Test procesora Intel Pentium G4560 - nowy król low-endu!

Test procesora Intel Pentium G4560 - nowy król low-endu!

Umarł król, niech żyje król - chciałoby się powiedzieć. Tylko o jakich królach tutaj mówimy? Paradoksalnie, debiut Pentiuma G4560 wymusił abdykację aż na trzech przedstawicielach poprzedniej generacji. Mowa tutaj przede wszystkim o G3258 oraz Athlonie X4 860K. Oba te układy przeznaczone były przede wszystkim dla miłośników overclockingu i posiadały dość znaczące wady. Wspomniany Intel dysponował tylko dwoma wątkami, co sprawiało, że jego przydatność jako CPU dla gracza drastycznie malała z dnia na dzień, a przedstawiciel obozu AMD cierpiał na bardzo niską wydajność pojedynczego wątku. Rywalizujących ze sobą pogodził właśnie bohater dzisiejszego testu, a i Athlon X4 845 niejako stracił rację bytu - wszak jest podobny cenowo do G4560, a wydajnościowo to zupełnie różne światy. Testowany Pentium przynosi prawdziwą rewolucję w segmencie najtańszych procesorów, oferując dużą moc pojedynczego rdzenia oraz cztery wątki, które są praktycznie niezbędne, jeśli macie zamiar grać w coś więcej niż pasjansa czy sapera. Wydajność, którą teraz oferuje segment budżetowy, kiedyś kosztowała ponad 500 zł. O ile więc premiera Kaby Lake niewiele zmieniła w średnio-wysokiej półce cenowej, to jednak najtańsze produkty przyniosły ogromne przyspieszenie.

Pentium G4560 to nowy król segmentu budżetowego. Za niecałe 300 złotych otrzymujecie wydajność, która kiedyś kosztowała blisko dwukrotnie więcej.

Tyle o wydajności, czas przejść do pozostałych aspektów użytkowych. Jeśli chodzi o pobór prądu, to chyba nic nie można zarzucić testowanemu procesorowi. G4560 to jednostka bardzo oszczędna, o wysokiej efektywności energetycznej, co z pewnością ucieszy osoby przykładające dużą wagę do minimalizacji zużycia energii. Także w aspekcie temperatur jest bardzo dobrze, tym razem "glut" pod IHS-em w niczym nie przeszkodził. Nowy Pentium jest na tyle chłodny, że można go bez żadnych przeszkód używać z dołączonym chłodzeniem BOX i to bez narażenia się na ryzyko utraty słuchu. To kolejna zaleta, potencjalny nabywca nie musi się bowiem troszczyć o dodatkowy zakup - wystarczy zamontować cooler z pudełka. Powyższa wyliczanka jest jednak niczym w porównaniu do kwestii opłacalności. Za G4560 przyjdzie Wam zapłacić w sklepach około 260-280 złotych, a istnieją przesłanki, że wartość ta jeszcze bardziej się obniży. Wszak przez krótkie chwile można było dostać testowanego Pentiuma nawet za około 240 zł! To wszystko stawia w dość trudnym położeniu droższe procesory Core i3. One też dysponują dwoma rdzeniami z HT, a największą różnicą jest po prostu wyższy zegar. Czy warto jednak dopłacać za to kilkaset złotych? Jakoś nie bardzo widzę sens, tym bardziej, że brak AVX w domowych zastosowaniach jest wadą pomijalną.

Jak więc będzie z oceną? G4560 to pierwszy procesor, który zainkasuje na łamach ITHardware okrągłe pięć gwiazdek, a do tego zostanie okraszony wyróżnieniami "opłacalność" oraz "rekomendacja". Takie rzeczy po prostu trzeba doceniać, bo zdarzają się naprawdę nieczęsto. Ze swojej strony dodam jeszcze, że premiera procesorów Ryzen od AMD coraz bliżej i byłbym naprawdę ukontentowany, gdyby konkurent Intela wywołał podobne trzęsienie ziemi. Obecna oferta firmy z Sunnyvale, co tu dużo mówić, po prostu odpada już w przedbiegach w starciu z coraz nowszymi CPU od niebieskich. Szansa na sprawienie konkretnej niespodzianki jest całkiem spora, tym bardziej, że - jak wyżej wspomniałem - w segmencie średnim pojawiła się luka, której załatanie raczej nie jest w interesie Intela, za to dla AMD to łakomy kąsek. Być może premiera Ryzenów wymusi też na niebieskim gigancie porzucenie polityki wycinania dodatkowych instrukcji z tańszych modeli, która to polityka przyczynia się do zahamowania ich praktycznego wykorzystania. To wszystko oczywiście tylko pobożne życzenia, ale pomarzyć przecież każdy może ;-) Na zakończenie jeszcze drobna uwaga na temat podkręcania zablokowanych procesorów Kaby Lake. Jak się okazuje, to możliwe! Szczegóły poznacie już niebawem, tak więc obserwujcie portal, bo całą redakcją szykujemy dla Was prawdziwą bombę.

 

Intel Pentium G4560

Wydajność wystarczająca dla przeciętnego użytkownika, kosmiczny stosunek ceny do możliwości, bardzo niski pobór prądu, akceptowalne temperatury, rozsądny cooler BOX

Nie stwierdzono

Cena (na dzień 09.02.2017) : około 260-280 złotych

Gwarancja: 36 miesięcy

Ten produkt zakupisz w:   https://www.morele.net/procesor-intel-pentium-g4560-3-5ghz-3mb-box-bx80677g4560-1115886/

 

Sprzęt do testów dostarczył:

eDSK

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test procesora Intel Pentium G4560 - nowy król low-endu!

 0