Wideorejestratory to ciekawe urządzenia. Korzysta z nich wiele kierowców, zarówno tych zawodowych, jak i niedzielnych. Dziś taki sprzęt oferuje znacznie więcej możliwości niż tylko nagrywanie, ale w trakcie zakupów powinniśmy na ten drugi aspekt zwracać szczególną uwagę. Bo też co nam po wideorejestratorze wyposażonym we wszystkie nowinki technologiczne, jakie można było do niego wrzucić, skoro nie oferuje dobrej jakości nagrań wideo, na których faktycznie cokolwiek widać, prawda?
Jakość nagrań wideo bezpośrednio związana jest z ceną i choć na rynku znaleźć można atrakcyjnie wyceniony sprzęt renomowanych producentów (patrz. recenzja Xblitz X7 GPS), z reguły najlepszą jakość klipów oferują najdroższe modele. Dziś przyjrzymy się jednak jednemu z tańszych, jeśli brać pod uwagę dodatkowe wyposażenie, a dokładnie model Xblitz S3 Duo, czyli wideorejestrator z kamerą cofania. Swoją drogą, sprawdź również nasz ranking wideorejestratorów. Kto wie, być może znajdziesz dla siebie sprzęt idealny.
Xblitz S3 Duo – specyfikacja i zawartość opakowania
Xblitz S3 Duo to podwójny wideorejestrator, z wyświetlaczem LCD (bezdotykowym), na którym oglądać możemy to, co aktualnie jest nagrywane i to w trzech różnych konfiguracjach. Ze względu na możliwości, czyli wyposażenie w postaci dodatkowej kamery tylnej, na wyświetlaczu S3 Duo możemy oglądać albo obraz z kamery przedniej, albo tylnej, albo przedniej i tylnej w tym samym momencie (na zasadzie podziału ekranu). Co więcej, tylną kamerę S3 Duo możemy podłączyć bezpośrednio pod zasilanie lampy cofania, co spowoduje, że stanie się ona również kamerą cofania.
Tylna kamerka posiada dodatkowo certyfikat IP67, czyli jest pyłoszczelna i można ją zanurzyć w wodzie na ok. 30 minut na głębokość ok. jednego metra. Zamontowana na przykład pod klapą bagażnika samochodu będzie zatem względnie bezpieczna.
Xblitz S3 Duo posiada slot na kartę pamięci microSD, na której nagrywane są wszystkie materiały. My do testów użyliśmy karty o wysokiej trwałości Patriot Endurance o pojemności 128 GB (V30, U3, C10), ale warto wspomnieć, że producent zaleca używać kart o pojemności od 8 do 32 GB C10. W związku z tym, że mamy do czynienia z podwójnym nagrywaniem w rozdzielczości Full HD (30 FPS) oraz 480p VGA (25 FPS), zalecenia te są jak najbardziej na miejscu.
S3 Duo wspiera nagrywanie w pętli i może pochwalić się szerokim kątem widzenia (tyczy się to zarówno przedniej, jak i tylnej kamery). Posiada też G-Sensor i czujnik wykrywania ruchu. W nagrywaniu dziennym całą pracę wspiera też funkcja szerokiego zakresu tonalnego, która ma za zadanie pomagać w rejestracji szczegółów w mocno kontrastujących warunkach oświetleniowych.
W pudełku wraz z wideorejestratorem znaleźć można dodatkową kamerę tylną z długim przewodem zasilającym AV (ok. 3 metrów) oraz zdecydowanie krótszym kabelkiem do wykrywania zasilania lampy biegu wstecznego. Ten kabelek najlepiej jest przylutować i zabezpieczyć taśmą izolacyjną. Oprócz tego znalazł się kabel zasilający do zapalniczki (micro USB), przyssawka wraz z naklejką, elementy montażowe kamery tylnej oraz dodatkowo przejściówka USB>microSD, za co pochwaliliśmy producenta już w trakcie recenzowania Xblitz X7 GPS.
Xblitz S3 Duo – możliwości i funkcje
Xblitz S3 Duo wyposażony został w funkcjonalny wyświetlacz LCD o przekątnej 2,4" i rozdzielczości 432 x 240 pikseli, na którym w każdej chwili możemy zmieniać podgląd pochodzący z dwóch kamer. Jest kolorowy i dość czytelny.
Nawigacja po menu odbywa się za pośrednictwem przycisków umieszczonych po prawej stronie urządzenia. Menu podzielone zostało na dwie zakładki.
