Test topowych płyt głównych LGA 1151 dla procesorów Intel Skylake. Która najlepsza?

Test topowych płyt głównych LGA 1151 dla procesorów Intel Skylake. Która najlepsza?

Testowany sprzęt bazuje na laminacie o wymiarach odpowiadających standardowi ATX, tak więc nie musicie obawiać się utrudnień podczas montażu. Zastosowane radiatory nie robią co prawda optycznego wrażenia, wszak są zauważalnie mniejsze niż w przypadku Z170-Deluxe, ale bez trudu wywiązują się ze swojego zadania. Bardzo ciekawa jest za to kolorystyka, łącząca odcienie szarości oraz czerni, co nadaje płycie nietuzinkowego wyglądu.

Do Waszej dyspozycji oddano pięć, poprawnie rozmieszczonych, 4-pinowych złączy wentylatorów. Drobna uwaga dotyczy oczywiście gniazda w okolicy slotów PCI-Express, gdzie ciężko dostać się z uwagi na kartę graficzną oraz radiator procesora.

Radiatory zostały przymocowane z wykorzystaniem śrubek, co może być wyłącznie powodem do zadowolenia. Zalety takiego rozwiązania to szybkość demontażu i wytrzymałość metalu na tle plastiku, z którego zrobione są kołki.

Wykorzystana podstawka została wyprodukowana przez firmę LOTES, zaś zastosowana sekcja zasilania składa się z szesnastu faz. Zastosowane zostały tutaj komponenty wchodzące w skład technologii o nazwie Military Class V, która obejmuje cewki Titanium Choke, MOSFET-y DrMOS, a także kondensatory Hi-c CAP oraz Dark CAP. W teorii ma to zapewnić wyższą sprawność, niższe temperatury oraz wydłużoną żywotność elektroniki.

Kości pamięci montujemy w czterech bankach, obsługujących moduły o taktowaniu dochodzącym do 4000 MHz oraz pojemności wynoszącej maksymalnie 16 GB (na slot). W tej części płyty znajdziecie również 24-pinową wtyczkę ATX, 8-pinową EPS (plus 4-pinową P4), 6-pinową PCI-Express (dodatkowe zasilanie dla konfiguracji Multi-GPU), punkty pomiarowe napięć, złącze karty OC Dashboard  oraz gniazdo USB 3.0, przydatne, gdy chcecie wyprowadzić  te porty na przód obudowy. Warto odnotować, że to ostatnie zostało zamontowane pod kątem 90 stopni, za co należy się pochwała.

Wśród kart rozszerzeń mogę wyróżnić cztery sloty PCI-Express x16 (elektrycznie x16/x4/x8/x4) oraz trzy PCI-Express x1. Oczywiście nie zabrakło pełnej zgodności ze standardem PCI-Express 3.0, co wprost wynika z zastosowanego chipsetu oraz obsługiwanych procesorów. Muszę jednak dodać, że pierwszy port x16 znajduje się bardzo blisko socketu procesora, co uniemożliwiło montaż karty graficznej w połączeniu z coolerem Scythe Mugen MAX. Miejcie to więc na uwadze podczas decyzji zakupowych.

Na samym dole znajdziecie gniazdo HD Audio, dwa USB 2.0, wyświetlacz kodów POST oraz wyłącznik portów PCI-Express x16. Przydatne będą również przyciski Power, Reset i OC, który służy do podkręcania w czasie rzeczywistym. Po prawej stronie zamontowano cztery porty SATA (z czego dwa obsługiwane są przez kontroler ASMedia ASM1061), a także dwa złącza SATA Express, które funkcjonują również jako cztery kolejne SATA. Oczywiście wszystkie zostały umieszczone równolegle do PCB, co ułatwia prowadzenie kabli i umożliwia bezproblemową instalację długich kart graficznych. Poza tym dostępne są dwa złącza M.2, służące do montażu kompaktowych kart rozszerzeń. Kości BIOS-u są również dwie, co eliminuje ryzyko związane z niepowodzeniem podczas flashowaniu firmware.

Układ dźwiękowy jest łudząco podobny do tego, który znajdziecie na obu testowanych płytach firmy ASUS. Jest więc metalowa osłona, skrywająca kodek Realtek ALC1150, kondensatory elektrolityczne firmy Chemi-Con oraz dwa wzmacniacze TI OPA1652. Rezultaty testu RMAA są bardzo podobne do Z170 Pro Gaming, co chyba nie powinno dziwić. Mniej wymagający użytkownicy będą niewątpliwie usatysfakcjonowani.

Na tylnym panelu, poza przyciskiem do resetowania ustawień UEFI, umieszczono następujące porty:

  • jeden PS/2 dla klawiatury i myszy,
  • jeden DisplayPort oraz dwa HDMI,
  • trzy USB 2.0, cztery USB 3.0 oraz dwa USB 3.1 (w tym jedno Type-C), kontrolowane przez układ ASMedia ASM1142,
  • jeden RJ-45, obsługiwany przez zintegrowaną kartę sieciową Intel I219-V,
  • wejścia i wyjścia zintegrowanej karty dźwiękowej wraz z cyfrowym S/PDIF.
Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test topowych płyt głównych LGA 1151 dla procesorów Intel Skylake. Która najlepsza?

 0