Wielki test pamięci RAM: konkluzje
Zaczynając od rezultatów wydajnościowych, jak na dłoni widać, że zakup pojedynczego modułu, a więc pójście w stronę konfiguracji Single Channel, raczej nie jest dobrym pomysłem. Co prawda często jesteśmy w stanie zaoszczędzić w takim przypadku kilkadziesiąt złotych, zakładając identyczną łączną pojemność pamięci RAM (tudzież wystarcza nam jej mniej), ale strata osiągów jest potężna, wszak uśredniając mówimy o około 20% różnicy na minus. Jak się natomiast mają do siebie poszczególne zestawy Dual Channel, każdy widzi na wykresach. Drobne różnice między produktami o tych samych parametrach papierowych wynikają tu z niczego innego jak delikatnych rozbieżności w timingach dalszych rzędów, które płyta główna dobiera na podstawie danych zaszytych w SPD, i są po prostu pomijalne. Dość ciekawie wygląda za to kwestia overclockingu, gdzie najlepiej wypadły kości Micron D9FWL zamontowane na modułach Crucial Ballistix. Tuż za ich plecami wylądowały Hynixy CJR, radząc sobie tylko minimalnie gorzej (za wyjątkiem Patriotów Viper 4 o taktowaniu 3200 MHz), a i dyspozycja chipów Nanya A-Die okazała się miłym zaskoczeniem, gdyż zestaw Kingston HyperX FURY zaprezentował poziom gdzieś między CJR a starszymi AFR, notabene które znalazły się na szarym końcu. Nie zachwyciły także Samsungi B-Die w budżetowej wersji BCRC, która nie pokazała niczego ciekawego.
Przeprowadzone testy wykazały spore różnice między porównywanymi zestawami. Dzięki tym informacjom będziecie mogli dokonać najlepszego dla siebie wyboru.
Test wpływu konfiguracji RAM (Single/Dual/Quad) na osiągi w grach
SPD prawdę ci powie - tylko czy aby na pewno?
I w tym właśnie momencie wypadałoby się zastanowić, czy można bezgranicznie ufać wskazaniom programów typu Thaiphoon Burner. Jak się okazuje, nie bardzo, a najlepszym tego przykładem są moduły firmy CORSAIR, dla których wspomniane oprogramowanie w obu wypadkach wskazało na użycie kości Samsung B-Die w wydaniu BCPB. Informacja ta z rzeczywistością nie ma nic wspólnego, co dobitnie pokazały wspomniane testy podkręcania. Powiem więcej, jeśli chodzi o produkty tej marki, analogiczne anomalie są na porządku dziennym, tak więc warto o tym pamiętać, bo CORSAIR jednak nie prowadzi działalności o charakterze filantropijnym i nie wrzuca do tanich zestawów najwyższej klasy kości. Cóż, SPD - trochę niczym papier - przyjmie po prostu wszystko, co siłą rzeczy tworzy pole do pewnych nadużyć (naturalnie Thaiphoon Burner tez może się pomylić). Kolejne przykłady z tej kategorii dotyczą Patriotów Viper 4 o szybkości 3200 MHz, rzekomo na bazie Hynixów CJR, oraz pamięci GOODRAM IRDM X, teoretycznie napędzanej przez chipy Nanya A-Die. Praktyka ponownie rozmija się tu z oczekiwaniami, gdyż ta dwójka w temacie overclockingu wypadła zastanawiająco do siebie podobnie i jednocześnie zupełnie inaczej niż odpowiednio reszta stawki wykorzystująca CJR oraz Kingstony HyperX FURY. Fizyczne oględziny rzecz jasna mogłyby sporo wyjaśnić, ale na to niestety nie mogłem sobie pozwolić.
Ranking pamięci RAM oraz polecane zestawy klasy 2666-3600 MHz
Kilka słów o zwycięzcach tego pojedynku
Powoli zbliżając się do końca rozważań, w zasadzie pozostało już tylko wskazać zwycięzców dzisiejszego pojedynku. Rozpocznę od produktów, jakby to ująć, nieco specjalistycznych. Bez dwóch zdań dla miłośników podkręcania bardzo ciekawą propozycją jest zestaw Crucial Ballistix, który otrzymuje ode mnie wyróżnienia overclocking oraz rekomendacja. Z kolei miłośnicy wielobarwnej iluminacji powinni pamiętać o modułach Kingston HyperX Predator RGB z techniką synchronizacji podświetlenia za pomocą podczerwieni, dzięki której oświetlenie nam się nie "rozjedzie" (w tym przypadku przyznane znaczki to design oraz rekomendacja). Przechodząc natomiast do odrobinę bardziej uniwersalnych wynalazków, na uwagę niewątpliwie zasługują polskie pamięci GOODRAM IRDM PRO, łączące prosty i elegancki wygląd z wysokimi osiągami, solidnymi możliwościami overclockingu oraz naprawdę atrakcyjną ceną. Dlatego też przyznaję im wyróżnienia opłacalność, rekomendacja i wydajność. W bardzo podobnym tonie można się wypowiedzieć również o zestawie Patriot Viper 4 w wariancie 3400 MHz (znaczki opłacalność oraz rekomendacja). Na deser zostały zaś Kingstony HyperX FURY, które to pamięci może i nie zachwycają wydajnością przy ustawieniach fabrycznych, ale są za to naprawdę tanie i mogą się pochwalić przyzwoitym potencjałem podkręcania, w związku z czym otrzymują wyróżnienie opłacalność.
*Pełne oceny końcowe znajdziecie na stronach poświęconych poszczególnym zestawom, gdzie odsyłam zainteresowanych.
Sprzęt do testów dostarczyli:
Pokaż / Dodaj komentarze do: Wielki test najpopularniejszych zestawów pamięci RAM klasy 2666-3600 MHz