Windows 11 - recenzje. To dobry system, ale nie ma się co spieszyć z aktualizacją z Windows 10

Windows 11 - recenzje. To dobry system, ale nie ma się co spieszyć z aktualizacją z Windows 10

Windows 11 trafił już na pierwsze komputery. Pierwsze pecety z nowym systemem powędrują do sklepów tej jesieni, a aktualizacja starszych sprzętów potrwa jeszcze wiele tygodni. A czy warto się spieszyć z przejściem na nową wersję systemu operacyjnego Microsoftu?

Opinie recenzentów są raczej jednomyślne. Z jednej strony Windows 11 ulepsza to, co znamy w Windowsa 10, wprowadza szereg nowych funkcji (w tym nowy pasek zadań, ulepszony system zabezpieczeń czy krótsze czasy ładowania gier wideo) i wygląda zdecydowanie nowocześniej, ale z drugiej strony - zawiera jeszcze szereg błędów do naprawienia i nie ma w nim raczej niczego, co sprawiłoby, że powinniśmy spieszyć się z aktualizacją. Pomimo że ta jest - przypomnijmy - darmowa dla wszystkich posiadaczy Windowsa 10. Zresztą przeczytajcie sami cytaty z zagranicznych recenzji, które dla was zebraliśmy.

Według recenzentów Windows 11 to całkiem udany system, ale nie ma sensu spieszyć się z aktualizacją. Tym bardziej, że Microsoft ma jeszcze sporo do poprawy.

Windows 11 - recenzje, opinie

CNET: "Zasadniczo zawsze sugeruję, abyście nie byli pierwszymi osobami przechodzącymi na nową wersję systemu operacyjnego, niezależnie od tego, czy mówimy o laptopie, smartfonie czy tablecie. Błędy są nieuchronne, zważywszy na ogromną liczbę konfiguracji sprzętowych oraz akcesoriów, od drukarek aż po gogle VR, które muszą działać poprawnie. Mając to na uwadze, testowałem Windowsa 11 naprawdę intensywnie i główne problemy, na jakie napotkałem, dotyczyły wyświetlania ikon, dziwnego zachowania menu oraz - okazjonalnie - eksploratora plików. Podsumowując, uważam, że jeśli chcecie zainstalować Windowsa 11 na premierę, to śmiało. Ale też nic się nie stanie, jeśli poczekacie z tym kilka tygodni (lub miesięcy)."

The Verge: "Podczas gdy jest to pierwszy raz, kiedy wstrzymuję się z aktualizację Windowsa na moim głównym komputerze, myślę, że większość ludzi doceni w Windowsie 11 ulepszenia interfejsu, o które prosiło się już od lat. Nie jest to jednak konieczny upgrade dla każdego. Nie potrafię znaleźć w Windowsie 11 ani jednej rzeczy, która byłaby warta tego, by dokonywać aktualizacji natychmiast. To zbiór pomniejszych zmian, które czynią system operacyjny nowocześniejszym i łatwiejszym w użytkowaniu. Nie spieszyłbym się z aktualizacją do Windowsa 11, ale też nie unikałbym jej. W gruncie rzeczy Windows 11 wygląda znajomo i pod wszystkimi zmianami w interfejsie skrywa ten sam system operacyjny, na którym pracujemy od dekad."

 Windows 11 już dostępny. Jak i kiedy przesiąść się na nowy OS

Engadget: "Przejście na Windowsa 11 było nieuniknione. Aktualizacja jest dostępna dla użytkowników Windowsa 10 od dziś. Jeszcze jesienią zacznie pojawiać się na nowych komputerach. Pomijając czas potrzebny na nauczenie się na nowo menu i paska zadań, nie widzę powodu, aby się go obawiać. Windows 11 jest generalnie bezpieczniejszym systemem operacyjnym, gracze koniec końców będą cieszyć się krótszymi czasami ładowania, a wszyscy powinni docenić nową, schludną estetykę."

Tom's Guide: "Windows 11 ulepsza to, co znamy z Windowsa 10, nie tracąc zbyt wiele po drodze. Gdy tylko nauczysz się, jak działa, nie powinieneś mieć zbyt często problemów z obsługą. Ponadto można go w większej mierze dostosować, a nowe narzędzia - takie jak Desktops i Snap Assist - dają lepszą kontrolę nad tym, w jaki sposób dzielisz swój ekran oraz swój czas. [...] Na chwilę obecną, pomimo że polubiłem Windowsa 11, nie polecam wam aktualizacji, chyba że jesteście podekscytowani nowym wyglądem oraz nowymi narzędziami. Nie widzę przekonującego powodu, by to robić. Lepiej dać Microsoftowi czas na naprawę wszystkich błędów i dodatkową rozbudowę nowinek."

TechRadar: "To pierwsza wersja Windowsa 11 z wielu, które jeszcze otrzymamy, i bazując na tym, co w niej dostajemy, to fantastyczny początek. Nowy wygląd - Fluent - to świetna kontynuacja interfejsu Metro, zapoczątkowanego w Windowsie 8, i wejście - pod względem estetyki i palety kolorów - w nową epokę. Chociaż trzeba przyznać, że często sprawia wrażenie, jakby był tylko upiększoną nakładką na Windowsa 10, pomimo wszystkich zmian w prezentacji przycisków, eksploratora i innych aplikacji."

Ars Technica: "Niestety dla Microsoftu, Windows 11 rozpoczyna swój cykl życia z tymi samymi problemami z odbiorem wśród użytkowników, które uczyniły Vistę oraz Windowsa 8 stosunkowo niepopularnymi systemami operacyjnymi." 

Forbes: "Jeśli masz stabilną wersję Windowsa 10 i żadna z funkcji nowego systemu cię nie przekonuje, po co podejmować ryzyko? Windows 10 będzie wspierany aktualizacjami zabezpieczeń aż do 2025 roku, więc bez pośpiechu."

 Microsoft radzi, jak obejść wymóg TPM 2.0 przy instalacji Windows 11

WindowsCentral: "Windows 11 ma potencjał, by stać się najlepszą wersją Windowsa w historii, ale niektóre decyzje Microsoftu, związane z czatami grupowymi, widgetami, ustawieniami przeglądarki, trybem ciemnym i funkcjonalnością paska zadań, póki co skutecznie go przed tym powstrzymują. Miejmy nadzieję, że kolejna wersja Windowsa 11 naprawi te błędy."

ComputerWorld: "Czy nazwiemy tę aktualizację Windows 11, czy Windows 10.5, nie ma to większego znaczenia. To solidne ulepszenie Windowsa 10, z lepszymi zabezpieczeniami, lepszym interfejsem i lepszymi ogólnymi wrażeniami z użytkowania. [...] Jeśli będziesz mieć okazję, by dokonać aktualizacji, warto to zrobić - tym bardziej że jest darmowa. Jednak nie zaszkodzi poczekać jeszcze kilka miesięcy, aż pewne rzeczy zostaną poprawione. Jeśli twój sprzęt nie wspiera Windowsa 11, nie spiesz się i nie kupuj nowego peceta, chyba że zależy ci na nowym, hardware'owym systemie zabezpieczeń albo jesteś znudzony wyglądem Windowsa 10."

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Windows 11 - recenzje. To dobry system, ale nie ma się co spieszyć z aktualizacją z Windows 10

 0