W zakładce Ustawienia możemy:
- zmieniać rozdzielczość (VGA 360p, 720p lub 1080p przy 30 FPS),
- włączać lub wyłączać kamerę tylną,
- włączać i wyłączać oraz zmieniać długość nagrywania klipów w pętli (1 min, 3 min i 5 min),
- włączać lub wyłączać tryb HDR,
- zmieniać ekspozycję (od -3 do +3. Poziom 0 to ekspozycja automatyczna),
- włączać i wyłączać funkcję wykrywania ruchu,
- włączać lub wyłączać mikrofon,
- włączać lub wyłączać znacznik daty,
- włączać lub wyłączać oraz sterować czujnikiem G-Sensor,
- przypisywać numer samochodu.
W zakładce Ustawienia Ogólne znajdziemy:
- wygaszacz ekranu,
- funkcję automatycznego wyłączania urządzenia,
- ustawienie częstotliwości odświeżania ekranu,
- zmianę języka (jest język polski),
- zmianę daty/czasu,
- formatowanie karty microSD,
- Przywracanie ustawień domyślnych,
- okno wersji urządzenia i firmware.
Xblitz S3 Duo - budowa i jakość wykonania
Jak już wspomnieliśmy na początku, Xblitz S3 Duo to wideorejestrator wyposażony w kolorowy wyświetlacz LCD o przekątnej 2,4-cala. Jest to niewielkiej wielkości urządzenie o wymiarach 75 x 43 x 22 mm, którego sercem jest zupełnie nieznany nam sensor SmartSens SC2368, pojawiający się również w innych wideorejestratorach z tego przedziału cenowego. Jeśli chodzi o samą jakość wykonania, to mamy do czynienia po prostu z plastikiem w czarnym, stonowanym kolorze. Nie możemy się tu do niczego przyczepić. Nie rzuca się oczy i nie przeszkadza w trakcie jazdy.
Wideorejestrator montujemy przy pomocy dedykowanej przyssawki. Nie ma zatem żadnym taśm 3M czy innych dziwactw, tylko dobrej jakości wyposażenie wielokrotnego użytku. Zastrzeżenia mamy jednak co do szyny montażowej. Wideorejestratora nie można bowiem podczepić, jeśli włożony uprzednio został kabelek do kamery tylnej. Producent mógł również pokusić się tu o złącze USB-C, a nie microUSB.
Tak czy owak, nawigacja przebiega bez żadnych problemów. Przyciski reagują szybko z wyczuwalnym klikiem. Domyślnie każda akcja posiada feedback w postaci efektu dźwiękowego, ale na szczęście można to wyłączyć w menu.
Xblitz S3 Duo - sposób zapisu wideo i jakość nagrań
Xblitz S3 Duo potrafi nagrać wideo z dwóch kamer jednocześnie. Podoba nam się fakt, że tworzy przy tym na nośniku danych dwa odrębne foldery z identyczną nazwą pliku tak, abyśmy dokładnie wiedzieli, czego dotyczy zarówno nagranie z przodu, jak i z tyłu. 3-minutowe klipy na najwyższych ustawieniach (z HDR, 1080p 30 FPS, dźwięk) ważą dokładnie 435 MB i 96,68 MB odpowiednio dla kamery przedniej i tylnej. Na maksymalnych ustawieniach przednia kamera nagrywa w bitrate wynoszącym ok. 18 tys kb/s, czyli ok. 2,25 MB/s. Bitrate tylnej kamery (która nagrywa w rozdzielczości zaledwie 480p przy 25 FPS), wynosi już ok. 0,5 MB/s. Patrząc przez pryzmat rozdzielczości Full HD, jest to bardzo mało i po części powoduje taką, a nie inną wynikową jakość obrazu.
Nie będziemy tutaj rzucać niepotrzebnymi porównaniami co do jakości wideo, bo takową ocenić możecie sami za pośrednictwem zamieszczonego poniżej „dowodu zbrodni”. I tak, główny sensor spisuje się nieźle, jak na ten przedział cenowy, ale trzeba mieć na uwadze, że nie zaprezentuje takiej jakości, jak w wideorejestratorach za 500 czy nawet 700 zł. Na ustawieniach domyślnych z włączoną funkcją HDR (szeroki zakres tonalny) i ekspozycją ustawioną na 0 (tryb domyślny), widać wyraźne prześwietlenia kadru podczas nagrywania w dość pochmurny jak na majowy okres dzień, ale na szczęście nie przeszkadza to w wyłapaniu szczegółów pojazdów, na których nam powinno najbardziej zależeć, czyli tablic rejestracyjnych.
Zobaczywszy jak automatyczna ekspozycja radzi sobie w pochmurny dzień, postanowiliśmy ustawić ten parametr na -3, by sprawdzić, jak wideorejestrator radzi sobie w dobrych powiedziałbym warunkach oświetleniowych – idealnych wręcz, bo ani nie było zbyt ciemno, ani zbyt jasno. I co ciekawe, między trybem 0 i -3 nie widać żadnej różnicy, co zresztą zobaczyć możecie na załączonym wideo.
