Analiza elektroniki Fractal ION 850 W Gold (strona pierwotna)
Etap filtrowania zaczyna się na wtyku zasilania, gdzie bezpośrednio do niego przylutowano niewielkie PCB z dwoma kondensatorami ceramicznymi typu Y (niebieskie) oraz jeden Cx.
Kolejny etap filtrowania znajduje się na głównym laminacie oraz pionowej płytce przy krawędzi PSU, gdzie mamy:
- kolejne dwa kondensatory ceramiczne Cy,
- trzy cewki z rdzeniem ferrytowym,
- warystor (za mostkami prostowniczymi),
- bezpiecznik rurkowy,
- kondensator poliestrowo-metalizowany typu X (szary).
Etap filtracji napięcia wejściowego jest dobry. Za tą sekcją znajduje się radiator z dwoma 15-amperowymi mostkami prostowniczymi GBU 1506.
W układzie APFC mamy dwa wysokonapięciowe kondensatory filtrujące japońskiej produkcji Rubycon serii MXH o łącznej pojemności 660 µF na 400 V, certyfikowanych do pracy przy maksymalnej temperaturze 105 °C. Ich żywotność wynosi 2000 godzin, ale według mnie dla takiej mocy mogłaby być nieco wyższa pojemność.
W układzie aktywnego PFC znajdziemy dwa MOSFETy Infineon IPA60R120P7. Cechują się one parametrem RDS(on) na poziomie 120 mΩ i mogą dostarczyć do 26 A w trybie ciągłym przy 25 °C. Ponadto mamy jedną 8-amperową diodę Schottky’ego IDH08G65C5.
Między sekcją APFC i kluczowania mamy termistor NTC i przekaźnik obejściowy jako zabezpieczenie przed dużymi prądami rozruchowymi.
Na kolejnym radiatorze zainstalowano dwa tranzystory kluczujące działające w topologii półmostu Infineon IPA60R180P7S. Cechują się one parametrem RDS(on) na poziomie 180 mΩ i mogą dostarczyć do 18 A w trybie ciągłym przy 25 °C.
Za kondensatorami APFC widzimy pionowy laminat zawierający kontroler PFC Infineon ICE3PCS01G. Obok mamy także układ scalony Weltrend WT7527R, który monitoruje pracę zasilacza, aktywując zabezpieczenia (OVP, OCP, UVP, SCP, PG) po przekroczeniu progowych wartości. Przy lewej krawędzi znajduje się trzeci układ STC15W401AS, a ten z kolei dopowiada za kontrolę pracy wentylatora.
Niżej mamy pionowy laminat zawierający kontroler rezonansowy CM6901X.
Za obwód 5 Vsb odpowiada tranzystor P10V45 SBR oraz dwa MOSFET-y Infineon BSC0906NS.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Fractal ION 850 W Gold - test ciekawego PSU z długą gwarancją