Test ZOTAC GAMING GeForce RTX 2080 Ti AMP Extreme: podsumowanie
Główna bohaterka dzisiejszego testu, a więc karta graficzna ZOTAC GAMING GeForce RTX 2080 Ti AMP Extreme, to produkt bezkompromisowy, jeżeli chodzi o suchą specyfikację techniczną. Wyniki testów potwierdziły deklaracje producenta, gdyż w ogólnym rozrachunku omawiana konstrukcja okazała się nowym liderem zestawienia ITHardware. W większości przypadków przewaga nad wcześniej recenzowanym MSI DUKE OC wynosi około 3%, aczkolwiek zdarzył się od tej reguły wyjątek - w Sniper: Ghost Warrior 3 oba akceleratory idą łeb w łeb i to z minimalnym wskazaniem na model MSI. We wspomnianej grze w zasadzie wszystkie karty boostują bardzo wysoko, toteż nie było większego pożytku z wysokiego limitu mocy produktu firmy ZOTAC. Możliwości podkręcania może nie robią ogromnego wrażenia w ujęciu relatywnym, gdyż uzyskane wartości offset nie są piorunujące, jednak spojrzenie bezwzględne nie pozostawia złudzeń. Rzeczywiste zegary po OC są bardzo wysokie, ponownie zapewniając najwyższe osiągi spośród wszystkich kart dotychczas przeze mnie przetestowanych, aczkolwiek przewaga nad konstrukcją MSI w dalszym ciągu jest niewielka. Fabryczny układ chłodzenia bez problemów radzi sobie przy parametrach fabrycznych, jednak po podkręceniu, jeżeli będziemy chcieli utrzymywać temperatury na poziomie nieprzekraczającym 65 °C, zapewniającym najwyższe zegary, wentylatory trzeba będzie rozkręcić bardzo mocno, do około 2500 RPM. Pobór prądu wypadł w zasadzie zgodnie z oczekiwaniami, gdyż wysoki fabryczny limit mocy (300 W) od razu zwiastował wysokie odczyty watomierza, szczególnie po OC, gdzie power limit podbijamy jeszcze mocniej, aż do 336 W. Podkreślić wypadałoby także pięcioletnią gwarancję producenta - to bardzo długi okres ochronny, który uzyskamy rejestrując zakupioną kartę.
ZOTAC GAMING GeForce RTX 2080 Ti AMP Extreme to jeden z najszybszych (o ile nie najszybszy) dużych Turingów na rynku, ale cena produktu może spowodować zawroty głowy.
Ocena karty graficznej ZOTAC GAMING GeForce RTX 2080 Ti AMP Extreme
I w tym momencie dochodzimy do kwestii niewątpliwie istotnej, którą jest cena testowanej karty graficznej. Nie spadnijcie z krzeseł, sugerowany koszt zakupu ZOTAC GAMING GeForce RTX 2080 Ti AMP Extreme to bagatela 6720 zł. Nie da się więc ukryć, że omawiany produkt to konstrukcja mocno niszowa, gdyż za najwyższe fabryczne zegary trzeba zapłacić tyle, że głowa mała. Dlatego też bardziej widziałbym akcelerator ZOTAC w połączeniu z wydajnym zestawem chłodzenia wodnego, który pozwoli wykrzesać maksimum potencjału w warunkach konwencjonalnych, czy też podczas sesji ekstremalnego podkręcania, wykorzystujących nietypowe środki do zbijania temperatur. Do takich właśnie zabaw został niewątpliwie stworzony, mając na uwadze potężną sekcję zasilania i dodatki takie jak punkty pomiarowe napięć. Podczas normalnego użytkowania, jeżeli poprzestaniemy na fabrycznym układzie chłodzącym, to trzeba będzie się liczyć ze sporym hałasem, gdy postawimy na podkręcanie do oporu. Co prawda można skręcić wentylatory, przykładowo z 70%, ustawionych w teście OC, do 60% (2100 RPM), i znacząco obniżyć poziom dźwięku, ale stracimy na tej operacji odrobinę wydajności. Redukcja obrotów, do wspomnianych 60%, spowodowała podwyższenie temperatury do 70 °C, co przełożyło się na spadek zegarów pod obciążeniem o 1-2 biny, czyli o 15-30 MHz. Niby niedużo, ale jeśli zależy nam na maksymalnym taktowaniu, to pewien dyskomfort psychiczny może powstać, mając na uwadze, ile zapłaciliśmy za kartę. Dlatego też, w obliczu powyższych informacji, wystawiam cztery gwiazdki i dorzucam wyróżnienie wydajność. Osobiście uważam, że w tej półce cenowej fabryczny cooler powinien jednak zapewniać wyższy komfort. A jakie jest Wasze zdanie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach.
ZOTAC GAMING GeForce RTX 2080 Ti AMP Extreme
Jedna z najwydajniejszych (o ile nie najwydajniejsza) kart GeForce RTX 2080 Ti, wysoka jakość wykonania i wykorzystanych komponentów, punkty pomiarowe napięć, bardzo dobre bezwzględne możliwości podkręcania, efektywność energetyczna lepsza niż w przypadku GTX 1080 Ti, podświetlenie LED z RGB, sprzętowe wsparcie śledzenia promieni, technika wygładzania krawędzi DLSS, wsparcie VirtualLink, pięcioletnia gwarancja producenta
Cena może zabić, układ chłodzenia powinien zapewniać wyższy komfort pracy, wysoki (aczkolwiek uzasadniony) pobór prądu po OC
Cena ZOTAC GAMING GeForce RTX 2080 Ti AMP Extreme (na dzień 17.12.2018) : ~6720 zł (MSRP)
Gwarancja: 24 miesiące + 36 miesięcy gwarancji rozszerzonej
Sprzęt do testów dostarczył:
Pokaż / Dodaj komentarze do: Test ZOTAC GAMING GeForce RTX 2080 Ti AMP Extreme. Turing bez kompromisów