Test procesora Intel Core i7-7740X. Trochę oszczędniejszy HEDT

Test procesora Intel Core i7-7740X. Trochę oszczędniejszy HEDT

Jeśli chodzi o podkręcanie, to cały proces przebiega identycznie, jak miało to miejsce w przypadku klasycznych procesorów Kaby Lake. Mamy dokładnie te same parametry zegarowe (rdzenie, uncore), napięcia oraz pozostałe ustawienia. Cała wiedza zawarta w opublikowanym przeze mnie poradniku jest więc wciąż aktualna i do niego odsyłam początkujących adeptów sztuki overclockingu. Dość istotnym aspektem jest tutaj fakt, że procesory dla podstawki LGA 2066 wykorzystują pastę termoprzewodzącą pod IHS, zamiast dotychczas stosowanego połączenia lutowanego. Co więcej, dotyczy to nie tylko testowanego Core i7-7740X, ale wszystkich modeli, łącznie z tymi najwyższymi. Nie bądźcie więc zdziwieni, jeżeli czynnikiem limitującym okaże się przede wszystkim dość wysoka temperatura, tak jak to nierzadko miało miejsce w przypadku modeli dla platformy LGA 1151.

Maksymalny stabilny zegar CPU

Sampel, którzy otrzymałem do testów, charakteryzuje się bardzo dobrymi możliwościami OC. Bez najmniejszych problemów udało mi się uzyskać w pełni stabilną wartość okrągłych 5 GHz przy napięciu zaledwie 1,25 V. Zapewne zastanawiacie się teraz, czemu nie pokusiłem się o bardziej agresywne parametry, wszak procesory Intela wykonane w 14 nm spokojnie tolerują woltaż dochodzący do 1,35 V. Odpowiedzią jest wykorzystana płyta główna, w której aktywowało się dość dziwne zabezpieczenie, ograniczające maksymalne napięcie do wspomnianych 1,25 V. Wprowadzenie jakiejkolwiek wyżej wartości było oczywiście możliwe, ale w praktyce nie powodowało jakichkolwiek zmian. W UEFI znajduje się kilka opcji dotyczących zapezpieczeń OVP oraz OCP, ale (paradoksalnie) ich modyfikowanie niczego nie zmieniało w zachowaniu płyty.

Maksymalny niestabilny zegar CPU

Najwyższa wartość, przy której byłem w stanie wejść do systemu operacyjnego i wykonać podstawowe czynności, była o dokładnie 100 MHz wyższa od wcześniej wspomnianych 5 GHz. Nie da się więc ukryć, że w Core i7-7740X drzemie duży potencjał, który tylko czeka na pełne uwolnienie związane z podwyższeniem napięcia rdzeni. Tak czy inaczej, nawet przy ograniczonych możliwościach regulacji uzyskane rezultaty należy określić mianem budzących respekt.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test procesora Intel Core i7-7740X. Trochę oszczędniejszy HEDT

 0