TP-Link Deco X50-PoE - test zestawu mesh z Wi-Fi 6 i PoE

TP-Link Deco X50-PoE - test zestawu mesh z Wi-Fi 6 i PoE

TP-Link Deco X50-PoE - testy wydajnościowe i pobór energii

Siła sygnału 

Z racji tego, że testy przeprowadzane są w mieszkaniu o powierzchni ok. 60 m2, do pokrycia takiego obszaru wystarcza już pojedyncza jednostka i to zarówno w paśmie 2,4 GHz, jak i 5 GHz. Co więcej, brak jakichkolwiek zewnętrznych anten nie przekłada się tu w żadnej mierze na słabsze wyniki, bo te nie odbiegają od tego, co oferują konstrukcje wyposażone w 6 zewnętrznych anten, co z kolei świetnie pokazuje, że liczy się jakość, a nie ilość. Z drugiej strony nie miałem okazji sprawdzić routerów na większej powierzchni, gdzie tradycyjne modele z zewnętrznymi antenami mogą zyskiwać przewagę. Mimo wszystko obiecywane pokrycie 600 m2 przez trzy jednostki jakoś trudno nam sobie wyobrazić. 

TP-Link Deco X68 - test systemu Mesh w standardzie Wi-Fi 6, czyli zestawu dla wymagających

Pasmo 2,4 GHz 5 GHz
Punkt pomiarowy 1 -29 dBm  -25 dBm 
Punkt pomiarowy 2 -40 dBm  -39dBm 
Punkt pomiarowy 3 -55 dBm  -50 dBm 
Punkt pomiarowy 4 -46 dBm  -47 dBm 
Punkt pomiarowy 5 -56 dBm  -59 dBm 

Wydajność przewodowa WAN/LAN

Z racji tego, że zastosowane w Deco X50-PoE porty ethernetowe mogą jednocześnie robić za WAN, jak i LAN, osobne testy dla tych interfejsów są zbyteczne, gdyż ich wyniki będą jednakowe. TP-Link zastosował wydajne porty, które zapewniają szybki transfer danych w obu kierunkach, ale z racji tego, że tylko jedno złącze jest 2,5-gigabitowe, możemy przetestować jedynie potencjał gigabitowego portu. Routery z tego zestawu wykorzystują praktycznie pełen potencjał tego standardu, ponieważ rezultaty z iperf wykazują wartości od 946 do 941 Mb/s. Trudno mieć tu jakiekolwiek zastrzeżenia. 

Wydajność sieci bezprzewodowej Wi-Fi-LAN

W przypadku sieci Wi-Fi warto przypomnieć, że przetestowanie realnej wydajności połączeń bezprzewodowych nie jest takie proste, choćby z uwagi na zagęszczenie sieci w okolicy, w szczególności 2,4 GHz (wystarczy sprawdzić, ile takowych wykrywa nam karta sieciowa), dlatego też testy przeprowadzane były na różnych kanałach i o różnych porach dnia, by do minimum zniwelować poziom niepotrzebnych interferencji z naszą testową siecią. Komputer z płytą główną wyposażoną w 2,5-gigabitowy Ethernet posłużył nam w tym przypadku za serwer i podłączony był do najszybszego portu LAN routera, natomiast drugi komputer z kartą sieciową ASUS PCE-AX58U był klientem. Zastosowanie przez TP-Link 2,5-gigabitowego portu LAN mocno ułatwiło nam testy Wi-Fi, w ramach których serwer jest połączony z routerem przewodowo, a klient komunikuje się z nim bezprzewodowo. Przeważnie bowiem gigabitowe złącza stanowią w takim scenariuszu wąskie gardło dla high-endowych modeli korzystających z Wi-Fi 6. W tym przypadku skorzystanie z szybszego interfejsu LAN przełożyło się na wysoką wydajność, w szczególności dla szybszego pasma 5 GHz, gdzie odnotowaliśmy bardzo dobre rezultaty. Po paśmie 2,4 GHz spodziewaliśmy się nieco więcej, ale to praktycznie norma, że producenci nie przykładają już zbytniej uwagi do tego starszego standardu. 

Wydajność bezprzewodowa - Wi-Fi-W-Fi

Kolejna porcja testów obejmuje scenariusz, kiedy oba urządzenia łączą się z siecią Wi-Fi. W tym celu wykorzystaliśmy dwie wydajne karty sieciowe Asus PCE-AX58BT. Z wynikami możecie zapoznać się powyżej i tutaj Deco X68 także nie zawodzi, oferując rezultaty, które są w stanie zawstydzić nawet routery znacznie wyższej klasy AX6600. Warto dodać, że na takie prędkości możemy liczyć, gdy urządzenia łączą się ze sobą z wykorzystaniem satelity centralnego, ponieważ Deco X50-PoE nie posiadają łącza dosyłowego (backhaul), a wyniki testów wydajności dla satelity komunikującego się z jednostką główną bezprzewodowo zamieściliśmy w tabeli poniżej.

Wydajność pomiędzy klientami połączonymi z satelitami przewodowo

Ze względu na brak jakichkolwiek portów USB zwolnieni jesteśmy z testów prędkości z wykorzystaniem tego interfejsu i w zamian sprawdziliśmy, jak sytuacja ma się w przypadku klientów łączących się z satelitami przewodowo, które z kolei komunikują się między sobą bezprzewodowo. Odległość pomiędzy modelami Deco X50-PoE wynosiła ok. 10 m. Jak wypadł sprzęt w tym teście? Wyniki w zakresie 450-300 Mb/s uznać można za satysfakcjonujące, ale gdyby TP-Link zdecydowało się na dedykowane trzecie pasmo dosyłowe (backhaul), to zapewne prędkości byłby jeszcze wyższe. 

  Pobieranie Wysyłanie
Prędkość przesyłania 1 GB pliku pomiędzy klientami łączącymi się satelitą (nie jednostką główną) 447 Mb Mb/s 298 M

Pobór mocy

Na koniec pozostała jeszcze kwestia zużycia energii. Nie musicie obawiać się, że nieustannie pracujące urządzenia mocno zwiększą rachunek za prąd - pojedyncza jednostka Deco X50-PoE pobiera w stanie spoczynku ok. 6,5 W, a jeśli zmusimy ją do intensywnej pracy, wartość ta wzrasta do ok. 8,6 W. Nie będzie to więc zbyt wysoki koszt roczny, nawet w przypadku trzech jednostek. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: TP-Link Deco X50-PoE - test zestawu mesh z Wi-Fi 6 i PoE

 0