraz najnowszymi 300. Dokładając do tego fakt, że wśród tych ostatnich do dnia dzisiejszego nie doczekaliśmy się układu innego niż Z370, niewątpliwie nie dodaje to ósmej generacji Core opłacalności w spojrzeniu na koszt zbudowania całej platformy - pomimo naprawdę atrakcyjnych cen samych procesorów. Tak czy inaczej, oznacza to po prostu tyle, że Ryzeny do dnia dzisiejszego trzymają się naprawdę mocno i stanowią solidną alternatywę dla najnowszych CPU od Intela. Ze względu na sporą dysproporcję cen płyt głównych, rzeczywistym rywalem cenowym Core i3-8100 jest Ryzen 5 1400 i właśnie takim porównaniem się dzisiaj zajmę.

Intel Core i3-8100 to najtańszy czterordzeniowiec w aktualnej ofercie Intela. Sprawdźmy, jak poradzi sobie sobie na tle konkurentów z uwzględnieniem ceny całej platformy.

Na sam początek kilka słów o aspektach technicznych procesorów Coffee Lake. Analizując poszczególne serie produktów, nietrudno dojść do wniosku, że zasadniczo jednostki te to po prostu Skylake/Kaby Lake z dołożonymi kolejnymi rdzeniami. W dalszym ciągu jest to ta sama architektura bez ulepszeń w zakresie wydajności na takt zegara, korzystająca z magistrali pierścieniowej (tzw. ring bus) do komunikacji między poszczególnymi blokami układu. Jest to znacząca różnica na tle rodziny Skylake-X (LGA 2066), która wprowadziła rozwiązanie zwane mesh. W porównaniu do ring bus, nowe podejście lepiej skaluje się wraz ze wzrostem liczby rdzeni procesora, ale ma też dość istotne wady. Okazało się, że mesh wprowadza większe opóźnienia w dostępie do pamięci, co bezpośrednio przełożyło się na niższe osiągi w zastosowaniach rozrywkowych, czyli po prostu w grach komputerowych. Można więc powiedzieć, że dobrze się stało, iż Coffee Lake ominął ten przywilej i wszystko zostało po staremu. Zasadniczo nie było po prostu potrzeby rezygnowania z ring busa, gdyż to nie platforma HEDT, gdzie obecnie niebiescy oferują układy nawet osiemnastordzeniowe. Bez zmian pozostał także podsystem cache - w dalszym ciągu na każdy rdzeń przypada po 256 KB pamięci podręcznej drugiego poziomu (1 MB dla Skylake-X), podczas gdy L3 została w przypadku Core i5 oraz i7 powiększona symetrycznie do wzrostu liczby rdzeni - o 50%. Pewną ciekawostką jest jednak najwyższy model nowej serii Core i3 z dopiskiem 8350K, który dysponuje 8 MB cache L3, gdzie wszystkie stare Core i5 od czasów Sandy Bridge miały aktywne 6 MB.

Specyfikacja Intel Core i3-8100:

  • Generacja: Coffee Lake
  • Architektura: Skylake
  • Liczba rdzeni: 4
  • Taktowanie 3,6 GHz
  • Cache L2: 4x 256 KB
  • Cache L3: 6 MB
  • Kontroler RAM: DDR4-2400
  • Mnożnik: zablokowany
  • Współczynnik TDP: 65 W

Patrząc na powyższą specyfikację, nietrudno dojść do wniosku, że mamy do czynienia z nowym wcieleniem Core i5-6600. Efektywne taktowanie Core i3-8100 jest w zasadzie takie samo jak w przypadku starszego wydania, aczkolwiek tracimy tryb Turbo, który w lekkim obciążeniu był w stanie dać jeszcze 100-200 MHz ponad 3,6 GHz. Cała reszta jest już w zasadzie bez zmian, ale warto jeszcze zwrócić uwagę na kontroler DDR4 oficjalnie obsługujący moduły o taktowaniu dochodzącym do 2400 MHz. W tym aspekcie testowany procesor jest więc tożsamy z jednostkami z rodziny Kaby Lake. Tyle tytułem wstępu, czas na lekturę kolejnych stron, gdzie sprawdzę, czy przypadkiem do tej beczki miodu ktoś nie dorzucił po drodze łyżki dziegciu. Mówiąc inaczej, czy w tym Core i5 w cenie Core i3 nie ma przypadkiem jakiegoś nieoczekiwanego haczyka.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test procesora Intel Core i3-8100. Core i5 w nowym wydaniu

 0