TP-Link Archer AX23 - test routera klasy AX1800. Wi-Fi 6 za nieduże pieniądze

TP-Link Archer AX23 - test routera klasy AX1800. Wi-Fi 6 za nieduże pieniądze

TP-Link Archer AX23 - testy wydajnościowe

Siła sygnału

Na początek sprawdzamy siłę sygnału dystrybuowanego przez router Archer AX23. Przypominamy, że pomiarów dokonujemy w jednokondygnacyjnym mieszkaniu o powierzchni ok. 60 m2. Nasza procedura testowa zakłada pomiar w pięciu różnych punktach, warto podkreślić, że ściana oddzielająca pomieszczenia pomiędzy punktem 1 a 4 wykonana jest z żelbetonu, a w przypadku reszty przeważa gips i karton-gips. Jako że router wyposażony został w aż cztery zewnętrzne anteny, mieliśmy duże nadzieje związane z tym aspektem. Wyniki okazały się zadowalające, ponieważ sprzęt odnotował rezultaty na poziomie nawet dwukrotnie droższych modeli. Tym samym Archer AX23 powinien bez problemu poradzić sobie w typowym mieszkaniu nawet o większej powierzchni niż nasze (choć sporo zależeć będzie od jego rozkładu), ale w piętrowych domkach wymagać będzie zapewne wzmacniaczy sygnału i tu przyda się opcja OneMesh. Nie ma też uwag co do stabilności pracy sprzętu.

Tenda Nova MW12

Pasmo 2,4 GHz 5 GHz
Punkt pomiarowy 1 -32 dBm  -25 dBm 
Punkt pomiarowy 2 -43 dBm  -39 dBm 
Punkt pomiarowy 3 -43 dBm  -63 dBm 
Punkt pomiarowy 4 -38 dBm  -53 dBm 
Punkt pomiarowy 5 -56 dBm  -59 dBm 

Wydajność WAN/LAN

Testy interfejsów ethernetowych pokazują, że Archer X23 pochwalić może się również bardzo dobrymi wynikami w przypadku łączności przewodowej, wykorzystując niemal pełny ich potencjał. Co prawda rezultaty w tym przypadku są odrobinę niższe od tych, jakie przeważnie notujemy w tych benchmarkach, ale różnice są na tyle niewielkie, że w realnym użytkowaniu nie powinny robić różnicy. Cieszy przede wszystkim bardzo dobry wynik WAN, dzięki któremu jesteśmy w stanie uzyskać praktycznie takie prędkości transferów z zewnętrznych sieci, jak w naszej wewnętrznej. Dodatkowo zweryfikowaliśmy te wyniki wykonując testy praktyczne polegające na kopiowaniu jednego dużego pliku (ok. 5 GB) pomiędzy urządzeniami połączonymi przełącznikiem LAN routera - te potwierdzają jego wysoką wydajność w tym zakresie, ponieważ średnia prędkość wynosiła w tym przypadku ok. 118 MB/s (944 Mb/s).

Wydajność sieci bezprzewodowej LAN - Wi-Fi

Kolejna porcja testów weryfikuje prędkości przy wykorzystaniu połączenia przewodowego po stronie serwera i bezprzewodowego po stronie klienta. W przypadku testów obejmujących Wi-Fi trzeba mieć na uwadze takie kwestie, jak np. zagęszczenie sieci w okolicy, dlatego też przeprowadzane przez nas testy realizowane były na różnych kanałach i o różnych porach dnia (i nocy), by możliwie najlepiej sprawdzić pełen potencjał routera. Procedura testowa opierała się dwóch komputerach, pierwszy podłączony był do portu LAN routera i posłużył nam za serwer, a drugi z kartą sieciową ASUS PCE-AX58U pełnił rolę klienta. Wydajność sieci 5 GHz w takim scenariuszu okazała się niedaleka pełni możliwości gigabitowego portu LAN - teoretycznie mogłaby być lepsza, ale nic nie wskazuje na syndrom wąskiego gardła (niemniej z ciekawością przystąpiłem do testów obejmujących tylko sieci bezprzewodowe). W przypadku 2,4 GHz wyniki wypadają przyzwoicie, widywaliśmy już lepsze rezultaty w tej klasie. 

Wydajność sieci bezprzewodowej Wi-Fi - Wi-Fi

Wydajność routera w transferach pomiędzy urządzeniami połączonymi jedynie w sieci bezprzewodowej Wi-Fi jest bardzo dobra, ale i tak żałować można, że nie zastosowano tu wsparcia dla szerokości kanału 160 MHz, co pozwoliłoby wycisnąć jeszcze więcej z takich scenariuszy. Choć wyniki były wyraźnie niższe niż w przypadku scenariuszy, gdzie posłużyliśmy się serwerem połączonym za pomocą portu LAN, to jednak oscylowały w zbliżonych regionach. Ponownie nieco słabiej wypadły jednak połączenia z wykorzystaniem pasma 2,4 GHz. 

Pobór mocy

Pozostała jeszcze kwestia poboru mocy i tu Archer AX23 pozytywnie zaskakuje, ponieważ zmierzyłem tylko 4,4 W w stanie spoczynku, czyli braku aktywności ze strony klientów i zaledwie 6,8 W w trakcie wzmożonej aktywności, kiedy to przeprowadzaliśmy równocześnie 2 syntetyczne testy, a do Archer AX23 jednocześnie podłączonych było przynajmniej 5 urządzeń. Tym samym urządzenie nie pobiera dużo prądu i nie powinno stanowić istotnego obciążenia dla domowego budżetu, co w przypadku sprzętu działającego 24/7 jest dość istotne. 

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: TP-Link Archer AX23 - test routera klasy AX1800. Wi-Fi 6 za nieduże pieniądze

 0