Najważniejsza w wideorejestratorach nie jest jednak jakość jako taka, ale to, czy z nagrań da się wyodrębnić interesujące nas szczegóły i pomimo przeciętnej ogólnej jakości, w S3 Duo można to zrobić. O dziwo stopklatka wypada lepiej niż obraz w ruchu, co nie zawsze jest czymś oczywistym. Za każdym razem – w warunkach dziennych – stopklatka umożliwiała wyodrębnienie tablic rejestracyjnych.
Schody zaczynają się w godzinach wieczornych i nocnych. Główna kamera ma niemałe problemy z rejestracją szczegółów nawet na relatywnie dobrze oświetlonych drogach. Nie ma tu niczego zaskakującego oczywiście bo takie warunki są poza zasięgiem zdecydowanej większości kamerek na rynku i budżetowy sensor zdecydowanie nie może pochwalić się takimi parametrami jak Starvisy od Sony. Co ciekawe, pomimo ogólnie kiepskiej jakości kamery tylnej, z racji niewielkiej odległości od potencjalnego zdarzenia, ta nadal, nawet w nocnych warunkach oświetleniowych, potrafi zarejestrować interesujące nas szczegóły, takie jak oczywiście tablice rejestracyjne.
Xblitz S3 Duo - Opinia i ocena
Wideorejestrator to przede wszystkim jakość nagrań. Nie chodzi tu o tworzenie przepięknych „B-rolli”, ale o wyodrębnienie z nich interesujących nas szczegółów. W S3 Duo - pomimo ogólnie przeciętnej jakości nagrań - się to mimo wszystko udaje. Nawet przy relatywnie wysokich prędkościach (tj. ok. 70 km/h), 30 klatek na sekundę i rozdzielczość Full HD dają w ogólnym rozrachunku radę.
O dziwo daje radę również kamerka tylna, która może rejestrować obraz co najwyżej w rozdzielczości 640 x 480 pikseli przy płynności 25 klatek na sekundę. Można za jej pomocą wychwycić najważniejsze detale, czyli tablice rejestracyjne. Zaskoczeniem był nie tyle fakt, że da się to zrobić w dzień, ale to, że można to zrobić również w nocy i to przy tylnej kamerze zainstalowanej przed, a nie za tylną szybą pojazdu.
W ogólnym rozrachunku wideorejestrator Xblitz S3 Duo to przeciętne urządzenie, co zresztą ma swoje odzwierciedlenie w cenie końcowej. Na tle konkurencji wyróżnia się przede wszystkim wyposażeniem w postaci kamery tylnej, a ta oczywiście winduje koszt zakupu całego zestawu. Cieszy fakt, że kamerka posiada podgląd na wyświetlaczu LCD, który – pomimo kiepskiej jakości – w zupełności wystarcza. Dodatkową zaletą jest możliwość integracji z zasilaniem lampy cofania. Po podpięciu dodatkowego przewodu możemy ten wideorejestrator wykorzystać jako swoistą kamerę cofania. Podgląd uruchomi się na ekranie automatycznie po wykryciu biegu wstecznego.
Xblitz S3 Duo do kupienia jest już za 279 zł, co jest ceną ultraatrakcyjną, jak za model z podwójną kamerą i tyloma funkcjami dodatkowymi. Pamiętajcie tylko, że sprzęt - pomimo tego, że sprawdzi się w dziennych warunkach oświetleniowych - zdecydowanie gorzej radzi sobie w nocy. Jest to przede wszystkim kamerka do jazdy dziennej. Nasza ocena to 3,5 z odznaczeniem Opłacalność.
Xblitz S3 Duo - ocena
Xblitz S3 Duo - opinia
Xblitz S3 Duo - zalety:
- Ultraatrakcyjna cena
- Podwójna kamera to duże możliwości
- Funkcjonalny wyświetlacz LCD
- Mnogość opcji konfiguracji ogólnej
- Możliwość podglądu kanałów wideo w trzech konfiguracjach (przedni, tylny lub oba jednocześnie)
- Wyposażenie dodatkowe w cenie (dodatkowa przejściówka USB>microSD, przyssawka wielokrotnego użytku)
- Kamera tylna może być wykorzystywana jako kamera cofania
- Rozdzielczość głównej kamery pomaga wychwycić detale w postaci tablic rejestracyjnych...
Xblitz S3 Duo - wady:
- ... ale tylko w dziennych warunkach oświetleniowych
- Przeciętny tryb HDR
- Kontrola ekspozycji mogłaby być lepsza
- Jakość nagrań kamery tylnej mogłaby być lepsza (ta jest jednak adekwatna do ceny zestawu)
Wideorejestrator Xblitz S3 Duo kupisz w sklepie Media Expert
Sprzęt do testów dostarczył:
Pokaż / Dodaj komentarze do: Test wideorejestratora Xblitz S3 Duo. Co dwie kamery to nie jedna